Mehmet Demirkol: Batık sensin! Çalan sensin... Bu paralar çalınıyor...

NTV Spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Spor Toto Süper Lig kulüplerinin yaptıkları zararlara vurgu yaptı ve TFF'ye çağrıda bulundu.

NTV Spor 22.03.2017 - 12:38

UEFA Finansal Fair Play Direktörü Andrea Traverso'nun Futbol Zirvesi'ndeki sunumunu değerlendiren Mehmet Demirkol, "Bizim genelde memleket olarak zirvede dikkatimizi çeken şey, 'Bırak Fikret'i ya' sözleriydi. İşin magazin tarafı dikkatimizi çekti. Bunun bir dengesi olur. Çok net olarak bütün takımlarımız ciddi cezalar alabilecek durumdalar. Bu, Avrupa kupalarına katılmama olabilir. Ama dikkatimizi hiçbiri çekmiyor." dedi.

UEFA'ya üye 700 kulübün zararın yüzde 63'ün Süper Lig kulüplerinin olduğu konusuna da değinen Mehmet Demirkol, "Bu akıl alır bir şey değil. 'Avrupa bizi sevmiyor'la falan hayatımızı geçiriyoruz ya; düşün, Finlandiya Teknik Direktörü Markku Kanerva'nın eline şu rakam geliyor. Deniyor ki; 'Avrupa'nın toplam zararı 323 milyon Euro'ya düşmüş. Türkiye'nin 204 milyon Euro. Yüzde 63'ü. Normali şu. 'Abi bunları dışarı atalım.' Bu, Türkiye'yi sevmemekle, bizden nefret etmekle, müslüman düşmanı olmakla alakalı bir şey değil. Otomatik olarak adam bunu düşünür." diye konuştu."BATIK SENSİN, ÇALAN SENSİN... BU PARALAR ÇALINIYOR"
Bu zararların neden yapıldığının önemli olduğunu vurgulayan Mehmet Demirkol şu ifadeleri kullandı, "Bizim bundan ne sonuç aldığımız önemli. Biz bu zararı niye yapıyoruz? Bize faydası ne? Messi'yi Ronaldo'yu alıyorsak veya son 5 sene Şampiyonlar Ligi'nde 4 kupamız var. Birincisinde finaldeydik olsa, 'Bizim zararımıza kafalarını taktılar. Başarılarımızı küçümsüyorlar. Bizim arkamızdan kuyumuzu kazıyorlar, bizim başarımızı istemiyorlar.' gibi bir komplo üzerine gidebilirsin.

Batık sensin, çalan sensin... Bu paralar çalınıyor. Çalınmaması mümkün değil. Kimse bana bunu anlatamaz. Biz hata yaptık olmaz. Stadına çelik alırken de aynı hatayı yapıyor musun? Kendi inşaat şirketinin betonlarını çimentolarını alırken aynı hatayı yapıyor musun? 9 transfer yapıyorsun, 1'ini oynatabiliyorsun. 'Ya 1 lira kar edecektik, 128 milyon lira zarar ettik.' Sonra diyorsun ki; ne yapalım hata bu. Bu hata değil. Buradan birileri para götürüyor. Götürüyor. Kimse kusura bakmasın.

Dışarıdan birisi baktığında, 'Biz bu kriterleri koyduk, borcumuzu 320'lere indirdik. Bunlar, 41'den 204'e çıkardı. Burada zarar var' demez, 'Kara delik var' der. 'Burada ya para çalıyorlar ya da kara para aklıyorlar' der. Bunun önüne denetleyerek geçersin. Denetliyor muyuz? Denetlemiyoruz. Yapacağımız şu. UEFA kriterleri neyse Futbol Federasyonu da aynısını uygulasın. Küme düşeceklerse küme düşsünler. Glasgow Rangers gibi 4. lige düşsünler. Ondan sonra bakalım ceza var mı, yok mu.?" 

Sayfa Yükleniyor...