"Bir yeteneksizin sonucunu yaşadık"

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Beşiktaş'a 2-1 yenildikleri maçı değerlendirirken, karşılaşmanın hakemi Mete Kalkavan'a sert tepki gösterdi.

NTV Spor

05.11.2016 - 22:11 | Son Güncelleme: 05.11.2016 - 23:05

Trabzonspor Teknik Direktörü Ersun Yanal, Beşiktaş maçının ardından yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada karşılaşmanın hakemi Mete Kalkavan'a yüklendi.

Yanal, "Beşiktaş, tartışmasız hem Türkiye de hem Avrupa da önemli başarılara devam ediyor. Ligde ve Avrupa'da namağluplar. Geçen yıl hakettikleri bir şampiyonlukları var. Türkiye'deki futbol kalitesi ve statlar yapıldıktan sonra gelen futbol atmosferi var" dedi.

"Her iki takım da kazanmak için oynadı" diyen Yanal, "Futbol çok ince bir çizgide. Hem yöneten hem de oynayanlar için zor bir oyun. Ama aslında çok da basit. Oyunu rahat ve stressiz oynarsanız onu güzel hale getiriyorsunuz. Önüne geçemediğimiz şeyler var. Bazı alışkanlıklar devam ediyor. Maalesef geriye dönülmeyecek hatalar yapılıyor. Hakem, pozisyonları görmeyebilir; ama tehlikeli hareketler sonrası bunu görmemek yetenekten yoksunluktur. Bu iş babadan oğula geçmemeli. Bugün bir yeteneksizin sonucunu yaşadık. Üzgünüz. Beşiktaş'a başarılar diliyorum. Yönetici, oyuncusu ve hocasıyla önemli işler başardılar. Trabzonspor da bu yoldadır. Biz bunun peşindeyiz ve biz de aynı yöntemlerle çabuk vazgeçilenlerde değil, projelerle hakettiği yere gelmesi için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"NET ATLANMAMASI GEREKEN POZİSYON"
Beşiktaşlı futbolcu Ricardo Quaresma'nın oyuncuları Yusuf Erdoğan'a yaptığı harekete değinen tecrübeli teknik adam, "Kasıt aramıyorum. Net pozisyon, atlanmaması gereken pozisyon. İki takımın oynadığı futbola, dostluğa yakışanın altında bir yönetim... Avantajları atlayan, nasıl yöneteceğini değişik bir havayla elinden kaçıran bir yönetim. Yeteneksizlerin olduğu, renksizleştirdiğiniz maç haline getirirseniz karşılaşmanın güzelliği değil hakemin yaptığı konuşulur. Maalesef bunu çok yaşamaya başladık. Umarım standart yakalanır." ifadelerini kullandı.

Ersun Yanal, Quaresma'nın pozisyonu için "Kırmızı mı?" sorusuna, "Sizce, tartışmaya gerek yok ki." yanıtını verdi.

"İÇİM ACIYOR"
Hakem yönetimi konusundaki sıkıntıları ilk kez yaşamadıklarını kaydeden tecrübeli teknik adam, şunları söyledi:

"Bu bir değil, iki değil. Spor, sanat ve kültür... Bu üç konu torpili gerektirmez. Eğer torpil girdiyse, yeteneklerin yukarı çıkarmasını sağlayacak kapılar kapandıysa sıkıntı. Ben yeteneğimle buraya geldim. Dostum, bağlantılarım olmadı. Sanat, spor ve kültür gibi yerlerde yeteneklerinizle orada değilseniz, sponsorlarla oradaysanız dünyada tutunamıyorsunuz. Biz de yetenek yok mu, dünyalar kadar var. Hakemleri konuşmadan ne zaman futbolu gündeme getireceğiz. İçim acıyor."

Yanal, kendilerinin de Beşiktaş gibi yeniden bir yapılanma içinde olduklarını anlatarak, "Zaman zaman kazanacağız, zaman zaman kaybedeceğiz. İyi kadro kurup Trabzonspor, hep üstlerde mücadele edecek. Stadıyla, şehriyle yeni bir tarz ortaya koyacak çalışma içindeyiz." şeklinde görüş belirtti.

Sayfa Yükleniyor...