Mustafa Cengiz: Bu maçları oynamayalım diye yalvardım

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, maçların oynanmaması için çok çalıştığını söyledi. Teknik direktör Fatih Terim'in sahalara döneceğini kaydeden Cengiz, provakasyon yapıldığını savundu.

NTV Spor 25.03.2020 - 17:01 | Son Güncelleme: 25.03.2020 - 19:36

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, kulüp televizyonuna bağlanarak gündemi değerlendirdi. İlk olarak kulüpte çalışanlara teşekkür eden Cengiz, "Bu süreçte bir şey gözden kaçtı. Sevgili Abdurrahim (Albayrak) kardeşimin yanında sevgili oğlu Hikmet Albayrak da var. Karantinada. Onun da sağlığı iyi. Yusuf Bey (Günay) de çok iyi. Test sonuçları gelecek. Boğaza ve buruna sürülen testler sonrası en sağlıklı test uygulanıyor, sonuçları 36 saate çıkacak. Doktorlar, başkan yardımcısı Yusuf Günay'ın 5. gün içinde ciğerlerindeki sorunun geçeceğini söylüyorlar. En sağlıklı test uygulanıyor, sonuçları 36 saate çıkacak" dedi.

"TERİM'İN SEVENLERİ SEVİNSİN, RAKİPLERİ BİRAZ DAHA ÇALIŞSIN"

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in keyfinin yerinde olduğunu kaydeden Cengiz, "Sevenleri sevinsin. Rakipleri biraz daha çalışsın, eğer sahaya dönerse. İnşallah sahaya dönecek. Bende hiç bir şey yok. Belirti, ateş, öksürük yok" ifadelerini kullandı.  

Doktorların toplumum yüzde 80 oranındaki kesimin corona virüse yakalanacağını belirttiğini kaydeden Cengiz, "Geri kalan yüzde 20 için devletimiz mücadele ediyor. Risk grubu altındakilerin zarar görmemesi için devlet neredeyse ulusal kurtuluş savaşı gibi bir mücadele içinde. Bizim bu noktada fertler olarak devletimizin yanında onunla birlik, ilgili bakanlıkların bütün talimatlarına uymak zorundayız. Evde kal, evde çalış sloganıyla nöbetçi departmanlar hariç bütün departmanları evde çalışmaya sevk ettik" diye konuştu. 

Corana virüsün bir salgın olduğunu belirten Mustafa Cengiz, "Bütün kıtaları etkileyen bir salgın. Bu salgından kaçış yok. Önemli olan vücut direncini yukarıda tutarak, bu salgını atlatmalıyız. Öncelikle kadınlarımızı, çocuklarımızı korumalıyız. Aslında devlet yaşlıları korumaya çalışıyor. Onların zarar görmemesi için devlet elinden geleni yapıyor" ifadelerini kullandı. 

"Bu maçları oynamayalım diye yalvardım"

Maçların oynanmaması için çalıştığını kaydeden Mustafa Cengiz şöyle devam etti; "-Mezar taşına yazmış adam. Söyledim söyledim ama inanmadınız-" diye bir şey var. Sanki biz maçların seyircili oynanmasını ister gibi ters algı yapıyorlar. Devletimiz ne derse o olur? Bizim bir önerimiz varsa bunu Galatasaray kültürüne bağlı olarak bunu sunarız. Devletin dediklerine uyarız, uymayanları da uyarırız. 11 Mart Perşembe günü 85 yaşındaki bir kişinin corona virüs çıkmasının ardından ertesi gün panik havası yarattılar. Marketleri boşalttılar: Devletimiz paniği önlemek için bütün bulguları araştırmaya çalıştı.

TFF başkanı Nihat Özdemir, maçın seyircili oynanacağını ilan etti. Marketlerde boşalmadık raf kalmadı. Biz dedik ki devletimiz bunu seyircili oynatacak. Onun için ancak dezenfekte yapabiliriz. Provakasyona, panik yaratanlara, 5. kol gibi çalışanlara lütfen dikkat edin. Ateşi yakmaya çalışanlara, ulusun birlik ve beraberliğini camialar üzerinden bozmaya çalışanlara azami dikkat edelim.

Önce kendi devletimizi düşünüyoruz. Devletimiz Perşembe günü bir karar almış. Bütün konuştuklarımızın miladı Perşembe saat 19.00'da maçı aniden seyircisiz oynatma kararıdır. TFF seyircili dedi, ona göre önlemimizi aldık. 3 saat sonra seyircisiz dendi. Devletimizle irtibata geçtik. Bilmediğimiz şeyler olduğu edinimi aldım. En az akredite bin 500'e yakın görevli var. Sadece protokolde 60 metrekarede 100 kişi vardı, Abdurrahim bey de bizimle birlikteydi. Bizim seyircisiz oynatma yerine erteleme istemedeki amacımız ne olabilir? Puan mı?

Değerli rakibimiz Beşiktaş'ın yöneticileri de oradaydı. Onlar da risk altındaydı. Bunu seyvircili veya seyircisiz oynatma yerine erteletme isteğinin amacı ne olur. Seyircisiz oynandığında kalan 8 maçın 5'i deplasman. Biz avantajlıyız. Ama biz bu basit avantajları kullanmak istemeyiz.

Futbolcularımız huzursuzdu. Hoca çok büyük çaba sarf etti. Futbolcuları tek tek ikna etti ve maç oynandı. Buna da bir şey demedik. Madem ki bu kadar tehlike var. 3. protokol güvenlik önlemleri uygulandı. 1. uygulansaydı 2 bin kişi olacaktı. Bunu bir türlü anlatamadık. Biz bunu hiçbir zaman demedik. 'Avantaj elde edelim değil, erteleyelim' dedik. TFF müthiş bir inatla, iki yetkili başkan ile başkan vekili bilmiyorum artık kelimeleri dikktatli kullanıyorum. Ligin illa da seyircisiz devam etmesini istediler.

Bunun tehlikesini gördük. Futbolcular sahaya çıkmak istemedi. Bizden başka da konuşan olmadı. Bu süreç içerisinde çok rahatsız olduk: Anlatmak istediklerimizi anlatamadık. En son Nihat Bey'i aradım. Futbolcuların isyanını biliyorsunuz, bu maçların ertelenmesinde hayır var. Çünkü 8 maç kalmış. Bu 8 maçı haftada iki maç oynayarak tamamlarız. Devletimiz bize ne zaman yol verirse, başlayabilirsiniz derse 1 ayda tamamlarız. 1. ligde 6 maç kaldı. Bu bir sağlık sorunu. Bu nedenle ertelemek istedik. Öncelikle stadı dezenfekte ettik dediğimizde devletin aldığı karar seyircisiz oynanmasıydı. Buna uyduk. Devlet seyircisiz oynanacak dense buna da uyarız. Çünkü devletin bir bildiği vardır ve biz devlete bakarız.

"TFF'NİN ERTELEMEDEN YANA ASLA TAVIR ALMADI"
TFF bu süreci iyi yönetememiştir. Nihat Bey'i aradığımda -Kulüpler Birliği ıslak imza ile getirmese inanmam. Yapılandırmada yüzde 30-40'lık barajıyla ilgili güvenim sarsıldı" dedi. Ben de sayın Mehmet Sepil beye başvurdum. Fakat Sepil, bazı kulüplerin -ismi lazım değil, veremem- desteklemediğini söyledi. TFF'nin ertelemeye niyeti yoktu. Sağolsun devletimiz devreye girerek maçları erteledi

TFF ertelemeden yana asla tavır almadı, aksiyonda bulunmadı. Biz umudu kestik. Elimizden geleni yaptık. Sağolsun devletimiz, cumhurbaşkanımız, spor bakanımız var olsun. Çağırdı ve kulüplerin yüzüne kararı okudu. Gerçekten bu aklı selim davranış için teşekkür ediyorum.

Ölüm nereden nasıl gelirse gelsin, hoş geldi sefa geldi derim. Ancak kimsenin de burnunun kanamasını istemem. 2 yıldır başkanlıktayım. Hiç bir kulüp aleyhine laf söylemem. Hepsinin iyiliğini isteriz. Dürüst bir mücadele içinde yarışılmasını isteriz. Ancak bazı 5. kol mahvillerine baktığınızda sanki bu virüs TT Arena'dan dünyaya yayıldı. Yapmayın kardeşim. Hastanede eşinle birlikte evladında corona virüsten yattığını hayal edebilir misin? Biz hastanede yatanların acısını yaşıyoruz. Neden camialar üzerinden toplumu bölmeye çalışıyorsunuz. Lütfen 5. kol gibi çalışanların tuzağına düşmeyin. Bu ülkenin birliğğini, beraberliği,i kardeşliğini puan veya puanlar için yok etmeyin. Keşke Hocam, Abdurrahim, eşi ve oğlu, aynı şeyi Göksel başkan ve eşi için de söylerim. Keşke hastalanmasaydılar da hiç puan alamasaydık.

Çok doluyum. Aramızda ajan provakatörler var. Ben devlet eğitimi aldım. Bu kokuyu hemen alırım. Bu milleti birbirine düşürmeye çalışanlar var. Bunu spor kulübü kılığı altında proveke etmeye yönelik mesajlar atıyorlar. Basketçiler sahaya çıkmıyordu. Çıktım, parkede oturdum. Çünkü Karşıyaka takımı burdaydı. Kız basket oradan feryat ediyor. Fenerbahçe takımı Fransa'dan geldi. 1 hafta önce orada maç oynadı. Oyuncunun annesi, babası, eşi telefon ediyor, oynama diyor." 

Play-off ve ligin tescil edilmesi konularında da konuşan Mustafa Cengiz, "Abdurrahim Bey'in durumu gelmemişti; sayın Sepil  (Mehmet) beyle görüştük. Mümkünse telekonferansa dönülmesini istedim. Kulüplerle görüşmemiz yaklaşık 3 saat sürdü. Sevgili başkanlarla enine boyuna konuştuk. Orada alınan karar, futbolcuların da antrenman ve maç temposunu yitirmemesi için
bir komisyon kurulup, TFF'yle temasa geçilerek liglerin bir an önce başlamasını sağlamak şeklindeydi. Saat 16.00'dan sonra uyumuşum. Uyandım saat 8'de play off olacak diye beni aradılar. Kulüpler Birliği başkanını aradım, böyle bir şey olmayacağını söyledim. Tabi ki bütün alternatifler konuşulabilir. Bunun normal seyrine gtimesi bizim elimizde değil. Kulüpler Birliği, TFF'yle uyum içinde devletimize bilgi aktarmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

"YABANCILARIN DURUMU DAHA KRİTİK"
"Yabancı futbolcular neler düşünüyor?" sorusuna Cengiz, "Futbolcular, tabii ki onlar biz nasıl lejyonerlerimiz varsa onlar da rızıkları için mücadele ediyor. Yabancıların durumu daha kritik. Türk sporcular daha bir rahatlar. Türkiye'nin iç durumunu Türkçe bildikleri için daha rahat izleyebiliyorlar. Yabancılarda bir panik yaşandı" yanıtını verdi.  

"HAKLI ÇIKMAKTAN UTANIYORUM"
Fenerbahçe'de 1 oyuncu ve çalışanda corona virüs bulgularına rastlanıldığı bilgisinin verilmesi üzerine de Cengiz, "Haklı çıkmaktan utanıyorum. Utanıyorum. Şimdi bizi eleştirip algı yaratanlar utanıyor mudur? Ben özür falan da beklemiyorum. Tek başımıza mücadele ettik. Bugün haklı çıkmaktan utanıyorum. Galatasaray Kulübü ve Fatih Terim adına konuşuyorum.Haklı çıkmaktan utanıyoruz. Fenerbahçe'ye geçmiş olsun. İnşallah en kısa sürede bu süreci atlatırlar. Sağlık çalışanlarımıza da ayırca teşekkür ediyorum. Sadece akşam 9'da değil her an alkışı hak ediyor."

"FLORYA'DAKİ HERKESE TEST YAPILDI"
Florya'daki herkese test yapıldığını kaydeden Mustafa Cengiz, "Yener hocam süreci çok iyi yönetti. Ancak medyada bazıları yazıyor. Özellike Twitter'da. Üç maymun da mutasyona uğradı. Üç maymundan biri görmüyor, diğeri duymuyor ama üçüncünün ağzı açık, ellerinde bir de klavye var. Bunlar yazıyorlar. Benim için de yazıyorlar. Hanım görüyor gelip "pozitif veya negatif çıktı "diyor. Gülüyoruz, tabii ki. Futbolculara bir program gönderdik. Ne yapmaları gerektiğini tek tek söyledik. İç ve dış seyahat yapmamalarını istedik. Tek tek kendilerine imzalattık. Futbolcularımız buna riayet ediyor. İnşallah hocam 2-3 gün içinde yine ailesi Florya'nın başına döner ve gereği yapılır" dedi. 

"Önce tedbir sonra takdir" diyen Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Her an mücadeleye devam edelim, fakat her tür -ki bizim kuşak 68 kuşağı.- Her türlü belayla savaşmlaya ve onları yenmeye hazır olalım. Ve evde kalalım. Çarşamba'dan beri evdeyim. Koridor bile görmedim. Diğer insanların sağlığına dikkat etmeliyiz ve onlara virüs bulaştırmamamız gerekiyor" sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.  

Sayfa Yükleniyor...