"Avrupa'nın altyapı sistemi bambaşka"

Chelsea'den Hamburg'a transfer olan milli futbolcu Gökhan Töre, milli takıma seçilmesinin kendisi için büyük onur olduğunun altını çizerken Avrupa'daki altyapı sisteminin bambaşka olduğunu söyledi.

NTV Spor

01.07.2011 - 15:15

İngiltere'nin Chelsea takımından Almanya'nın Hamburg takımına transfer olan milli futbolcu Gökhan Töre, (A) Milli Takım Teknik Direktörü Guus Hiddink'in, güvendiği için kendini milli takıma  çağırdığını bildirdi.

Futbol Federasyonunun aylık resmi yayın organı "Tam Saha Dergisi"nin temmuz sayısına röportaj veren Töre, milli takıma seçilmenin onur verici olduğunu belirterek, "Hiddink bana güvendiği için milli takıma çağırdı. Arda Turan gibi beğendiğim futbolcularla, ağabeylerimle birlikte oynayabilmek çok müthiş bir duygu. Alman Milli Takımı için oynama imkanım da vardı ama ben Türküm, ailem de  öyle. Türk Milli Takımı'nda bu yüzden oynamak istedim" dedi.

"AVRUPA'DA PERFORMANS ESAS ALINIYOR"
Gökhan Töre, Hiddink'in altyapısını Avrupa'da almış oyuncuları yeni dönemde milli takıma kazandırmak istemesiyle ilgili olarak, "Avrupa'nın altyapı sistemi bambaşka, bundan eminim. Avrupa'dan gelen  oyuncular daha çok koşuyor ve daha disiplinliler. Türkiye'de futbolcuların baskı altında kaldıklarını duyuyorum. Her şeyinize karışılıyor. Örneğin, Arda Turan'ın özel hayatına bile karışılıyor. İngiltere'de Ashley Cole hafta sonu dışarı çıkıyor, diskoya gidiyor. Kimsenin umurunda bile olmuyor. Her ne kadar gazeteciler takip etse bile bu kimseyi ilgilendirmiyor. Çünkü sahadaki performans esas alınıyor. Aynı olay Türkiye'de olsa 'havalandı' yorumunu yaparlardı" diye konuştu.

Barcelona'nın Arjantinli yıldızı Messi'nin maçlarını her zaman izlediğini ve onun yaptıklarını maçlarda, idmanlarda uygulamaya çalıştığını anlatan Töre, kendine göre İngiltere Premier Ligi'nin en iyi futbolcusunun ise Portekizli Nani olduğunu vurguladı.

"PREMIER LİG'İN EN İYİSİ NANİ"
Chelsea gibi bir takımda genç oyuncuların A takımı zorlamasının çok zor olduğunu dile getiren Töre, "Çünkü kadroda star seviyesindeki futbolcular forma giyiyor. Roman Abramovich için başka bir ülkeden yıldız futbolcu transfer etmek çok kolay. Geçen sezon 13 maçta kadroya girdim, ama hocamız bana bir türlü şans vermedi. Ben her maç oynama fırsatı bulabileceğim bir takıma gitmeyi tercih ettim. Bu yüzden de Hamburg'dan gelen teklifi değerlendirdim" diyerek sözlerine son verdi.

Sayfa Yükleniyor...