Nihat Özdemir'den kulüplere uyarı: Can yakacak kararlar almak zorunda kalacağız

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda kulüpleri denk bütçe konusunda uyardı. Özdemir, Kulüp Lisans Yönetmeliği'ne uyulmaması durumunda Ocak ayından itibaren puan silme, ligden düşürme gibi cezaların yürürlüğe gireceğini açıkladı.

NTV Spor

21.11.2019 - 10:38 | Son Güncelleme: 21.11.2019 - 14:05

Uluslararası Futbol Ekonomi Forumu'nda konuşan TFF Başkanı Nihat Özdemir, futbol ekonomisinde Avrupa'da 6. sırada olduğumuzu söylerken, "Futbolda 2 milyar Dolar'a varan gelir hacmine ulaşmış durumdayız. Bu tabdola en büyük gelir kalemini yayınlar oluştururken tribün gelirleri, futbolcu satış gelirleri ve reklam gelirleri ile kulüplerimiz için azımsanmayacak boyutlara ulaşmıştır. Ana hedefimiz bu gücü, elbirliğiyle daha yükseğe çıkarmaktır. Bunu sağlayacak da sportif başarı ve marka değerini artırma olacaktır." dedi.  

A Milli Takımın Euro 2020'ye kalarak önemli bir başarı sağladığını kaydeden Özdemir şöyle konuştu, "Bunun, Türkiye ekonomisine ciddi bir katkısı olacak, federasyonumuz ciddi bir gelir elde edecektir. Teknik direktör Şenol Güneş'e teşekkür ediyorum. Finallerde de Türk futboluna artı değer katacaklarına inanıyorum. Milli Takımın başarısıyla ligdeki rekabet ve uluslararası alandaki imajı önem kazanmaktadır. Futbolumuzun marka değerinin artması için yoğun çaba harcıyoruz." 

Yeni Kulüpler Birliği yönetimiyle sık sık biraraya geleceklerini dile getiren Nihat Özdemir, "Geçen hafta uzun bir değerlendirme toplantısı yaptık. Çalışmalarımızı hayata geçirmek istiyoruz. Yapısal anlamda yapmak zorunda olduğumuz bir çok iş var. Omuz omuza vermemiz gerekiyor. Verirsek bir güç doğacaktır. Bunun yolu da dostça rekabetten geçmektedir. Premier Lig dünyanın en güçlü ekonomik yapısına sahiptir. Nasıl ulaştılar? Bunu bir anekdotla aktarmak istiyorum. Ağustos'un 14'ünde Chelsea-Liverpool Süper Kupa maçına ev sahipliği yaptık. Gala yemeğinde iki kulübün yöneticileri "Biz her gün dostuz, bir gün rakibiz" dediler. Biz de bu anlayışla hareket etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

SÜPER KUPA'DA STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ

"Futbol pastasını büyütmemiz lazım." diyen TFF Başkanı Nihat Özdemir, "Büyütürken buna lezzet katarak daha da ilerilere gitmeliyiz. Son yıllarda yayıncı kuruluşun 100'ün üzerinde ligimizi yayınlaması, Türk futbolunun dünyada izlenmesi açısından büyük destek olmaktadır. Kendilerine teşekkür ediyorum. Süper Kupa'yı gerekirse statüsünü değiştirip Süper Kupa'yı 4 takıma çıkarıp maçları yurt dışında oynayabiliriz." sözleriyle açılım projesini dile getirdi. 

Altyapıya önem vurgusu yapan Özdemir şu ifadeleri kullandı, "Güçlü futbol ekonomisi için gençlere mutlaka yatırım yapmamız gerekiyor. Alt yapılardaki oyuncuları yetiştirip yurtdışına ihraç eçmemiz gerekiyor. Avrupa'da bir çok kulüp Şampiyonlar Ligi gelirleriyle ayakta durmaktadır. Bunun için Avrupa kupalarına istikrarlı katılım ve başarı şarttır. Her sene Şampiyonlar Ligi'ne 2 takım göndermeliyiz. Ancak 12 yıldır Şampiyonlar Ligi'ne tek takımla katılıyoruz. Kulüplerin mali kayıplarını siz hesap edin. Bu tabloyu tersine çevirmek için var gücümüzle çalışmalı ve başarıya odaklanmalıyız. Futbol ailesi olarak Cvumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyyip Erdoğan'a bu konuda verdiği destekler için teşekkür ediyorum."

"CAN YAKACAK KARARLAR ALMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

Türk futbolunun gelirlerinin her geçen gün arttığını belirten Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, "Asıl sorun kontolsüzce yapılan harcamalardır. Artık, gelirimizin 4-5 katını harcama lüksümüz yoktur. Mali disiplinin kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz. TFF olarak denk bütçeye çok önem veriyoruz. Kulüp Lisans yönetmeliğini yeniledik ve takımlara harcama limitleri getirdik. Herkesin ayağını yorganına göre uzatmasını istiyoruz. Geçmiş hatalardan acilen kurtulmalıyız aksi takdirde ocak ayından itibaren can yakacak kararlar almak zorunda kalacağız. Gerekirse transfer yasağı, puan silme, küme düşürme kararları uygulayacağız. Kulüplerin bu bilinçle hareket edeceğini umuyoruz." sözleriyle kulüpleri yapılan harcamalar konusunda dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

Sayfa Yükleniyor...