“CAS’taki şansımız yüzde 50”

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, UEFA tarafından mali kriterlere uymadıkları gerekçesiyle verilen Avrupa Kupaları’ndan 1 yıl men cezasıyla ilglii çarpıcı açıklamalar yaptı. Cezayı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) taşıdıklarını hatırlatan Özbek “CAS’ta şansımızın yarı yarıya olduğunu düşünüyorum. CAS’ta verilecek kararda cezamızın kalkma ihtimali yüzde 50” dedi

NTV Spor 26.03.2016 - 22:25

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, TRT Spor'da katıldığı bir programda yaptığı açıklamada “UEFA bize bir ceza verdi. Biz bu cezayı CAS'ta savunacağız. CAS'ta şansımızın yarı yarıya olduğunu düşünüyorum. CAS'ta verilecek kararda cezamızın kalkma ihtimali yüzde 50. CAS'a giden cezaların artması söz konusu değil; azalması mümkün. Hatta iptali söz konusu. Galatasaray'ın prestijini geri almak için ve aldığı cezayı ortadan kaldırmak için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.  UEFA'daki toplantıda yaşadıkları bir olayı ilk kez anlatan Dursun Özbek “UEFA yetkilileri benim yüzüme bakarak ‘Bizi kandırdınız!' dedi. Orada soğuk bir duş yaşadık. Gömleklerimiz terden sırılsıklam oldu. Bir İngiliz firmasıyla anlaşıyoruz. Galatasaray'ın eski yönetimlerini araştıracağız. En az 10 yıllık dönemi kapsayacak” dedi.  UEFA'nın takibinin devam ettiğinin altını çizen Özbek “UEFA 1+1 yıllık cezayı 1 seneye indirdi ama 2016-2017 sezonu için yıllık futbolcu maaşlarının 65 milyon Euro'yu geçmemesi gerektiği uyarısını da yaptı” şeklinde konuştu.

“DERBİYİ 28 NİSAN'DA OYNAMAK İSTİYORUZ”
Dursun Özbek, 20 Mart'ta oynanması gereken fakat ertelenen Fenerbahçe derbisini ise 28 Nisan'da oynamak istediklerini söyledi. Derbinin ertelenme sürecine değinen Özbek “Derbiden önce tüm biletler satılmıştı. Bir anda seyircisiz oynama hususu gündeme gelince, seyirci de demoralize oldu. İhbarın niteliği bir kademe daha yükseldi. Bunun üzerine biz de ertleme talebinde bulunduk. İlgili yetkililer, Fenerbahçe Kulübü ile konuştu. Onlar da ertelenmesini kabul etti. Dolayısıyla yetkililer de maçı erteledi” dedi. Derbinin oynanacağı tarihle ilgili olarak pazartesi günü Federasyon'da toplantı gerçekleştirileceğini belirten Dursun Özbek “Bu toplantıda derbinin tarihi tespit edilecek. Fakat benzer şartların oluşması lazım. Derbi geçen hafta sonu oynansaydı şartlar neydi, bunların gözden geçirilmesi lazım. Fenerbahçe, o zaman uzun bir yolculuğun ardından Braga deplasmanından gelmişti. Tespit edilecek tarihin yine benzer şartları sağlayacak olması lazım. Derbiyi Fenerbahçe deplasman dönüşü, Galatasaray da iç saha maçından sonra oynamalı. Biz bu derbiyi, Fenerbahçe'nin Trabzonspor maçından sonraki hafta içi yani 28 Nisan'da oynamak istiyoruz. Eğer derbiyi Galatasaray'ın deplasman dönüşünde oynatırsanız, şartları değiştirirmiş olursunuz” ifadesini kullandı.

“SNEİJDER BİRKAÇ HAFTA OYNAMAYABİLİR”
Wesley Sneijder'ın sakatlığıyla ilgili açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek “Sneijder ile mesajla konuşabildik. Adelesinde bir sakatlık var, birkaç hafta oynayamayacak gibi gözüküyor" diye konuştu.

“FUTBOLCULARDAN İNDİRİM İSTEMEDİM”
Hiçbir futbolcudan sözleşmede indirim talip etmediklerini belirten Dursun Özbek “Galatasaray Kulübü'nün etik değerleri var. Galatasaray bir sözleşmeye imza attıysa, bunun gerektirdiklerini sonuna kadar uygulamak zorundadır. Futbolcularımdan ücret indirimi konusunda talepte bulunmadım. Ama futbolcularıma ‘Sizden bu anlaşmaların hakkını istiyorum' dedim. Aynı takım geçen sezon şampiyon oldu” diye konuştu. Özbek, Galatasaray'a transfer yasağının gelmesinin ise söz konusu olmadığını söyledi.
Ekonomik anlamda düzelme için futbolcu satmayacaklarının altını çizen Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kadro yapılanmasıyla ilgili olarak “Takımımızın yaşlandığı bir gerçek. Önümüzdeki sezon çekirdek kadroyu tutarak, onları gençlerle destekleme hedefindeyiz. Takımın yaş ortalaması 30'un üzerinde Ayrılmayı düşünen futbolcumuz yok. Devre arasında Burak Yılmaz'ın dışında da ayrılmak istediğini söyleyen olmadı. Burak da kariyeri için ayrılmak istedi” bilgisini verdi.

"BURAK YILMAZ'I DENİZLİ İKNA EDEMEDİ"
Burak Yılmaz'ın Çin'in Beijing Guoan ekibine transfer oluş sürecini aktaran Özbek "Burak Yılmaz bizim çok sevdiğimiz biriydi. Galatasaray'a hizmetler verdi. Arkadaşlarından ve yuvasından ayrılması bir insanı üzer. Onun ayrılık sürecinde olumsuz bir şey yaşanmadı. Burak'ın bonservis ücreti 8 milyon, komisyon bedeli ise 1 milyon Euro. Trabzonspor'un payına düşen ise 1 milyon 700 bin Euro. Burak gitmek istedi ve Mustafa Denizli onu ikna edemedi. Çin'den gelen ilk teklif çok düşüktü. Direnip fiyatı artırdık" dedi.

"6-7 TAKVİYE YAPACAKTIK"
UEFA'nın verdiği ceza nedeniyle transfer yapamadıklarının altını çizen Dursun Özbek "Daha süremiz varken UEFA bize çok erken ceza kesti. Mustafa Denizli ve bizim yönetimimizin şanssızlığı bu oldu. O yüzden devre arasındaki transfer taktiğimizi ertelemek zorunda kaldık. Mustafa Denizli, Galatasaray'dan kendi isteğiyle ayrıldı. Telefonda konuştuğumuzda bırakmasını istemedim. Kendisini şartlandırmıştı; ben de bu kararına saygı duydum. Mustafa Denizli ile transfer programımızı bile yapmıştık. Ancak UEFA izin vermedi! Devre arasında 6-7 takviye yapacaktık” ifadesini kullandı. Hamza Hamzaoğlu'nun gidişiyle ilgili de konuşan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek "Yönetimin çoğunlu aynı fikirdeydi. Bu geçmişte kalan bir olay artık. Hamza Hoca ile ben çalıştım, kendisiyle 3 yıllık kontratı ben yaptım. Hamza benim sevdiğim bir kardeşim. Aramızdaki geçenleri basın üzerinden tartışmak doğru olmaz. Hamza ile kişisel hiçbir sorunum da olamaz" dedi.

 

Sayfa Yükleniyor...