Dışarı: Almanya için utanç

Almanya'nın 2018 Dünya Kupası'ndan elenmesi, ülke basınında geniş yer buldu. İngilizler ise durumdan vazife çıkarmakta gecikmedi...

NTV Spor 28.06.2018 - 10:30

Bild gazetesi takımın 2014'te kazandığı şampiyonluk fotoğrafıyla, Güney Kore'ye yenildikleri maç görsellerinin üzerine aynı ifadeleri "Söylenecek söz yok" u kullandı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, Alman futbol milli takımının 1938'den bu yana ilk kez bir Dünya Kupası'nın grup aşamasını sonuncu sırada tamamladığına vurgu yaptı ve "Almanya'nın başına daha önce hiç böyle bir şey gelmemişti" görüşlerine yer verdi.

Süddeutsche Zeitung gazetesi elenmeyi "Dünya Kupası fiyaskosu" olarak nitelendirdi ve teknik direktör Joachim Löw'ü eleştirdi. Başarısızlığın Löw'ün takıma aşırı güven duymasından kaynaklandığını savundu ve "Oyunculara bakınca rezaletin boyutları daha da büyüyor. Kadroda Şampiyonlar Ligi'ni ve Dünya Kupası'nı kazanmış isimler yer alıyordu. Teknik direktör Löw takıma yekpare bir yapı kazandırmayı başaramadı. Hazırlık kampında son dünya şampiyonlarındaki kibirliliği def edemedi." yorumunu yaptı.

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi, Alman millilerin yeteneklerinin beceriksizliğe dönüştüğünü yazdı ve şu görüşlere yer verdi, "Milli takım çalıştırıcısının belli bir konsepti yoktu. Kadrodaki revizyon Güney Kore maçında ters tepti. Löw aynı zamanda 2014'te Dünya Kupası'nı getiren ve futbolun alfabesi diyebileceğimiz koşma ve mücadele etme şevkini 'karnı tok' oyuncularına benimsetemedi. Onlar tatile çıkarken Rusya'daki futbol şenliği devam edecek."

"LÖW DÖNEMİ ARTIK KAPANMIŞTIR"
Stuttgarter Zeitung gazetesinde eleştirilerin odağındaki isim Joachim Löw oldu. Gazete, Löw döneminin kapandığını savunurken, "Joachim Löw, kadronun çekirdeğini 2014'ün dünya şampiyonlarıyla şekillendirip, yerleşmiş isimlerle genç yetenekler arasındaki rekabete gereken önemi vermedi. Büyük bir milli takım çalıştırıcısının dönemi artık kapanmıştır. Federasyon onu tutsa da, Löw görevi bırakmakla iyi eder." ifadeleri kullanıldı.

Der Tagesspiegel başlığa teknik direktör Joachim Löw'ü korken, hem turnuvaya hem de başarılı teknik direktöre göndermede bulundu, "Dışarı."

Abendzeitung gazetesi "Efsanenin sonu başlığını attı.

Stuttgarter Nachrichten gazetesi: "Dışarı, Almanya için utanç" ifadelerini kullandı.

İNGİLİZLER DALGA GEÇTİ
Almanya'nın elenmesi İngiltere'de de geniş yankı buldu. İngiliz devlet televizyonu BBC sakin tavrını sürdürerek, "Son şampiyon Almanya, 2018 Dünya Kupqası'ndan elendi" başlığını atmakla yetindi.

Daily Telegraph ise "Tarihi hezimet" başlığını attı.

"BURAYI KESİN..."
The Sun gazetesi Almanya'nın elenmesinden duyduğu memnuniyeti sayfalarına taşıdı. Geçmişe vurgu yapılan manşetin altında, "Sir Bobby, Psycho (Stuart Pearce), Chrissy Waddle, El Tel (Terry Venables), Gareth, Frank Lampard, ve bütün İngiliz taraftarları... Bu sizin için" ifadeleri kullanıldı. Haberde de Almanya'nın bulunduğu F Grubu'nun puan durumunu paylaşılarak, "Elendiler" ifadeleri kullanıldı ve okuyucuya, "Burayı kesin, kendinizi iyi hissetmediğinizde sizi gülümsetecektir" çağrısı yapıldı.

Mirror gazetesi de İngiltere'nin 2. tura kalması ve Almanya'nın elenmesine atıfta bulunarak Harry Kane ile Alman milli takımının üzüntülü hallerini resimde kullandı. Kane'in resminin altına "Yukarıdakiler", Almanya Milli Takımının üzgün resminin üzerine de 'aşağıdaki' (Low) ifadesine göndermede bulunularak "loew" yazıldı.

GARRY LINEKER SÖZÜNÜ DEĞİŞTİRDİ
BBC için yorumlar yapan Garry Lineker ise daha önce söylediği sözünü değiştirdi ve sosyal medya hesabından "Futbol basit bir oyun. 22 kişi 90 dakika topun peşinde koşar ve bundan böyle hep Almanlar kazanamaz. Eski versiyon artık tarihe karıştı." paylaşımını yaptı.

İtalya'nın en büyük gazetelerinden Corriere dello Sport'un manşeti, "Kumsalda görüşürüz Almanya" oldu.

Sayfa Yükleniyor...