Borçlardan başkan ve yöneticiler sorumlu olacak

AK Parti tarafından hazırlıkları devam eden "Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi"nde sona yaklaşıldı. Teklif taslağına göre kulüp başkanları ve yöneticileri bütçe dışı harcamalardan sorumlu olacak. Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı kurullar ise bağımsız hale getirilecek.

NTV Spor 26.01.2021 - 12:11

Spor kulüplerinin başkanları ve yöneticileri kendi dönemlerindeki mali yükten sorumlu olacak. Kulüplerde şirketleşmenin önü açılacak. Altı aydan fazla hapis cezası alan kişiler kulüplerde yönetici olamayacak.

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi"nde sona gelindi. Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, geçtiğimiz hafta yapılan çalıştay sonrası teklif metni de şekillendi. Teklifin futbol sezonu bitmeden Meclis'e sunulması bekleniyor.

Spor kulüplerinin dernek statüsünden çıkarılıp şirketleşmesinin önünü açan düzenlemeye göre, yönetimlerin sorumlulukları artırılacak. Her yönetim kendi dönemine ait, bütçe dışı harcamalardan sorumlu olacak.

Teklif taslağına göre, altı aydan fazla hapis cezası almış ya da affa uğramış olsa bile; devletin güvenliğine, anayasal düzene ve devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlardan hükümlü olanlar kulüplerin yönetim kademesinde görev ala-mayacak.

Kulüplerin denetimi kamu eliyle yapılacak. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu'na bağlı Tahkim, Profesyonel Futbol Disiplin ve Merkez Hakem Kurulu bağımsız hale getirilecek.

İllerde 15 kulüp birleşerek "Spor Kulüpleri Federasyonu", ülke genelinde de en az 30 federasyonun katılımıyla "Spor Kulüplerie Konfederasyonu" kurulabilecek.

Her federasyonun yönetiminde ilgili spor branşının milli sporcuları yer alacak.

Sayfa Yükleniyor...