Bakan Kılıç'tan Terim'e güvenoyu

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Abdullah Avcı'dan boşalan Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü görevine, Fatih Terim'in düşünülmesiyle ilgili, "Fatih Hoca'nın Türk Milli Takımları'nın sorumluluğunu başarıyla taşıyabileceği kanaatini taşıyanlardan biriyim" dedi.

NTV Spor

21.08.2013 - 14:00

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Abdullah Avcı'dan boşalan Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü görevine, Fatih Terim'in düşünülmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
     
Habertürk'de yayınlanan bir programa konuk olan Bakan Kılıç, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
     
Milli Takımlar Teknik Sorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Avcı'dan boşalan görev için Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in, Galatasaray Teknik Direktörü Terim ile görüştüğünü belirten Kılıç, "Nihayetinde Fatih Terim, rüştünü ispat etmiş bir hoca. Ben dün Twitter'dan sordum, sizin gönlünüzde yatan kimdir diye. Görüyorum ki Terim ismi üzerinde epey bir uzlaşı var. Mustafa Denizli ve Yılmaz Vural'ın ismini telaffuz edenler var. Yabancı olsun, Lucescu olsun diyenler var" diye konuştu.
     
Terim'in, gerek içeride ve dışarıdaki takımlar, gerekse milli takım düzeyinde rüştünü ispat etmiş bir isim olduğuna dikkati çeken Kılıç, "Ayrıca Türk Milli Takımı'nın yakalamış olduğu bir dünya üçüncülüğü var. Şenol Güneş o zaman takımın başındaydı. Dolayısıysa milli takım, en büyük başarısına bir Türk hocayla ulaştı" şeklinde konuştu.
     
Galatasaray'ın Terim'le önümüzdeki dönemi kapsayan sözleşmesinin bulunduğunu hatırlatan Kılıç, "Fatih Hoca da kendi camiasını incitmeden bu süreci yönetmek isteyecektir, bu da en doğal hakkıdır" ifadelerini kullandı.     

Kılıç, Terim'in her iki görevi de eş zamanlı yürütebileceğine inandığını dile getirerek, "Milli takımın önünde zaten dünya kupası elemelerine yönelik iki maç kaldı. Ondan sonraki süreçte milli takımın kurgusu zaten teknik düzeyde, teorik bir kurgu olacak. Yeni bir milli takım ortaya çıkarmak için yapılan ofis çalışmaları olacak daha ziyade. Çok yoğun bir mesai olmayacak. Dolayısıyla ikisi beraber yürütülebilir" dedi.

"ARDA TURAN TÜRKİYE'YE DÖNMEMELİ"
Bakan Kılıç, Atletico Madrid takımında oynayan milli futbolcu Arda Turan'ın Türkiye'ye geri dönmesinin istenmesiyle ilgili bir soruya da "Uluslararası ölçekte top koşturan hiçbir futbolcu Türkiye'ye dönmemeli. Bir Barcelona'da, bir Manchester United'da, bir Real Madrid'de Türk futbolcusu, Türk insanının gururu olabiliyorsa, adını telaffuz ettirebiliyorsa takımı şampiyonluk kazandığında o ülkenin takımıyla birlikte Türk bayrağını boynuna takıp sevinebiliyorsa, bunların Türkiye'ye dönmemesi gerekir diye düşünüyorum. Bunlar bizim adeta olimpiyat, spor elçilerimiz. Ayrıca Alman Milli Takımı'da Mesut Özdil adının zikredilmesi bana gurur veriyor" yanıtını verdi.

"2020 İÇİN ÜMİDİM ÇOK YÜKSEK"
Suat Kılıç, 7 Eylül'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te evsahibi ülkenin belli olacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) toplantısında, Türkiye'yle ilgili ümidinin çok yüksek olduğunu söyledi. Türkiye'nin evsahibi adaylığı sürecini anlatan Kılıç, bu süre zarfında Türkiye'de düzenlenen onlarca uluslararası spor organizasyonlarını hatırlattı. Kılıç, "Yapmamız gerektiği halde yapmadığımız bir şey yok. Türkiye'deki organizasyonların hepsinden, Hükümetimizin de desteğiyle yüzümüzün akıyla çıkmayı başardık" diye konuştu.
     
Kılıç, Mersin'de bu yaz düzenlenen Akdeniz Oyunları'nın da Türkiye'nin bir olimpiyat düzenleyebilmesi hususunda çok iyi bir örnek olduğunun altını çizdi.
     
Kılıç, son aylarda Türk sporcularda çıkan doping vakalarıyla ilgili de "Dopingle ilgili mücadelemiz ve çıkan haberler, adaylık sürecinde (İstanbul 2020) Türkiye'nin lehine olmalıdır. IOC'nin, WADA'nın istediği, dopingle mücadeledir. Türkiye'nin tenkit değil, takdir edilmesi lazım. Biz, dopingle sıfır tolerans ilkesiyle mücadelemizi sürdürüyoruz" değerlendirmesini yaptı.     

"BIRAKIN RIZA SAVUNMASINI YAPSIN"
Bakan Kılıç, dünya şampiyonu ve olimpiyat üçüncüsü güreşçi Rıza Kayaalp'in, sosyal paylaşım ağı Twitter'dan attığı iddia edilen mesajlar nedeniyle FILA tarafından önce 6 ay men edilip, daha sonra bu cezasının askıya alınmasıyla ilgili de Türk medyasında Kayaalp için birçok olumsuz şeylerin yazılıp çizildiğini belirtti. Kılıç, "Bırakın Rıza, savunmasını yapsın" dedi.
     
Kılıç, Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanan ve Süper Kupa maçında "iki kulüp başkanının ilişkilerinin yeterince sıcak olmadığıyla" ilgili bir soruya da birçok alanda rekabet eden insanlar arasında çok sıkı ilişkilerin yaşanmadığına dikkati çekti. İki takım arasındaki rekabetin ezeli olduğunu hatırlatan Kılıç, 3 büyükler arasında rekabetin yaşanmadığı bir Türk futbolunun düşünülemeyeceğini ifade etti. Kılıç, ayrıca, "Kulüp başkanları birbirleri hakkında laf söylerken dikkatli davranması lazım" dedi.
     
Bakan Kılıç, federasyon seçimlerine siyasetin girip girmediğiyle ilgili bir soruya ise "Siyaset bunun içinde yok desem kimse inanmaz" dedi. Kılıç, federasyonların özerk olmasına karşın bütçelerinin bir bölümünü devletten aldıklarını, tesislerinin güvenliğinin, inşaatının, sporcu lisansları gibi konularında yine devletten yardım aldıklarını söyledi.

GENÇLERE BURS MÜJDESİ
Gençlik konusunda da yüzlerce projenin devam ettiğini belirten Kılıç, bazı projeler hakkında rakamsal detaylar verdi. Söz konusu rakamlara bakıldığında, Türkiye'de gençlik için çok iyi şeylerin yapıldığını söyleyen Kılıç, "Gençlik sivil toplum kuruluşlarının aktif değil, hiperaktif olması lazım. Özellikle Yeşilay'ı daha çok öne çıkarmamız gerek" diye konuştu.     

Kılıç, yüz bin üniversiteli gence ilk defa burs tahsis edeceklerinin de müjdesini vererek, "Eğitimine devam eden üçyüz bin burslu ile bizden burs alan gençlerimizin sayısı dörtyüz bin rakamına ulaşmış olacak. Burs alacak öğrenciler 1 Ocak 2014'den itibaren bu haklarını kullanabilecekler" diye devam etti.     

Suat Kılıç, öğrenci yurtlarının fiziki koşullarının da iyileştirildiğini vurgulayarak, Türkiye çapında yurtlara toplam 16 bin buzdolabı yerleştirileceğini, battaniyelerin ise elyaf yorgan ile değiştirileceğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...