"Bu sene şampiyonluğun en kuvvetli adayıyız"

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Feghouli, Ndiaye, Maicon ve Fernando için düzenlenen imza töreninde gündemi değerlendirdi. Arda Turan, Asamoah ve Tudor için de açıklamalar yapan Özbek, "Bu sene şampiyonluğun en kuvvetli adayıyız" dedi.

NTV Spor 15.08.2017 - 14:59 | Son Güncelleme: 15.08.2017 - 15:39

İmza töreninden sonra ilk olarak Arda Turan'ın transferi sorulan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Uzun süredir Galatasaray'a hizmet etmiş futbol takımının geçen sezon sonu itibariyle bazı bölgelerin yenilenmesi ve takıma yeni heyecan getirecek oyuncular için harekete geçtik. Hala eksik bölgelerimiz var. Bu çalışmaları yaparken bir şeyi dikkatinize sunmak istiyorum. Bu bir bütçe işidir. Takımdan gitmek isteyen ne kadar oyuncu varsa bunun hesabı içindeyiz. Bundan sonra gelecek oyuncuların tespitini yapacağız." dedi.

"TÜRKİYE'DE GELECEĞİ TAKIM GALATASARAY'DIR"
Arda'nın Galatasaray'ın yetiştirdiği ve Türkiye'nin gururu olan bir futbolcu olduğunu kaydeden Özbek, "Arda, her Türk vatandaşının gururu bir isim. Türkiye'de futbol oynamak isterse geleceği yer Galatasaray'dır. Hem yönetim hem takım böyle bir buluşmadan mutlu olacaktır. Bu çok kolay değil. İradelerin oluşması lazım. Amacımız şampiyonlukta en iddialı takımı kurmaktır. Bitmeden bazı detaylar vermek yanlış olur. Bu yönde çalışmalarımızın sürdüğünü söylemekle yetinmek istiyorum" yanıtını verdi.

"EN ÇOK HEYECANLANDIĞIM MAÇ DÜNKÜ MAÇTI"
Galatasaray'ın Kayserispor maçındaki oyunuyla keyif verdği yorumu üzerine Dursun Özbek şöyle konuştu:

"Aşağı yukarı 3 sezondur Galatasaray'da yöneticiyim. Bugüne kadar çok eski tarihlerden itibaren alırsanız en çok heyecanlandığım maç dünkü maçtı (4-1'lik Kayserispor galibiyeti). 5 yıldır Galatasaray'da perfor8mans sergileyen bir takımın revizyonuna soyunduk. Yorulmuşluklar, doymuşluklar vardı. Bu son derece riskli bir iş. Attığınız maya tutar mı tutmaz mı, son derece zor bir karardı. Galatasaray'ın bu kararı verme zorunluluğu vardı. Son yıllardaki Galatasaray'ın performansı taraftar için yeterli değildi. Dünkü maçı heyecanla seyrettim ve memnun oldum. Yeni gelen arkadaşlar güzel performans sergiledi. Zannederim ki maçı seyreden taraftarlar keyif almıştır. Bu yenilemenin bir iki tane daha eksiği var. Bütün bu eksikliklerin giderilmesi biraz da mali yapıya bağlı. Bu yapıyı rahatsız etmeyecez transferler yapmak istiyoruz."

"YA SİZ HESAP KİTAP BİLMİYORSUNUZ..."
Transfere yüksek rakamlar harcandığı yönündeki yorumlar için tepki gösteren Dursun Özbek, "
"Anlatmaya nereden başlayayım onu düşünüyorum. Basından da takip ediyorum. Zaman zaman sosyal medyada internet ortamında görüyorum. Riva'dan gelen parayı transfere verdi diye yazıyorlar. Riva'dan gelen para Şubat ayında geldi ve adresini de buldu. Bankalara borcumuzu ödedik. Daha sonra Riva'dan para gelmedi.

Bir oyuncunun transferini kontrat süresiyle çarpıyorlar, oyuncu sayısını toplayıp, 70-100 milyon Euro gibi abartılı ve algıya yönelik rakamlar ortaya çıkıyor. Ya siz, hesap kitap bilmiyorsunuz ya da açıklamalarımızı dinlememiz lazım.

Galatasaray'ın mali yapısı özetle şu, seçildikten 3 sene zarfında yaptığımız transferlerde alınan ve satılan oyuncular birbirine eşit. Bu sene takımı yenilemek üzere aşağı yukarı 30 küsur milyon Euro'luk bir bütçe yaptık. Bugüne kadar yaklaşık 20 milyon Euro'luk bonservis getirisi getirdik. Galatasaray'da oynamak istemeyen oyunculara bağlı olarak, bir transferi daha yaparsak 20 milyon Euro'yu bulacağız. 34 milyon Euro'luk alış yapmışız, 20 milyon Euro'luk satış yapmışız. Kendisine 4 sene hizmet edecek bir takımı 14 milyon Euro'ya kurmuşuz. Her şey halloldu mu? Hayır.

Galatasaray'da 2013-14-15-16'ya baktığınızda futbolcu maaşları da var. Bunlara dikkat etmek lazım. Bildiğiniz gibi UEFA'dan geçmişte bir ceza yedik. UEFA o günkü şartlar altında Galatasaray'ı etüt ettiği zaman sizin sporculara ödediğiniz maaşlar 65 milyon Euro'yu geçemezsiniz dedi. Bunu 2015-16 sezonu için söyledi. Biz o seneyi 65 milyon Euro maaş ödemesiyle kapattık. Bunu UEFA'ya bildirdik. Geçen sezon da 59-60 milyon Euro civarında maaş öder durumdaydık. Hal böyleyken yeni kurduğumuz takımda maaşlar nereye varıyor. Ora da aynı. Bu rakamların UEFA'nın tespit ettiği gibi bu rakamları geçemez. Bizim ödeyeceğimiz sabit maaş, stopajlarla 60-61 milyon Euro'da kalacağız. Bunu sağlarken takımdan ayrılmasını beklediğimiz oyuncular da var. Bu paralar tamam yüksek. İyi futbolcu iyi para alır. Devraldığımız Galatasaray futbol takımında 42 oyuncu vardı. 18 kişilik kadro yapıyorsunuz, 24 tanesini ya tribünde oturtuyorsunuz. Biz bu oyuncuları teker teker 2 seneden beri tasfiye ettik. Bugünkü kadromuz transferlerimiz 28 kişiden ibarettir. Oynatmadığınız futbolcunun maaşlarından kurtulup, Kayserispor maçındaki gibi keyif veren bir kadro kurabilirsiniz. Önemli olan Galatasaray'ın kaynaklarını doğru kullanmaktır.

Hiçkimse rakamlarla oynatma suretiyle algı yaratmasın. Son derece hesaplı matematiği iyi organize ederek Galatasaray'a uzun yıllar hizmet edecek performansı yüksek bir takım kuruyoruz." açıklamalarını yaptı.

"BU SENE ŞAMPİYONLUĞUN EN KUVVETLİ ADAYIYIZ"
Taraftarların Kayserispor maçı öncesi teknik direktör Igor Tudor'a tepki gösterdiğinin hatırlatılması üzerine de Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, "Tudor'la ilgili olarak şunu söylemek istiyorum. Taraftarımız bizim her şeyimiz. Galatasaray, taraftarsız düşünülemez. Bütün bu çektiğimiz eziyetlerin tek amacı var. Taraftara daha keyifli bir takım seyrettirmek. Bu sene Galatasaray'ın en çok ihtiyacı olan şey, taraftarı ve camiasıyla kenetlenmek, birbirine sarılmak. Bu zor dönemi bu kenetlenmeyle atlatmak istiyoruz. Taraftara rica ediyorum. Sezon yeni başladı. Daha birinci maç. Tudor'u ıslıklamak ne fayda getirir? Burada herkesi, antrenörü, futbolcuyu yüreklendirmek motive etmek lazım. Sahada 11 kişi oynuyor ve onları organize edecek kişi de Tudor'dur. Tudor aleyhine tavırlar, Galatasaray'a ne fayda getirir. Taraftardan rica ediyorum. Bu sene şampiyonluğun en kuvvetli adaylarından bir tanesiyiz, hatta en kuvvetlisiyiz. Artık kenetlenmek istiyoruz. Tribüne gelsinler. 40 bin 50 bin kişi önünde oynamak istiyoruz. Gelip takımı ve Tudor'u desteklesinler" çağrısında bulundu.

Transfer çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Özbek, "Önümüzdeki 15 gün içinde de devam edecek. Arda ile ilgili düşüncelerimi söyledim. Asamoah'la ilgili de düşüncelerim aynı. Bütün bunların hepsi bütçeye bağlı. Göndereceğimiz futbolcular var. Onların gitmesine bağlı olarak gelecek kişilerin planlamasını yapacağız." demekle yetindi."40 BİN 50 BİN KİŞİ OLURSA BURADAN HİÇ KİMSE SAĞ ÇIKAMAZ"
Galatasaray'a seven herkesin buna destek vermesi lazım olduğunu kaydeden Dursun Özbek, "Destek nasıl olacak. Seyircinin kombine alıp stata gelmesi lazım. Dünkü maçta 35 bin kişi vardı. 40 bin 50 bin kişi olduğu zaman buradan hiç kimse sağ çıkamaz." ifadelerini kullandı.

Galatasaray eski yöneticisi Levent Nazifoğlu’nun kendisi için yaptığı yorumlar ve "Selçuk’un durumu ne olacak?" soruları için de konuşan Özbek, “Levent Nazifoğlu ile bir dönem beraber çalıştık. Kendi görüşlerini bir kanalda ifade etti. Yorumları için açıklama yapmak istemiyorum. Kamuoyu gerektiği şekilde yorumlayacaktır. Eski bir çalışma arkadaşım. Ne hissetti ki bunları yaptı bilmiyorum.

Selçuk bizim kaptanımız. Şu anda hala bizim oyuncumuz. Takımdaki durumu yönetimin tespit edeceği bir şey değil. Çok sevdiğim ve takımın kaptanı. Takımdaki durumunu sayın Tudor belirleyecek. Oynayıp oynamayacağına o karar verecek. Onun inisiyatifindeki bir şey.” açıklamalarını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...