Dahi çocuk artık işsiz!

24 yaşındaki Alen Halilovic, çoğu kişiye göre bir dünya yıldızı olma yolunda gidiyordu ama raydan çıktı. Milan, kontratını feshettikten sonra imza atacak bir takım bulamadı ve boşta kaldı.

Oğuz Öztürk

09.10.2020 - 13:41 | Son Güncelleme: 09.10.2020 - 13:48

24 yaşındaki Alen Halilovic, 10 Haziran 2013 tarihinde Hırvat milli takım formasıyla ilk maçına çıktı. Böylece 16 yıl, 11 ay ve 23 günle Hırvat Milli Takımı'nda forma giyen en genç oyuncu oldu.

Davor Suker, Zvonimir Boban, Robert Prosinecki, Igor Tudor, Robert Jarni, Luka Modric ve Ivan Rakitic gibi kahramanlara sahip olan Hırvatistan, yeni 'dahi' çocuk Halilovic için de heyecanlandı ama işler beklenildiği gibi gitmedi.

Dinamo Zagreb'te sol ayağı ile minik sihirbazlıklar yapan Halilovic, Barcelona'ya ve La Masia'ya gittiğinde onu dünya yıldızı yapabilecek parlak bir kariyere adım attı ancak çoğu işi ters gitti.

Barcelona, gelecekte yıldız olması beklenen Halilovic'i kanatları altına aldığında yıl 2014'tü. Vatandaşı Rakitic, vaftiz babası ve yol göstericisi gibiydi. 

Yıllarca süren sıkıntıların ardından Barcelona'nın arka kapısından çıkarak ayrıldı. 2014-2015 sezonunda, Elche'de 4-0 kazanılan Copa del Rey maçında 28 dakika forma giydi. Orada da, Adama Traore'nin yerine oyuna dahil oldu.

Bir sezon Sporting Gijon'da kiralık kaldıktan sonra ona yeni bir sayfa açmasını sağlayan kulüp, 2016 yılında Hamburg oldu. Almanya'da da beklediği şansı bulamadı ve Las Palmas'a kiralandı. 

Halilovic, 2018 yılında, tıpkı şimdi olduğu gibi işsiz kaldı. Küller altına kalan yeteneği alevlendirmek isteyen takım ise Milan oldu. Ancak İtalyan futbolu, kariyerinde bir başka darbeydi. Kısa sürede Standard Liege'e kiralık gitti. Fakat onun umutları bitmedi. 23 yaşındayken, hala iyi olabileceği konusunda umutları bitmedi. O dönem, Voetbal International'a verdiği bir röportajda, "Halen Modric kadar iyi olabileceğim hissine sahibim" dedi. Ardından kapıları Heerenven açtı. Çok parlak maçlar oynayamadı ve devamında Milan, Serie A'da 1 dakika bile şans vermediği Halilovic'in sözleşmesini feshetti. 

Halilovic, geçtiğimiz Mart ayında Fox Sport'a verdiği bir demeçte, "16 yaşımdan beri hiçbir zaman 'tam' oynamama izin verilmedi. Her zaman kötü oynadığım söylendi. Ama bir maç iyi oynarsam "mükemmel" denmeye başladı. Arası yoktu, her zaman iyi ya da kötüydü" dedi ve ekledi; İyi yıllarım hala önümde...

Halilovic, şimdilerde başlangıç noktasındaki ışığına dönmek ve kariyerini yeniden canlandırabilecek bir takım arıyor. 

Sayfa Yükleniyor...