"Bu ırkçılık değil mi?"

Manchester City'nin Türk asıllı Alman yıldızı İlkay Gündoğan, 2018 Dünya Kupası sırasında yaşananlarla ilgili konuştu ve ırkçılık yapıldığını söyledi. Alman Milli Takımı'nı bırakan Mesut Özil'e de destek çıkan İlkay, "Alman fubolu için çok şey yaptı. O'na daha iyi bir şekilde veda etmesini isterdim" dedi.

NTV Spor

28.08.2018 - 15:00 | Son Güncelleme: 28.08.2018 - 17:11

Almanya 2018 Dünya Kupası'na erken veda ederken; Mesut Özil ile Alman yetkililer arasındaki açıklamaları başarısızlığın önüne geçti. Turnuva sonrası ise Mesut Özil, ırkçı söylemler ve Alman Futbol Federasyonu'nun yeterince destek vermemesi nedeniyle Milli Takımı bıraktı.

Turnuva öncesi Mesut Özil ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektiren isimlerden İlkay Gündoğan, konuyla ilgili konuştu. Westdeutsche Allgemeine gazetesine açıklamalar yapan İlkay, Mesut'un Milli Takımı bırakmasından dolayı duyduğu  üzüntüyü dile getirdi.

Mesut Özil'in ırkçılık yapıldı sözlerine destek vererek, "Bir Alman politikacının Facebook sayfasında "25 Alman ve iki keçi s...en yazması, ırkçılık değil mi" eleştirisinde bulunan İlkay Gündoğan, "Bu, Almanya'daki herkesin ırkçı olduğu anlamına gelmez;a ama bu ırkçılık. Almanya'daki hayatımın neredeyse her anı için güzel anılarım var. Kesinlikle burada kalmak istiyorum. Ancak bazı insanlar bunu politika aracı olarak kullanıyorlar. Kullandıkları dil de kesinlikle ırkçılıktı" diye konuştu.

2018 Dünya Kupası sırasında Almanya kadrosundaki yabancı kökenli oyuncuların kendi gruplarını kurdukları iddialarını da yalanlayan İlkay Gündoğan, ""Birbirlerimizle şakalaşıyorduk ve Instagram gönderileri hakkında yorumlar yapıyorduk. Bu normal. Bunlar tamamen eğlence amaçlıydı. Ancak bunların hiçbirinde ırkçılık yoktu. 2014 Dünya Kupası sırasında her yerde "Takımdık". Çok iyi arkadaşlardık. Şimdi 2018 Dünya Kupası'nda hayal kırıklığı var ve gruplaşmalardan bahsediliyor. Oradaki oyuncular da aynıydı. Bunların hepsi şimdi dışarıda" kaldı ifadelerini kullandı.

"MESUT ALMAN FUTBOLU İÇİN ÇOK ŞEY YAPTI"
Mesut Özil'in Almanya'yı bırakmasını üzücü olarak nitelendiren İlkay Gündoğan, "Alman futbolu için çok şey yaptı. Olmaması takım için bir kayıp. Mesut benim için de çok şey yaptı. Almanya için oynama isteği duymama neden olan isimlerden biri. Alman Milli Takımı için bana yolu Mesut açmıştı. Ona daha iyi bir veda olmasını isterdim. Her ne kadar bu onun kararı olsa da ben daha farklı yapardım; çünkü ondan daha farklı kişiliğe sahibim." diye konuştu.

Mesut'un ardından Alman Milli Takımı'nı bırakmayı düşünmediğini belirten 27 yaşındaki oyuncu sözlerine şöyle devam etti, "Fotoğraf olayından sonraki gelişmeler beni endişelendirdi. Taraftarlardan tepki görür, bir Alman politikacı tarafından da hakarete uğrarsanız endişelenirsiniz. Ancak ben kaçmak istemiyorum. Bu durumla yüzleşmek istiyorum. Islıklanmam benim için çok zordu. Hayatımın sonuna kadar bunu unutmayacağım." sözleriyle yaşadığı hayal kırıklığını dile getirdi. 

2018 Dünya Kupası öncesi Avusturya ve Suudi Arabistan ile oynanan hazırlık maçlarında protesto edilmelerine de değinen İlkay Gündoğan, "Maçtan sonra kenidim tuvalete kitledim. 10 dakika nefes aldım. Kızgınlık, hayal kırıklığı ve üzüntü vardı. Ama hayattaki zor anların üstesinden gelmek gerekiyor. Onunla yüzleşmek istedim ve gelecekte de bunu yapmak istiyorum. Almanya Milli Takımı psikoloğuyla da görüştüm ve bana ne verebileceğini görmek istedim. Ama kimsenin bana yardım edebileceğini sanmıyorum. Bu iş bir şekilde bitecek. Bu, milli takımda attığım bir gol ya da özel bir zaferle olabilir. Henüz olmadı ancak olacak" açıklamalarını yaptı. 

Sayfa Yükleniyor...