Ceferin: "Güney Amerika ve Avrupa olmadan Dünya Kupası düzenlenemez"

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, FIFA'nın Dünya Kupası'nda istediği değişikliğin gerçekleşmeyeceğini belirtirken Avrupa Süper Ligi'ni kurmakta ısrar eden kulüpleri eleştirdi.

NTV Spor 07.02.2022 - 16:38 | Son Güncelleme: 07.02.2022 - 16:39

Aleksander Ceferin, Fransa'da yayın yapan Le Journal du Dimanche'a açıklamalarda bulundu.

Ceferin, FIFA'nın Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenleme fikrine sıcak bakmadıklarını yineleyerek şunları söyledi, "İki yılda bir Dünya Kupası olmayacağına eminim. Çünkü bu fikir tamamen saçmalık. Futbolu mahvedecek popülist bir proje. Sporun ve Olimpiyatların ruhuna tamamen aykırı. Oyuncular bu kadar ağır bir yük taşıdığı sistemde bir organizasyonun böyle bir değişikliği talep etmesi inanılmaz."

FIFA'nın değişiklik talebini kongreye sunup oylamada geçirme ihtimaliyle ilgili ise, "Sonuçlarını görmek yeterli olacaktır. Güney Amerika Futbol Konfederasyonu'yla birlikte böyle bir değişikliğin olması halinde katılmayacağımızı açıkça belirttik. Biz olmazsak Dünya Kupası olmaz." ifadelerini kullandı.

▶ FUTBOL HABERLERİ

12 takımın girişimiyle kurulan ancak sonrasında sadece Barcelona, Real Madrid ve Juventus'un kaldığı Avrupa Süper Ligi projesi içinse Ceferin, "Benim Barcelona, Real Madrid ve Juventus'la sorunum yok. 

Avrupa Süper Ligi'nin hâlâ var olduğunu düşünmek, dünyanın düz olduğunu söylemekle aynı. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde oynamak için kayıt yaptıran ilk üç takım yine onlar oldu.

Eğer görüşmek isterlerse bunu kabul ederim. Kişisel olarak bir sorunum yok. Futbolun paradan ibaret olduğunu düşünenlerin dışında kimse Avrupa Süper Ligi'ni istemiyor." dedi.

Sayfa Yükleniyor...