Beşiktaş'tan Cyle Larin açıklaması

Beşiktaş Sportif Direktörü Ceyhun Kazancı, siyah-beyazlı kulübün transfer yapılanması hakkında konuştu. Kazancı, “Cyle Larin sözleşme imzalamaya yanaşmadığı için yönetim oynattırmadı” iddialarına da yanıt verdi.

NTV Spor 25.01.2022 - 11:21

Beşiktaş'ın yeni sportif direktörü Ceyhun Kazancı, Sergen Yalçın’ın istifa etmesinden sonra, Önder Karaveli'nin göreve gelmesi ve devamında çokça konuşulmaya başlanan ‘özkaynağa dönüş’ projesinin nasıl olacağını anlattı.

Demirören Haber Ajansı’na konuşan Kazancı, yazılıp çizildiği gibi kadronun tamama yakınının altyapı oyuncularından oluşmayacağını söyleyerek, "İkisinin bir harmanı olması çok önemli. Bir kere her kim ki 'bütün kadromuzu biz altyapıdan çıkan oyuncularımızla, özkaynağımızdan çıkan oyuncularımızla oluşturacağız ve bu şekilde rekabetçi olacağız ve bu şekilde şampiyon olacağız’ derse, bu çok sağlıklı bir durum olmaz. Doğru harmanı yapacağız, ‘biz 11 tane oyuncumuzu bu şekilde yapacağız’ dersek, şampiyonluğu yanında söylememiz mümkün olmaz, zikretmemiz çok doğru olmaz” diyerek nasıl bir yol izleyeceklerini dile getirdi.

Beşiktaş'ın mutlaka şampiyonluğa oynayacak bir kadro kuracağını dile getiren Kazancı, transfer politikasını da “Büyük takım futbolu oynayacağız ve büyük takım futbolunu da büyük futbolcular oynar” sözleriyle açıkladı.

Cyle Larin’in son Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçında oynamaması üzerine çıkan spekülasyonlara da açıklık getiren Ceyhun Kazancı, bu konuda ne yönetimin, ne de kendisinin en ufak bir dahlinin olmadığını söyledi.

"11 OYUNCUYU ÖZKAYNAKTAN YAPACAĞIZ DERSEK ŞAMPİYONLUĞU SÖYLEMEK MÜMKÜN OLMAZ"
Hayata geçirilen yapılanmanın yanlış anlaşılmamasını isteyen ve tamamen özkaynağa dönük bir takım projesi olmayacağını söyleyen Kazancı, “İkisinin bir harmanı olması çok önemli. Bir kere her kim ki 'bütün kadromuzu biz altyapıdan çıkan oyuncularımızla, özkaynağımızdan çıkan oyuncularımızla oluşturacağız ve bu şekilde rekabetçi olacağız ve bu şekilde şampiyon olacağız’ derse, bu çok sağlıklı bir durum olmaz. İşin dürüstçesini söylemek gerekirse çok inandırıcı olmaz. Bu harmanı doğru yapmak lazım. Bir kere bu oyuncularla ilgili en önemli şey şu; bu oyuncuların sahada yer alacağı dakikaların zamanlamasını çok sağlıklı bir şekilde yapmak lazım, bu planlamayı çok doğru yapmak lazım. Oyuncuların bir kere, fiziksel gelişimi, mental gelişimi son derece kritik. Biz bunları çok yakından takip ediyoruz zaten. Emirhan İlkhan'ın da, yarın Emirhan Delibaş'ın da, Demir Ege Tıknaz'ın da, ya da başka birçok özkaynağımızdan çıkan oyuncunun da doğru dakikalarını biz planlıyoruz. Sahada olacakları dakikaları hocamızla beraber doğru şekilde planlıyoruz. Ancak kesinlikle şunu net bir şekilde söyleyeyim, biz 11 tane oyuncumuzu bu şekilde yapacağız dersek, şampiyonluğu yanında söylememiz mümkün olmaz, zikretmemiz çok doğru olmaz. Bizim doğru şekilde hem alacağımız yabancı oyuncuların yapısını, hem de alacağımız Türk oyuncuların yapısını doğru harmanı oluşturacak şekilde planlamamız lazım. Sadece 19-20 yaşında oyuncularla şampiyon olamazsınız, ancak onların da dinamizmine çok ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“25 KİŞİLİK KADRONUN KESİNLİKLE 7-8'İ ÖZKAYNAKTAN OLACAK”
Özkaynaktan ciddi anlamda beslenen bir yapı oluşturacaklarını söyleyen Ceyhun Kazancı, “Bizim hedefimiz bütün bu oyuncuların doğru zamanda takıma katılması. Rıdvan, Ersin zaten bir günde bu takımın 11 oyuncuları olmadılar, önce rotasyon oyuncuları oldular, daha sonra gerekli gelişimi gösterdiler ve Milli Takım'a kadar da ikisi de yükseldi. Serdar için de bu yol izlenecek mutlaka, Emirhan İlkhan için de izlenecek ve daha birçok oyucumuz yarın öbür gün o gelişimi tamamladıklarında 11 oyuncumuz olacaklar. Ancak şunu net bir şekilde söyleyebilirim, yaklaşık 25 kişilik kadromuzda mutlaka 7-8 tane özkaynağımızdan çıkmış oyuncu olacak. Bu olmazsa olmazımız. Gerisinin de doğru harmanını mutlaka yapıyor olacağız. Bu arada şunu da söylemek lazım; hep böyle özkaynaktan çıkan oyuncu diyoruz ama özkaynağımıza da A takımımıza da dışardan takviyeler de yapacağız. 19-20 yaşlarında başka takımlarda güzel gelişim göstermiş oyuncuları biz kadromuza katıyor olacağız. Bunların harmanı son derece kritik. İlla 10 yaşından itibaren bizim özkaynağımızda olmuş olmasına gerek yok. Bunun ideali tabi ki DNA'sında Beşiktaş olan oyuncuları kullanmak ancak dediğim gibi bu doğru harmanı biz yapacağız ve 25 kişilik kadromuzun önemli bir kısmını özkaynağımızdan çıkan oyuncularla gerçekleştireceğiz. İnşallah çok iyi yerlere gelecekler, hayali olanları Avrupa’nın önemli liglerine tabi ki göndereceğiz. Onların kesinlikle önünü kesmek gibi bir niyetimiz yok” dedi.

"ÖNDER HOCA BU PROJENİN MUTLAKA AMA MUTLAKA İÇİNDE OLACAK"
Bu projede teknik direktörün önemine de değinen siyah beyazlı kulübün sportif direktörü, “Bu projeye uygun şekilde yaklaşımı olan, Beşiktaş'a o gözle bakan, takımı bu şekilde projelendirecek ve bu şekilde yaklaşacak bir hoca olacak kesinlikle. Zaten şu anda mevcut hocamız Önder hoca zaten içimizden çıkan bir insan ve yaklaşımı da bu. Kesinlikle Önder hoca devam ederse Önder hoca, yarın öbür gün bunu sezon başı olarak kesinlikle algılanmasın, (hep spekülasyonlar oluyor) biz Önder hocamızdan son derece memnunuz ve bu projenin mutlaka ama mutlaka içerisinde olacak zaten. Çünkü kendisi de zaten bu projemizi detaylandırdığımızda o masanın bir koltuğunda oturan biriydi. Ve her zaman da bu projenin içerisinde yer alması bizi çok mutlu edecek. O gelişimi sağlatacak insanlardan bir tanesi, o doğru oyuncuların doğru zamanlamalarını planlayacak kişilerden bir tanesi o. Ancak yarın öbür gün bu sistemde teknik direktör olarak Önder hoca olmasa da, gelecek kişinin kesinlikle bu zihniyeti paylaşıyor olması lazım. Yani aksi bir yaklaşım bize kısa vadede (o da şüpheli) belki katkı yapar, ancak orta uzun vadede kesinlikle bizim o hayalini kurduğumuz Beşiktaş'ın yapısını oluşturmamızda aksi bir durum oluşturur. Dolayısıyla gelecek olan hocanın bu zihniyete haiz olan bir hoca olacağını söyleyebilirim ben” diye konuştu.

"BÜYÜK TAKIM FUTBOLUNU BÜYÜK FUTBOLCULAR OYNAR"
Ceyhun Kazancı, önümüzdeki sezonun transfer politikasında yıldız mı yoksa, takımın ihtiyacı olan futbolcu mu alacaklarına dair planlamadan bahsederken, “Yıldız futbolcunun tanımını iyi yapmak lazım. Yıldız futbolcuyu kariyeri çok çok iyi olan futbolcu olarak tanımlıyorsak, haliyle maaşlar da, bonservisler de çok ciddi anlamda yukarda oluyor. Evet bu şekilde oyunculardan ziyade bizim kendi değerimizi oluşturacağımız, bizim sistemimize uygun olan, yarın para kazanabileceğimiz ve burada çok başarılı olacağına inandığımız oyuncuları kesinlikle düşünüyoruz. Ancak bunu, biraz önce bahsettiğiniz 'takımın hamalı' tabiriyle değil, kendi yıldızlarımızı, kendimiz yetiştireceğiz. Bunu net bir şekilde söyleyebilirim size. Göze çok hoş gelen, Beşiktaş futbolu oynatan, Önder hoca veya bir başkası her zaman bunun böyle devam etmesi lazım. Büyük takım futbolu oynayacağız ve büyük takım futbolunu da büyük futbolcular oynar. Bunun kesinlikle oyuncunun yaşıyla, kariyeriyle alakası yoktur. Önemli olan şey sahanın içerisindeki performansıdır. Ve bu performansı alacağımız oyuncularla alakalı çok yoğun çalışmalar yapıyoruz. 14 tane oyuncumuzun sözleşmesinin bittiğini söylediniz ancak bizim şu anda çok fazla oyuncumuz var. İnsanların aklına şu gelmesin, 14 oyuncu gidecek, 14 oyuncu gelecek, hayır. Zaten bizim A Takım’da 27-28 tane oyucumuz ve kadro dışı olan oyuncularımız var. Kadro dışı olan oyuncularımızın da sözleşmesi bitiyor. Yaklaşık 25 kişilik kadromuz kesinlikle olacak. Bu planlamada da biraz önce bahsettiğim gibi 7-8 tane özkaynak olacak. Ama diğerlerinin hepsi de kalburüstü oyuncular olacak. Alacağımız 19-20 yaşındaki oyuncu da, eğer olursa 30 yaşındaki oyuncu da Beşiktaş formasını rahatlıkla kaldırabilecek oyuncular olacak. O yüzden de sabır beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

"KESİNLİKLE HAYALPEREST DEĞİLİZ"
Taraftardan sabır istemediklerini tekrarlayan ve şampiyonluğa oynayacak kadro kuracaklarını yineleyen genç sportif direktör, “Biz 1-2 sene bir şey yapmayacağız, gidip oyuncuları geliştireceğiz. Hayır. Biz içinde bulunduğumuz ülkenin de, kulübün de dinamiklerini iyi biliyoruz. Hayalperest kesinlikle değiliz. Gerçekçi olmak zorundayız. Evet üretmek zorundayız ama kimseye de başarısızlık vaat edemeyiz. Sportif anlamda kesinlikle başarılı olacağız, ben bu konuda en ufak bir şüphe duymuyorum. Biz aylardır yaz sezonu için çalışıyoruz, çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz hem de. Hiçbir şekilde hataya yer yok, bunun sorumluluğunun bilincindeyiz. En ufak bir hata olmadan yaz sezonunda doğru hamleleri yapacağız ve bu takımın kesinlikle önümüzdeki sezon şampiyonluğun ne büyük adayı olacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

"TRANSFERDE KESİNLİKE YAŞ SINIRI BELİRLEMEDİK, BELİRLEMEYECEĞİZ"
Transferde 'yaş sınırı' getirecekleri yönündeki iddiaların gerçek olmadığını belirten Ceyhun Kazancı, “Bunlar kesinlikle doğru değil. Rakam vermek daha doğru olur, 33-34 yaşındaki bir oyuncu bedava da olsa 2-2.5 milyon Euro maaşı varsa bu çok anlamlı bir hamle olmaz. Bu konu tamamen yaştan bağımsız. Ha aynı oyuncu 30-31 yaşında tecrübelenmiş bir oyuncu olarak maliyeti düşük olursa neden alınmasın? Önemli olan nokta doğru şekilde takımımızın çarkının içinde yer alabilmesi. Gerisi detay. Yok 27 yaş gibi bir sınır vs, öyle bir şey olur mu? Futbolda kesinlikle böyle bir sınır koyamazsınız zaten. Tabi ki ideali ne kadar genç olursa o kadar iyi, ne kadar maliyeti düşük olursa o kadar iyidir” açıklamasında bulundu.

“VIDA, LARIN VE GÜVEN'LE DOĞRU EKONOMİK ŞARTLAR OLURSA DEVAM EDERİZ”
Larin, Vida ve Güven'le yapılan sözleşme görüşmeleri hakkında bilgi veren Kazancı, “Yoğun şekilde görüşmelerimiz devam ediyor. Sezon başından beri aslında aralıklarla bu görüşmeleri yaptık. Tabi bir yandan da çok yoğun bir maç trafiği var. Bu milli arada da tekrardan görüşeceğiz. İnşallah her üçü için de doğru ekonomik şartlar olursa devam ederiz. Neden olmasın. Üçü de takımımız için önemli oyuncular, planlamamızda yer alabilecek oyuncular. Sezon sonuna doğru inşallah tekrardan hepsiyle anlaşmış oluruz. Ama anlaşamazsak da mutlaka alternatiflere doğru yönlenmek zorundayız” diye konuştu.

“LARIN'İN OYNATILMAMASINDA NE YÖNETİMİN NE BENİM EN UFAK BİR DAHLİ YOKTUR”
Kazancı, Cyle Larin'in Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçında 11’de olmamasıyla ilgili olarak, “Sözleşme imzalamaya yanaşmadığı için yönetim ve Ceyhun Kazancı oynattırmadı” şeklinde sosyal medyada çıkan spekülasyonlarla ilgili olarak da “Aslında sorunun içinde cevabı da var. Cumartesi oynadık maçı, 13.30'da oynadık. Öncesinde Karagümrük maçında ilk 11’deydi Larin. Eğer öyle bir şey olsa neden Karagümrük maçında oynasın. Yarın öbür gün göreceksiniz ki eminim yine 11’de olacaktır. Çünkü önemli bir oyuncu Larin. Bir kere bu yorumlar Önder hocaya çok büyük saygısızlık yani. Bizim yönetim kurulumuzun, benim şahsen Önder hocanın kararlarına karşımam, onu yorumlamam diye bir şey söz konusu olamaz. Kendisi takımın teknik patronudur, ekibiyle beraber bir plan yapar, hafta boyunca antrenmanlar çerçevesinde görmüş olduğu, planlamış olduğu hedefler çerçevesinde bir karar verir. Bu haftaki kararları da tamamen öyleydi. Ben de herkes nasıl seyrettiyse o şekilde seyrettim. Kesinlikle yönetim kurulumuzun dahli yok. Bir teknik karar alındı, yarın bu karar farklı olabilir. Bambaşka oyuncular oynayabilir. Aynısı Serdar Saatçi neden oynamıyor, Can Bozdoğan neden daha az vakit alıyor gibi sorular da çok var. Sonu yok tabi. Az önce bahsetmiş olduğum geniş kadronun bazen de sıkıntıları bunlar. Bizim, oynatamadığımız zaman da rahatsız olduğumuz oyuncular da mutlaka var. 27-28 tane A takım oyucusu olunca da, bu hafta iki tane milli oyuncumuz 25 kişilik kadroda yer alamadı. Bu tarz kararlar hep birtakım spekülasyonları beraberinde getirir. Farkındayız ama taraftarlarımıza net bir şekilde şunu söylemek istiyorum, burada profesyonellerin ya da yönetimin en ufak bir dahli olmadı, olamaz da. Hiç kimse spekülasyonlara kulak asmasın. Önder hoca en doğrusu neyse onu yapıyor” açıklamasını yaptı.

"KADRO DIŞI OLANLARIN FUTBOL OYNAMAYA NİYETİ YOK"
Kazancı son olarak kadro dışı oldukları halde hiçbir takıma gitmeyen futbolcuların oynamaya niyetlerinin olmadığı belirterek, “Onlardan daha çok biz uğraşıyoruz. Onların futbol oynamak gibi bir niyetleri yok. Biz ancak onların tekrardan futbola kazandırılması için hem kulübümüze faydası olsun hem de artık bu tatsız durum devam etmesin diye uğraşlarımız devam ediyor. Menajerleri bir yandan takım bakıyor, biz de ilişkilerimiz kullanarak takım bulmaya çalışıyoruz. Tabi ki maalesef maaşlar yüksek. Bizim bu sorunları bertaraf etmemiz lazım. Yüksek maaşlar olduğu zaman onların da tercihleri biraz daha farklı olabiliyor. Görüşmelerimiz devam ediyor. Olursa yeni kulüplerinin ismi belli olur, olmazsa kontratları var, sezon sonuna kadar böyle devam edebilir” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...