Cristiano Ronaldo neden yedek kaldı?

Portekiz'in en büyük tartışma konularından biri Cristiano Ronaldo. Tecrübeli yıldız, İsviçre ile oynanan son 16 maçında yedek soyundu. Peki neden?

Oğuz Öztürk 07.12.2022 - 15:12

Katar'ın ev sahipliği yaptığı 2022 FIFA Dünya Kupası son 16 turu mücadelesinde Portekiz ile İsviçre yarın karşı karşıya geldi. Portekiz, rakibini 6-1 yenerek çeyrek final biletini aldı.

İsviçre-Portekiz maçı öncesinde Portekiz Milli Takımı Teknik Direktörü Fernando Santos'tan sürpriz bir karar geldi. Santos, İsviçre karşısında mücadele edecek ilk 11'de yıldız oyuncusu Cristiano Ronaldo'ya yer vermedi.

Hemen herkes, Ronaldo'nun neden yedek kaldığı konusunda düşündü. Tecrübeli teknik adam, bu kararın taktiksel olduğunu ve başka bir anlam taşımadığını söyledi. Portekiz televiyzonu Sport TV'ye açıklamalarda bulunan Santos, "Güney Kore maçında yaşananlarla bir ilgisi yok. O konu kapandı. Birkaç gündür bu maç için farklı taktiksel hameleler planlıyoruz. Bu da bir tercihti. Karar, bundan daha fazlasını ifade etmiyor. O, örnek bir profesyonel. Takıma çok fazla katkısı olacak." değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz efsane Gary Neville ise, "Juventus'un hocası. Manchester United'ın hocası. Portekiz'in hocası da Cristiano Ronaldo'yu yedek bıraktı. Size şunu soruyorum. Hepsi mi haksız?" sorusunu yöneltti.

Fernando Santos, bu seçimin tamamen taktiksel olduğunu söylese de taraftarlar bazında da durum farklı değildi. Portekiz basınından A Bola tarafından yapılan ankete katılan Portekizli futbolseverlerin, %70’lik bölümü Ronaldo’nun çeyrek final biletinin kovalanacağı İsviçre karşılaşmasınaç ilk 11’de çıkmaması yönünde oy verdi.

Portekiz'in Ronaldo olmadan İsviçre'ye 6 gol atmasından sonra da taraftarlar sosyal medyadaki paylaşımlarında bunun kanıt niteliğinde olduğunun altını çizdiler. 

Portekiz Milli Takımı ile toplamda 194 maça çıkan Cristiano Ronaldo, 118 kez fileleri havalandırdı.

37 yaşındaki yıldız Katar’daki ilk maçı öncesi milli marş okunurken gözyaşlarını tutamamıştı. Sözleşmesinin bitimine 6 ay kala efsane olduğu kulübe veda etmek zorunda kalan Ronaldo, müzesindeki tek eksiği olan Dünya Kupası'nı almak için Katar'da son dansına çıkıyor. 

Sayfa Yükleniyor...