Ali Koç'tan gündem yaratacak açıklamalar

Futbolda çirkefliğin kazandığı bir ortam olduğunu kaydeden Koç, "Şunu size temin ederim ki duruşumuz gelecek sezon çok farklı olacak" dedi. Koç, zaman zaman başarısızlıkların ardından eleştirildiklerine vurgu yaptı ve, "Kaybederek kazandılar. Ayağınızı denk alın ve duan edin biz başarılı olalım" ifadelerini kullandı.

NTV Spor

16.06.2019 - 20:50 | Son Güncelleme: 19.06.2019 - 15:11

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Olağan Mali Genel Kurul'da kapanış konuşmasında Fenerbahçe Üniversitesi, Kenan Evren Lisesi'nin devri ve basketbol takımıyla ilgili sarı lacivertli camiaya sevindirici haberler verdi. Zaman zaman sert ifadeler kullanan Ali Koç, takımın içinde bulunduğu ekonomik zorlukları da gözler önüne serdi. 

Ali Koç, kürsüye gelişinde "Arkadaşlar kızmayın, sinirlenmeyin. Geçen sene seçim döneminde başkanımız ve ona yakın olan insanların bana FETÖ yakıştırması yapmasından etkilendiler. Kırıldım. 3 Temmuz'da yaşadıklarımızdan sonra seçim kazanma uğruna o fitneyi yaymalarından dolayı kırıldım" ifadelerini kullandı. 

FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ

Fenerbahçe Üniversitesi'nin durumuyla ilgili ise Koç şöyle konuştu, "Biz göreve eldiğimiz ilk hafta yaptığımız ilk icraatlardan biri YÖK'e gitmek oldu. İyi ki de gittik. Gitmeseydik ne olacağını birazdan açıklayacağım. Fenerbahçe, devletten bir üniversite kurma imtiyazı almıştır. İmtiyazı aldıktan sonra üniversiteyi kurmak için 3 sene vaktiniz var. Bir vakıf kuruyorsunuz, 50 milyon TL'yi vakfetmeniz gerekiyordu. Bugün bu rakam 150 milyon TL.

Vakfı kurmak için spor kulübü olarak mal varlığı veriyoruz. 3 sene içinde üniversiteyi kurmadığınız takdirde üniversiteyi hami üniversiteye devrediyorsunuz. Bizde hami üniversite Boğaziçi. Geldiğimizde 1.4 milyon TL kaynak yaratılmıştı. 60 kişilik idari ve akademik kadro vardı. Stadın bu tarafında odalarda sıkışık ortamlarda akademisyenler çalışmalarını yürütüyorlardı. Elimizde bulunan kaynakla, üstümüzde taşıdığımız borçla ödememiz gerektiği faizle YÖK'e gittik ve 'bu sene hazır değiliz' dedik. 1 sene uzatmayı aldık. 2 gün daha gitmeseydik bu uzatmaya alamazdık. Elimizde iki seçenek vardı. Hami ünivertiseye devretmek. Elimizden çıkarmak. 3.'sü de hakkımızı devretmekti.

Eski başkanımız Aziz Yıldırım, "80 işadamına gittim. Hiçbiri destek olmadı yazıklar olsun' demişti. Elimizdeki en iyi seçenek, biriyle işbirliğine gitmek. Bize çok kurum başvurdu. Ciddi olanlar, gayri ciddi olanlar ve bu işin tüccarlığını yapmak isteyenler vardı. En ciddi kurum olarak Medicana Grubu'nu gördük. Onların da bir üniversite kurma arzuları vardı. Samandıra'ya giderken, Ataşehir'in orada Fenerbahçe logosu olan bir bina var. 10 yıl için 230 milyon TL'lik ödeme yükümlülüğümüz var.

İhtiyacımız olan kaynakları bulamazken, bu maceraya girmemiz söz konusu değildi. Medicana grubuyla 10 yıllık anlaşma yaptık. İsmi Fenerbahçe Üniversitesi olacak. Öğrencilerin %2'si kulübün burs verebileceği şekilde olacak. 4 bin öğrenci üzerine çıkarsa gelir ortaklığı olacak. 8 sene sonra bu iş daha büyümüş olacak. Sonraki 10 senenin pazarlıkları başlayacak."

"TALİHSİZ BİR DÖNEM"
Zor bir dönemden geçtiklerini kaydeden Ali Koç, "Bu işler zor işler. Gönül işleri, fedakarlık isteyen işler, maddi manevi her türlü fedakarlık isteyen işler. Bir de bizimki gibi tatsız gidince yattığınızda uykunuzu kaçıracak, sabah endişelendirecek bir görev. Başkan olmak, yönetici olmak. Hadi biz beceriksiziz, çok kötüyüz, vasatız. Atıp tutmak kolay.

Basketbolda Final Four'a iki rekor kırarak gittik. Biri iç sahada 15'te 15, bir de en çok galibiyet alarak gittik. Sonra sakatlıklarla başımıza gelmeyen kalmadı. Bir talihsizlik var. Son 2 ayda kaybettiğimiz 4 büyüğümüzü de unutmayalım. Önce Can (Bartu) abi, eski başkanımız Metin Aşık. Bir kaç gün önce Şeref Has. Dün Eyüp Karadayı'yı kaybettik. İnşallah bu talihsizlikler üzerimizden gider. Ancak ne kadar fedakarlıklar yaparsanız yapın bazı insanlara malzeme olabiliyorsunuz. Tenkit edebiliyorlar." eleştirisinde bulundu.

"23-30 MİLYON DOLAR BİTTİ"
Görev geldikten sonra 140 milyon TL'ye yakın bir kaynak yarattıklarını kaydeden Ali Koç, 'Fener Ol' kampanyası ile 20-25 milyon dolar kaynak girdi ama buna rağmen bitti. Futbolcuların ödemelerinde hala 2 ay geriden geliyoruz. Basketbolcularda 1 ay geriden geliyoruz. Deniz artık bitti." diye konuştu.

Ali Asker Aksu isimli bir üyenin "Bütün yönetim kişi başı 1 milyon TL verirse ben 10 milyon TL vereceğim" sözleri için de Ali Koç, "Yönetimdeki arkadaşlarla konuştuk hepimiz toplam 22 milyon TL vereceğiz. Haber verin kendisine." ifadelerini kullandı.

Başkanlık seçimi öncesi destek olanların daha sonra menfaatleri yerine gelmeyince eleştiriler yaptığını vurgulayan Koç şöyle devam etti, "Bazen insanlar etrafınızda pervane olurlar. İstediklerini elde edemediklerinde karşınıza geçerler. Bu arkadaş (Ali Asker Aksu) benden Tunceli milletvekili olmak için siyasi destek istedi. Siyasete uzak olduğum için destek vermedim. 'Kadıköy'e meclis üyesi olması için tavsiye eder misiniz? dedi. O topa da girmedik. Şimdi bunları söylüyor. 10 milyon kKoymaya razı ise salı güne en geç çarşamba gününe kadar hazırız. Bu işin olumsuzluklarının biri de bu tip insanların ağzına malzeme olabilmek."

"FUTBOLDA BAŞARI GELMEYİNCE"
Daha önce yine dile getirdiği futboldaki başarıya tekrar vurgu yapan Ali Koç, "Ne kadar iyi işler yapsanız yapın, yeni sponsorluklar getirin, kampanyalar yapın. Futbolda belli bir nokta olmayınca bunların kıymeti harbiyesi olmuyor. İlk yarı 17. idik; 2. yarıyı 6. bitirdik. İlk yarı ile 2. yarı arasında acı çekme konusunda fark yok. Zannedersiniz ki ilk defa Fenerbahçe ligi 6. bitiriyor. Tatsız olanı bize rastlaması, bizim dönemimize rast gelmesi. Bunun pek çok nedeni var. Bir sürü nedeni var. Bazen yaşayarak görüyoruz. Bu kadar çok şeyin üst üste gelmesi, hatanın, kötü şans bile değil, bambaşka bir şey. Önemli olan bunlardan ders alabilmek. Her şeye rağmen bizi bir dakika bile yalnız bırakmayan, destekleyen kongre üyelerimize teşekkür ediyorum. En zor zamanımızda destek oldunuz. Sorumluluğumuz, çalışma azmimiz o kadar artmıştır." sözleriyle taraftara teşekkürünü dile getirdi.

"ÖNÜMÜZDEKİ SEZON ÇOK FARKLI OLACAK"
Bir üyenin, "Başkanım biraz sert olun. Adamlar MHK’ya gidip ağlaya ağlaya şampiyon oldu. Trabzonspor’a para verildi ama Fenerbahçe’ye hiç ayrıcalık yapılmıyor” sözleri için de, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç şöyle konuştu; "Futbolda oynanan tiyatro çirkin bir durum. Çirkefliğin kazandığı bir ortam. Bizim duruşumuz önümüzdeki sezon çok farklı olacak. Bilinsin ki, bu camia bu çirkin ve pis ortama ortak olmadı.

Zaman zaman yumuşak olmakla tenkit ediliyoruz. 'Burası fair-play dünyası değil' dendi, evet değil. Ama iki yanlış bir doğru mu yapar? Şuna emin olabilirsiniz ki önümüzdeki sezon duruşumuz çok farklı olacak. Bu camia bu pisliğe, çirkinliğe ortak olmadı. Ne kadar bağırıp çağırırsan ne kadar ağlarsan, çamura yatarsan hakkın korunuyor. Bu pislik devam etmeyecek. Biz devam ettiğimizde er ya da geç temizlenecek. Ama bu zaman alacak. Yapısal ve devrimsel değişiklikleri daha fazla yapabilirdik. Bizden ayrılan futbolcular göreceksiniz neler yapacaklar. Bu başarısızlığın nedeni benim. Comolli veya Cocu değil. Önümüzdeki sezon her şey çok daha farklı olacak."

"AYAĞINIZI DENK ALIN VE DUAN EDİN BİZ BAŞARILI OLALIM"
Fener Ol'dan 20-25 milyon Dolar kaynak girdiğini açıklayan Ali Koç, "Yeniden yapılandırmayı bekliyoruz. Bir şekilde karşılayacağız. Deniz bitti. Keşke seçimler bu sene olsaydı. Onlar kaybederek çok şey kazandılar. Siz daha neyin ne olduğunu bilmiyorsunuz. İbra konusu malzeme ediliyor. İbra gelene kadar içinde bulunduğumuz durumun farkında değilsiniz. Hele bir de maçlar kötü gidince bazı odaklar ortaya çıkıyor. Bulduklarımızı anlatırsak bizim camiamızı mahcup ederiz. Buradan sesleniyorum ve kızgınım; ayağınızı denk alın. Bazı kesimlere sesleniyorum. Ayağınızı denk alın ve dua edin biz başarılı olalım." sözleriyle eski yönetime göndermede bulundu.

"BASKETBOL BÜTÇESİ KÜÇÜLMEYECEK"
"Bunu hiçbir zaman unutmayın. Fenerbahçe ile varolanlarla, Fenerbahçe için varolanlar." diyen Ali Koç, "Yaratılan yeni fonlara rağmen yine kaynak bitti. Fener Ol biraz nefes aldırdı. Yeniden yapılandırmayı bekliyoruz. Geldiğimizde ilk ayda sadece 17 milyon Euro oyunculara gitti. Gerçek açık 1.1 milyar. Aidat çıkmasın, basketbolu küçültmeyelim, futbolcu alalım...
Giriş ücreti 10 bin lirayken 7 bin dolar'a denk geliyordu, şimdi 1.700 dolar. Yok efendim neden para toplanıyormuş? Biz bunlarla cebelleşirken Aksel Aksu gibi insanlar eleştirecek. Basketbolun 30 milyon Euro bütçesi var. Küçültmeyeceğiz! Bunu da söyleyeyim." diyerek müjdeyi verdi.

"ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE GİDEMEMİZ ÇOK BÜYÜK KAYIP"
50 liralık aidatın çok az olduğunu kaydeden Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Çok talep oldu, mektuplar geldi. Oldu bittiye gelsin istemedik, 250 mi, o da çok az. Bir rakam olmalı ve TÜFE ile artmalı. Ayda 600'ü geçmez. Bugün 25 bin kişinin ödediğini sayarsanız o kaynak bile bizim sabit giderlerimiz için çok önemli. Her ay 10 milyon TL maaş ödüyoruz. Fenerbahçe'nin ödemeleri diğer kulüplere göre daha çok. Basketbolu ve diğer branşları eklediğinizde para az, açık çok. Bir öneri geldi, gayrimenul satarak onu bunu satarak çıkış yolu olmaz 'Şampiyonlar Ligi'ne gitmeliyiz' dedi. Aynen öyle. 5 sene üst üste mutlak surette Şampiyonlar Ligi'nde olmalıyız. 10 senedir gidemiyoruz. Bu çok büyük bir kayıp." sözleriyle Avrupa'nın en büyük arenasının önemine vurgu yaptı.

UEFA Finansal Fair Play'in arkasına saklanıyorlar" eleştirisini "Böyle bir şey yok." diye geçiştiren Koç, Kenan Evren Lisesi'nin kulübe devriyle ilgili olarak da, "Kenan Evren Lisesi'nin eli kulağında. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ve Cumhurbaşkanımız'a teşekkür ediyoruz. Bizi siyasete çekmek istiyorlar. Şurada 'Her şey çok güzel olacak.' yazıyordu. Eylülden beri orada duruyordu. Sanki seçim zamanı koymuşuz gibi. Sayın Cumhurbaşkanına da bu gitmiş olmalı ki, 'Statlara pankart asıyorlar' dedi. Allah'tan pankart öyle bir yerde duruyor ki, her seramonide görünüyor. Bizi siyasete sokmaya çalışıyorlar. Fenerbahçe üzerinden siyasete girecekmişim. Sağolsunlar, burası çok yakında bizim de bazı eksiklerimiz tespit edildi. İnşallah kısa bir sürede burayla ilgili kısa sürede güzel bir haber verebilirim." açıklamalarını yaptı.

"BİZDEN GİDENLERE GERİ ALMA MADDESİ KOYDURACAĞIZ"
Alt yapıdan yetişen oyuncuların Avrupa'nın çeşitli takımlarına gitmesi konusunda ise farklı bir yol izleyeceklerini belirten Ali Koç, "Duhan Aksu, Melih'ten Lille'in ikinci keşfi diye haber vardı. Bu arkadaş da bizim alt yapımızdaymış. Açtım Melih'i sordum. Bir kaç sene önce U21'de şampiyon olduk. Duhan da o kadrodan. Bolu'daki Melih de o kadrodan. Hiçbiri bizde değil. Bu tesadüf mü? İnsan bir duraklıyor. O zamanın ilgili hocasına sordum. 'Bunların herbirini A kadroya gönderdik, hiçbiri uygun görülmedi.' dendi. Bize 2 gol atan Ümraniye'de Yasin Subaşı'da verdiğimiz oyuncuyu geri alma maddesi var. Öbürleri bizden gideli 2 sene olmuş. Yasin bizden giderken beğenmediğiniz Comolli ona geri alma maddesi koydurmuş. Bundan sonra bizden gidenlere geri alma maddesi koyuyor artık. Gençlerimiz bizden giderse geri dönme opsiyonu bizde." diye konuştu.

Kulüp televizyonuna da değinen Ali Koç, "Bizde TV'de 67 kişi çalışıyor. 88 alt yapı maçı yayınladık. Oraya buraya koşuyorlar. 'Kanalda, insan sayısını biraz azaltın' dedim; 'Mümkün değil' dediler. Çocuklar her yere nasıl yetişiyor anlamıyorum. Televizyonu kapatamayız. Fenerbahçe TV büyük bir yük. Teknolojisi ulusal kanallarda yok. Zamanla YouTube gibi tarafları da geliştirmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

Takıma transferleri beklenen Kolarov ve Emre Belözoğlu gibi isimlere destek çıkan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, "Kolarov, Emre Belözoğlu olmasın, gençler olsun diyorsunuz ama gençlerle tecrübelileri iyi bir şekilde karıştırmak lazım. Bizim geçen sezon en büyük eksiğimiz winner, duruşu olan, lider oyunculardı." ifadeleriyle iki oyuncuya yeşil ışık yaktı.

Fenerbahçe'nin özel bir şirket olmadığını belirten Koç, "Burası milyonların kulübü. Televizyondan anlattığım şeylerin çok gizli olduğunu düşünmüyorum. Gerçekleri bilmeye hakkınız var. Toroğlu falan... Bunların adını ağzımıza almaya değmez. Biz onlara malzeme vermesek bile çıkıp Fenerbahçe'ye sallarlar. Mevcudiyetlerini Fenerbahçe'ye sallayarak sağlıyorlar." eleştirisinde bulundu.

Aykut Kocaman ve menajer olduğu ifadeleri kamuoyuna yansıyan Ersun Yanal'ın oğlu için de konuşan Ali Koç, -Seçimden önce Aykut Kocaman'ı göndermenin yanlış olacağını söylediniz ve şimdi haklı çıktığınızı söylediniz- eleştisi için de, "Kısmen haklısınız, Aykut Kocaman için demiyorum ama çok fazla değişikliği aynı anda yaptık. Ersun Yanal'ın oğlu menajer deniliyor. Ben Ersun hocanın oğlunu tanımıyorum. Menajer mi onu da bilmiyorum. İşlenmeyen şampiyonluklar konusunda da çalışmalarımız var. Çalışmalarınız belli bir noktaya gelmeden basına bahsetmek olmuyor." ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...