Corona virüsün futbola etkisi 14 milyar Dolar

Corona virüs, tüm dünyada olduğu gibi futbol dünyasında da büyük bir kaosa neden oldu. FIFA, Covid-19 Yardım Planı’nı oluşturarak bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için hızla harekete geçti.

NTV Spor 17.09.2020 - 11:46 | Son Güncelleme: 17.09.2020 - 12:01

Yardım Planı Yönlendirme Komitesi Başkanı Olli Rehn, Yardım Planı sürecinin devam ettiğini ve 150’den fazla FIFA üye derneğinden başvurular alındığını açıkladı.

Covid-19'un futbola etkisinin 14 milyar Dolar olduğunu belirten Rehn, "Pandeminin zirvesinde FIFA, üye derneklerden, konfedarasyonlardan, kulüpler ve oyuncular da dahil olmak üzere diğer paydaşlardan hemen veri toplamaya başladı." dedi.

Covid-19 yardım planı uygulamasının devam ettiğini belirten Rehn, "FIFA’nın son yıllarda yönetim ve denetim yapılarında yaptığı çalışmalar kuruluşun güçlü bir mali konumda olmasını ve dolayısıyla bu planı uygulayabilmesini sağlamıştır. Üye derneklere ve konfedarasyonlara ve Yürütme Komitesi’ne mümkün olan en iyi mali desteği sağlayan FIFA, aynı zamanda en yüksek uyum ve denetim standartlarını uygulama konusunda da kararlıdır." ifadelerini kullandı.

"Tayland’a bakarsanız Covid-19 testleri de dahil olmak üzere ulusal ligine devam etmek için fon kullanıyor. Meksika, kadın ligi için 1,5 milyon dolarlık FIFA fonu kullanıyor, Brezilya ise fonu kadın ligleri ve Covid-19 testleri satın almak için kullanıyor. Bunlar bazı örnekler ve nihayetinde faydaları uzun vadede görülecektir, çünkü yardım planı, kulüplerin ve üye derneklerin mevcut krizi aşmalarını ve geleceğe yönelik çalışmalarını sağlamaktadır."

Sayfa Yükleniyor...