Barcelona'yı düşündüren kare!..

Barcelona alt yapısı La Masia yetiştirdiği oyuncularla takımı sürekli katkı yaptı. Ancak Katalan ekibinde bir devrin sonuna gelindiğinin işaretleri Celta Vigo maçında verildi. Zira, Barcelona 16 yıl sonra La Masia'dan yetişen oyuncunun olmadığı bir 11'le sahaya çıktı.

NTV Spor 18.04.2018 - 17:50

Barcelona, İspanya Kral Kupası'nda Sevilla ile Cumartesi günü oynanacak final maçını da düşünerek rotasyona gitti ve 2-2 biten Celta Vigo maçına farklı bir 11'le sahaya çıktı. Ancak Katalan devinin 11'inde bulunan isimlerden hiçbirinin alt yapısını oluşturan La Masia çıkışlı olmaması dikkat çekti.

Teknik direktör Valverde, La Masia çıkışlı Lionel Messi, Andres Iniesta ve Gerard Pique'yi tercih etmezken; büyük paralar ödenerek takıma katılan Dembele, Philippe Coutinho ve Paulinho gibi oyuncular kendilerine yer buldular.

Bu tercih de 16 yıl sonra bir ilke neden oldu. Zira Barcelona, 16 yıl sonra 11'inde alt yapısından yetişmeyen oyuncularla maça başladı.

Celta Vigo beraberliğine karşın; 6 puan aldığı takdirde 25. şampiyonluğunu ilan edecek olan Barcelona, en son 6 Nisan 2002'de Athletic Bilbao'yu 2-0 yendiği maçta Rivaldo, Luis Enrique, Marc Overmars ve Javier Saviola gibi oyuncularla maça başlamış; ancak 11'inde alt yapısından isimlere yer vermemişti.

ALT YAPI KÖKENLİ 7 İSİMDEN AYRILMAYA HAZIRLANIYOR
Barcelona'nın hali hazırda La Masia çıkışlı 7 oyuncu var. (Gerard Pique, Sergi Roberto, Aleix Vidal, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Jordi Alba ve Lionel Messi) Bu 24 kişilik kadronun yüzde 31'ine denk geliyor. Ancak Vidal ve Iniesta sezon sonunda ayrılmaya hazırlanıyor. Bu da alt yapı kökenlilerin oranını azaltacak. Yakın zamanda ise Barcelona B takımında oynayan Carles Alena, Abel Ruiz ve Miranda A takıma çıkabilecek kapasitede.

Ancak son yıllarda La Masia'dan A takıma sayılanların sayısında büyük oranda düşüş var. Bunun sonucu olarak da son 3 yılda 34 futbolcu transfer edildi.

Sayfa Yükleniyor...