"Burada çok gürültü olacak"

Beşikttaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Monaco maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı.

NTV Spor 31.10.2017 - 18:01

Monaco'nun kendilerini, kendilerinin de Fransız ekibini iyi tanıdığını söyleyerek sözlerine başlayan Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Oradaki maça göre zor bir maç oynayacağız. Bireysel olarak oynayan-oynamayan çok iyi oyuncuları var. Kompakt oynamada takım olgusu açısından sıkıntıları vardı. Grupta en iyi oyuncuları olan takımla oynayacağız. Hatta gruba başlarken, birincilik için ilk aday diye görünen takımdı. Sidibe, Falcao gibi oyuncuları olmasa bile, forvet mevkisinde Keita, Balde, Jovetic, Diakhayve Carillo gibi 4 tane daha önemli hücum oyuncusu var. Onlar da buradalar. Bir eksik olarak görmüyorum. Takım olgusu bakımından son 2 maçta daha iyi olduklarını düşünüyorum. Ama biz de tüm zorlukları aşacak güce sahibiz. Kazanmamız halinde bizim için büyük bir avantaj olacaktır, kaybetmememiz halinde de avantaj olacaktır. Önce kazanmayı; ama en kötü ihtimalle beraberlikle ayrılmayı düşündüğümüz bir maç. O yüzden sabırlı olmalıyız. Oradaki maçta daha çok hücum ettiler; belki burada daha kontrollü oynayıp ikinci bölgeden daha hızlı çıkmayı düşüneceklerdir. Hazırlıklı olmak gerekiyor. İyi kapanan ve hücumda hızlı oyuncuları var. Umarım düşündüğümüz gibi oynar ve maçı kazanırız." dedi. 

"FUTBOL ADINA DOĞRULARI YAPACAĞIZ"
"Beşiktaş'ın bugüne kadar Şampiyonlar Ligi'nde aldığı sonuçlarla psikolojik üstünlüğü vardı. Takımda oyuncuların son durumu nedir?" sorusunu ise Güneş şöyle yanıtladı;

"Önceki maçlarda aldığımız puanlar önemli. Ancak oraya bakarak maça çıkmayacağız. Oyun tarzı bakımından rakibin oyuncularına karşı nasıl tedbir alacağız onları düşüneceğiz. Kendi oyunumuzu oynamaya çalışacağız. Puan üzerinden gitmeyeceğiz; ama maçı kazanırsak gruptan çıkacağımızı biliyoruz. Maçta ne zaman risk alacağımızı maç içinde göreceğiz. Beraberliğe oynamak da hücumu riskli yapmak da zordur. Dikkatli oynamak zorundayız. Yeri geldiği zaman savunma, yeri geldiği zaman hücum yapacağız. Futbol adına doğrular yapacağız. Daha önce oynadığımız üç maçta da kendimizi test ettik. Orada şu ana kadar hiçbir olumsuzluk çıkmadı. Monaco maçı da umarım iyi bir test olur ve iyi bir sonuçla çıkarız. Buradan öncelikle üç puan olmazsa bir puanla ayrılırız.

"KİM OYNARSA EN İYİSİNİ YAPACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"
"8 numara pozisyonunda Tolgay ve Oğuzhan arasında tercih yapıyorsunuz. Kararı oyuncuların form durumuna göre mi rakiplere göre mi,sizin belirlediğiniz stratejiye göre mi belirliyorsunuz?" sorusu üzerine ise Güneş; 

"Buraya çıkan her oyuncu, oynayacak diye bir garanti yok. Ama oynama ihtimali var; çünkü kadroda. Ancak oyun olarak tercihlerimiz bazen Talisca, Tolgay, Oğuzhan, Atiba, Necip, Medel... - Orta saha için söylüyoruz, ofansif, defansif, iki yönlü duruma göre düşüncelerimiz oluyor.- Zaman zaman bunları sahaya yansıttıyoruz. Bazen başarılı bazen başarısız oluyoruz. O yüzden herhangi bir tercihim yok. Geçen sene Oğuzhan'ın sakatlığı vardı, Tolgay uzun süre oynadı. Oğuzhan oynadı, Atiba yoktu. Bu bir takım ve bu takımın da parçaları var. O yüzden hangisi oynarsa en iyisini yapacağını düşünüyorum. Oynamadığı zaman da bekleyeceğini biliyorum. Doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum." yanıtını verdi. 

Beşiktaş-Monaco maçını yabancı gazetecilerin de izleyeceği şeklinde yorum yapılırken, mikrofonun bozulması üzerine Şenol Güneş tebessüm ederek, "Dış güçlerin şeyidir ha" ifadelerini kullandı.

"BURADA ÇOK GÜRÜLTÜ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"
"İlk maçta Monaco seyircisi sinema izlemeye gelmiş gibiydi" yorumu üzerine de tecrübeli teknik adam, "Sinemalarda sessizlik vardır; burada çok gürültü olacağını dünüşüyorum. İlk maçın hazırlık olup olmaması çok şey değil. Maç rahat geçince o kadar çok keyifli konuşuyoruz ki; ama kötü geçince de tam tersini düşünüyoruz. Zor bir maç. İyi bir takım. Seyircinin etkisi olacaktır. Bizim oyunumuz etkili olacaktır. Rakibin çok dinamik olduğunu göreceksiniz. Öyle bekliyorum. İnşallah tersi olur. İşimize gelir ama güzel futbol istiyoruz." dedi. 

Yabancı gazetecilerin maça ilgisini olduğu sözleri üzerine de Güneş, "Her alanda yabancılar geliyor. Hocalar, oyuncular geliyor; gazeteciler de gelsin. Bir zararı yok. Sizin işinizi elinizden almasınlar yeter. Ama gelsinler." sözleriyle gazetecilere takıldı. 

Üst seviyede bir yarış yaptıklarını vurgulayan Güneş şöyle devam etti;

"Şampiyonlar Ligi üst düzey bir olay. Bazen diyorlar ki; neden bu kadar önem veriyorsunuz? Kendi kendine zaten önemleşiyor. Siz de Şampiyonlar Ligi'ne önem vermiyor musunuz? Önemsiz mi zannediyorsunuz. Siz şimdi Bayburt'a -çok özür dilerim , Anadolu'nun kasabasına giderken nasıl gidersiniz? Milano'ya veya Londra'ya giderken nasıl gidersiniz? Önemli olan bu yarışta olmak, üst seviyede marka değeri olan takımlarla yarışmak. Futbolun kulüpler bazındaki en üst seviyesinde yarışmaya çalışacağız. Bunu birlikte yapıyoruz. Buradaki olguları biraz daha aşmamız gerekiyor. Şu anda Türkiye'yi, Avrupa'da temsil bakımından iyi temsil eden takımlardan bir tanesiyiz. Umarım gazeteciler türkiye'ye geldiğinde hem keyifli futbol seyrederler ve Türkiye'deki intibaları çok olumlu olur. Futbolun ülke tanıtımında da katkısı olur."

"BORDEAUX MAÇININ 11'İYLE ÇIKMALARINI BEKLİYORUZ"
"Bordeaux maçında Monaco'nun tek forvet çıktıklarının hatırlatılması ve Beşiktaş maçına hangi dizilişle çıkabilirler" şeklindeki soru üzerine de Güneş;
 
"Büyük ihtimalle Bordeaux maçının kadrosuyla çıkacağını düşünüyorum. Tielamans'la Moutinho'nun yerini değiştirdi. Bekte de Raggi oynuyor. Bordeaux maçının kadrosuyla çıkacağını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Bu karşılaşma Türk ve Beşiktaş futbol tarihi için ayrı bir önemi olacak. Bu duruma takımın vurgu yaptığı kadar camiayla genel bir önemin verildiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna da Şenol Güneş, "Önem kişiye göre değişir. Dünya Kupası'na giderken gitmemizden rahatsız olanlar bizi karşılamaya geldiler. İnşallah yine öyle olur." yanıtını verdi. 

"Alanya maçındaki üç puan takımdaki moral motivasyon hangi seviyeye çıkardı?"  sorusu üzerine de Güneş;

"Ligle ilgili konuşmak istemiyorum ama maç sonuçları ne olursa olsun insanların futbolcuların yapması gereken şeyler var. Her maça kazanmak için çıktık. Başarılı olduk, başarısız olduk. 3 maçı kazandık diye Başakşehir, Fenerbahçe ve Trabzonspor maçlarına veya Gençlerbirliği maçını ciddiye almadık diye bir şey yok. Biz her maça ciddi olarak çıkıyoruz. Monaco maçında da rutin işimizi yapıyoruz. İnşallah kazanır ve büyük avantaıj elde ederiz. Bizde değişen bir şey yok. Dışarıdan bakılıp yorumda farklılıklar olabilir. Onlar da yüzümüzden görüntüden sonuçtan bir yorum yapıyorlar. Futbon zaten yoruma açık bir spor dalı. Saygısızlık olmadan her türlü eleştiri ve yorumlar yapılacaktır." diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...