"Bu maç 2008'in rövanşı olmayacak"

Türkiye'nin Euro 2016 D Grubu'ndaki son rakibi Çek Cumhuriyeti'nin tecrübeli ismi Petr Cech ile teknik direktörü Pavel Vrba, karşılaşma öncesi temkinli ve iddialı konuştu.

NTV Spor 20.06.2016 - 19:25

Turnuvayı değerlendiren Petr Cech, "Gruptan çıkabilmek için kalecilik standartları ve oyuncular açısından olağanüstü performanslar görüyoruz. Hem taratarlar hem teknik direktörler hem de genç oyuncular için ilgi çekici. Eğer gruptan çıkarsak büyük bir iş yapacağız. Her şey elimizde. Maçı kazanırsak gruptan çıkma şansımız var." dedi.

Elemelerdeki maçla gruptaki son maçın farklı olacağını kaydeden Cech, "Bu maç gruptan hangi takımın çıkacağını belirleyecek. Elemelerde hem kendi sahanızda hem deplasmanda oynuyorsunuz. Ama bu sadece bir 90 dakikaka. İki takımın da kazanmaya ihtiyacı var. İki takım da kazanmak zorunda." ifadelerini kullandı.

"Bunun 2008'in rövanşı olacağını düşünüyor musun?" sorusunu gülerek yanıtlayan Cech, "Bunu söylemiştim. Bu konuyla ilgili soru geleceğinden emindim. 8 sene oldu. Bence bu maç, Prag'daki elemelerde kaybettiğmiz maçın rövanşı olacak. 8 sene önce farklıydı. Oyuncular farklıydı. Bu 2 maçı kıyaslayamayız." yanıtını verdi.

"GRUPTAKİ EN ÖNEMLİ MAÇIMIZ"
Türkiye'nin 2 maçını da kaybetmesini de değerlendiren tecrübeli teknik adam, "Bence en önemlisi bizim ne yapacağımız, nasıl oynayacağımız. Onlar da farklı oynayacaklar. İşimizi zorlaştırmaya çalışıcaklar. Biz çok iyi odaklanmalı, hazırlanmalıyız. Gruptaki en önemli maçımızı oynayacağız ve gruptan çıkmaya çalışacağız, biz sadece kendi oyunumuzla etki edebiliriz." açıklamalarını yaptı. 

"Türkiye gruptaki en zayıf rakip diyebilir miyiz?" sorusu yöneltilen Cech, "Türkiye'nin iyi bir takımı var. Kaliteli oyuncuları var. Türkiye ilk iki maçını biz ise ilk maçımızı kaybettik, 2.'sini de neredeyse kaybediyorduk. Prag'da bizi 2-0 yendiler. Hala şansları var. Biz onların oynadığı ilk 2 maça takılmıyoruz. Bence motivasyonları yüksek olacak ve şanslarını zorlayacaklar. Türkiye'nin iyi bir kadrosu, özellikle orta sahada kaliteli oyuncuları var. 2 maçlarını kaybettiler ama biz bütün olasılıklara kendimizi hazırlıyoruz; çünkü kaliteliler." sözleriyle yanıtladı.

"İKİ TAKIM DA BİRBİRİNE DENK"
Taraftarların desteğine çok ihtiyaçları olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Pavel Vrba, "Herkes buraya gelmek için elinden geleni yaptı. Türkiye maçında da taraftarın desteği çok belirleyici olacak. Çok zor bir grup. Hırvatistan ve İspanya turnuvanın favorisi. Bizim ve Türkiye için çok zor bir grup. 3 puanı alan takım gruptan çıkma yolunda büyük bir avantaj sağlayacak. Eleme maçlarında iki takım da birbirine denk olduğunu gösterdi." dedi.

Turnuva öncesi Hırvatistan, Türkiye ve Belçika'nın turnuvanın gizli favorilerinden olarak gösterildiğini ancak Türkiye'nin beklentilerin altında kaldığı yorumu üzerine ise Vrna, "3 puan alan takımın şansı olacak. İspanya ve Hırvatistan turnuvanın favorileri. İlerleyen maçlarda bu görülecek. Ben Türk milli takımının teknik direktörü değilim. Sadece oyuncularımı hazırlamak için neler yaptığımı söyleyebilirim. Türkiye için bu değerlendirmeleri yapamam." sözlerini tercih etti.

Son eleme maçlarının ardından Türkiye'nin güçlü bir takım olarak görüldüğünü vurgulayan Çek Cumhuriyeti çalıştırıcısı, "Çok büyük değişiklikler gözlemlemedim. Tek değişiklik İspanya ve Hırvatistan'ın olduğu zorlu bir grupta olmaları. En iyi takımlarda oynayan oyuncular var. Bütün gruplarda karmakarışık durumlar var. Türkiye kazanmak zorunda. Kazanmaya ve gruptan çıkmaya çalışacaklar. Beraberlik onlara yetmeyecek ve hücum etmek zorundalar." ifadelerini kullandı. 

Türkiye ile birbirlerini çok iyi tanıdıklarını kaydeden Vrna, "Elemelerde karşılaştık, onları çok iyi tanıyoruz. Bu maça etki eden unsur şu olacak, 2 takım da kazanmak zorunda. Biz İstanbul'da, onlar Prag'da kazandı. Şimdi ise kazanmak için her şeyi yapmamız gerekecek." diyerek basın toplantısını noktaladı.

Sayfa Yükleniyor...