"Bir forvetin görevi sadece gol atmak değildir"

Real Madrid'in yıldız oyuncusu Karim Benzema, Movistar'ta Universo Valdano programında, Jorge Valdano'nun sorularını yanıtladı.

NTV Spor

09.10.2020 - 09:15 | Son Güncelleme: 09.10.2020 - 10:32

2009-2010 sezonu öncesinde Ol. Lyon'dan Real Madrid'e trransfer olan ve 10 yılı aşkın süredir İspanya'da oynayan Karim Benzema, Movistar'ta Universo Valdano programında, Real Madrid'in yaşayan efsanelerinden Jorge Valdano'nun sorularını yanıtladı.

Fransa'dan Real Madrid'e transfer sürecine değinen Benzema, "Real Madrid'in ne anlama geldiğine zihinsel olarak hazırlıklı değildim. Takım, taraftarlar, baskı, şehir... Yalnızdım, İspanyolca konuşamıyordum. Zordu. Kendini iyi hissetmiyorsan sahada da iyi olman kolay değil. İlk sezonumda bu tarz zorluklarla karşılaştım. Zidane, Ronaldo, Beckham, Figo, Raul... Los Galacticos'u daha önce izlemiştim. Bir gün Florentino Perez geldi ve aynı beyaz formayı giymemi istedi" ifadelerini kullandı.

"İnsanlar forvet oynamayı sadece gol atmak sanabiliyor" diyen Karim Benzema, "Forvetin görevi sadece gol atmak değil. Doğru yerde olmak ya da gol olacak pası atmak gibi birçok görev de var. Ben bunları yapmak dışında ek olarak gol de atabilen bir forvetim. Babam bile bana sadece goller izlemek istediğini söylerdi ancak o da sahadaki anlayışımı ve oyunumu anladı. O gözle izliyor. Goller de attım, asistler de yaptım. İnsanlara her şeyi yapabildiğimi göstermek istedim. İnsanlar, çoğu zaman sahada ne yaptığına bakmıyor. Kimin gol attığına bakıyorlar, hepsi bu... Sahada topu beklemek bana göre değil. Sürekli gol atıp topa da minimum şekilde dokunmak benim tarzıma uygun değil. Bir forvetin artık birçok şeyi yapması gerekiyor. Bunlardan biri gol ama, sadece bununla sınırlı değil. Gol atabilirim ama 90 dakika boyunca topa dokunmazsam bu bir sorun teşkil eder" dedi.

"Topa dokunmadan önce ne yapacağımı hayal ediyorum. Topa dokunup düşünmek için beklemiyorum" diyen Benzema, Ronaldo Nazario'yu izleyerek büyüdüğünü, onun da kendisi gibi gol atmak dışında sahada birçok şey yaptığını söylerken, "Onu izledim ve taklit etmeye çalıştım" sözlerini kullandı.

Teknik direktör Zinedine Zidane ile ilgili de konuşan Benzema, "Zidane, oyuncu olduğu zamanki gibi sorunları çözüyor. Sana bağırmıyor, baskı yapmıyor. Bize futbolla ilgili şeyler anlatıyor. Bence Zizou ve ben uyumluyuz" ifadelerini kullandı.

"En kötü anımda bile Madrid'den ayrılmayı hiç düşünmedim" diyen Benzema, "Real Madrid'deki ilk zamanlarımda Cristiano Ronaldo bana çok yardımcı oluyordu. Cristiano sayesinde yıllar geçtikçe oyunumu değiştirdim. Lyon'da gol atan bendim. Real Madrid'de daha fazlasını yapmam gerekti" dedi.

Kariyeri ve hedefleri hakkında da konuşan Benzema, "Kariyerimden sonra futbolla bağlantılı olmaya devam edeceğim, bu kesin. Şimdi 32 yaşındayim. 2022'ye kadar Real Madrid ile sözleşmem var. Neler getirecek göreceğiz. Teknik direktörlük? Bu biraz karmaşık. Sadece 11 adama taktik vermiyorsun. İnsanlarla, yönetimle, taraftarla berabersin ve daha birçok işin oluyor" diye konuştu.

Real Madrid'de 12. sezonunu geçiren Karim Benzema, çıktığı 517 maçta 250 golün altına imzasını attı. 

Sayfa Yükleniyor...