Mustafa Cengiz'den Dursun Özbek'e borç eleştirisi

Galatasaray'ın Eylül ayı Olağan Divan Kurulu'nda başkan Mustafa Cengiz ile eski başkan Dursun Özbek arasında borç polemiği yaşandı.

NTV Spor 11.09.2019 - 16:00 | Son Güncelleme: 11.09.2019 - 16:53

Eski başkan Dursun Özbek, Divan Kurulu'nda borçlarıyla ilgili açıklamalar yaparken; "Kulübe haciz gönderen başkan oldum. ‘Dursun Özbek kulübe haciz gönderdi' dediler, bu haberi yapan da başkan Mustafa Cengiz'in memleketlisi bir gazeteci. Dursun Özbek'in hangi haciz evrakı varsa çıkıp göstersinler." dedi. 

Dursun Özbek'in açıklamaları sonrası söz alan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz şöyle konuştu, 
"Dursun Özbek’e cevap vereceğim. Sayın Başkanımız Dursun Özbek, Riva ve Florya’yı anlattı. Bu projelerin Galatasaray’ı kurtaracağını anlattı ama şu anki yönetimin bunu iyi yönetemediğini söyledi.

Gerçekler acıdır. Riva, Florya'yı 900 kusür 1 milyar TL'ye yakın bedelle yaptık. Onay vermediniz, kongreyi terk ettim. Benim görüşüm Riva ile Florya'nın ayrılmasıydı. 'Florya'yı neden taşımadınız' diyor? 'Florya'yı bir an önce taşıyın' diyor. Florya ihalesini alan müteahit de devletin her kademesinde çalışmalarını yapıyor. 

Gerek bakanlık, gerek Emlak Konut gerek İstanbul Valilliği, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerek Eyüp Belediyesi nezdinde bu iznin çıkması için elimizden geleni yaptık. Süreç 18 aydır devam ediyor. 'Neden orayı görmüyorsunuz, yanında Kasımpaşa var, olmazsa onu alın' diyor. Acaba eski yönetim bu Kemerburgaz'ı Florya'ya karşı alırken gidip bir gün ziyaret edip baktı mı? Orada maden ruhsatı olduğunu biliyorlar mı. 

Devletimiz çok yardımcı oldu. Bütün ilgililer ayağa kalktı. Komisyon kurup meseleyi hallettik. Sevgili Binali Yıldırım da başbakandı. Ancak yerine Cumhurbaşkanlığı sistemi geldi. Biz mücadeleyi bırakmadık. Bakanlık nezdinde yasanın değişmesi için mücadele ettik. Galatasaray'ın gücü bunu da yetti. Çıkması için çalıştık. Ancak maden sahibi yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Aynı anda giderken, hukuk devleti iseniz hukuka uymak zorundasınız. Maden ruhsatı sahibi yürütmeyi durdurma hakkı elde etti. Ne kadar? 3 gün, 3 ay, 3 yıl... Ben bulnu bilemiyorum.

Emlak Kurulu ile bunu konuştuk. Arkadaş biz çıkamıyoruz. 2 yıl içinde çıkacaktık, hukuksal nedenden dolayı çıkamıyoruz. 'Para yok' diye bir ifade de bulunmadım. Daha biz mülkün zilliyetliğini ele geçiremedik ki yatırımı yapalım. Kemerburgaz'daki durum bu.

"Biz çıkamıyoruz, o zaman sözleşmeyi revize edelim. Florya'da kalalım. Galatasaray çıkmayacak şekilde Florya'yı geliştirelim. Riva üzerinde bugün toplanacaktık, Divan Kurulu nedeniyle görüşmeleri erteledik. Florya ve Riva'da beklentilerimizi bulamadığımız gibi 508 milyon TL olarak kırdırılan ve 340 milyon TL'yi de önce sermaye artırımına kullanıldı, daha sonra 155 milyon Euro stopaj hariç 11 futbolcu transfer ettik. Bugün çektiğimiz mali sıkıntının temelinde bu harcamalar var. Bu harcamayı hala bitiremedik. Birleşmeden sonra Adnan Polat'a teşekkür ediyorum. İlk defa kâr ettik. Şimdi bize 'faiz işletin' diyor. Florya'ya ilgili durum bu.

"Otelin önünden geçerken utanıyorum", dedi. Ben de utanıyorum. Dursun Ağabey başkan yardımcısıydı. 'Burayı yapacağım, yılda 5 milyon Dolar net kâr getireceğim' dedi. Hepimiz alkışladık. Bu otele Duygun başkanım zamanında hepinizi etkileyerek başladı. Kefalette yok. Tümüyle yük Galatasaray Spor Kulübü'nde. 2015'de verilen söz var. 2019'da yıllık 5 milyon Dolar net kârı bekliyorum. Otelle ilgili durum bu. İnşaat sektöründeki aklınıza gelebilecek bütün yolları deniyoruz. İki teklif var. 5 milyon Dolar net gelire ulaşamıyoruz. TL bazında bunu çözmeye çalışacağız."

"DURSUN ÖZBEK KULÜBE İCRA YOLLADI"
Dursun Özbek'in kulübe haciz gönderdiğini söyleyen Cengiz, "Ayıp ya... 'Ben size para verdim, beni de soruşturuyorlar. Ben de vermedim. Benim ortağım verdi.' diyor. Ortağı olarak söylediği kişi aynı zamanda avukatı. Bize hem icra hem haciz getirdi. 20 Ocak tarihinde kendisi, seçimi kaybettikten sonra, kayıtlı hepsi, GS hisse senetlerine rehin koydu. Pazartesi günü bir şirketten alıp diğer şirkete taşıdı. Belgeli bunlar. Görevden düşmüş yönetim bunu yaptı. Emlak Konut'un alacağımız 20 milyon Dolar'a rehin koydurttu. 3 tane senet aldı. '5 milyon TL otel harcamaları, artı faiz' dedi. Kendisi tanzim etti. Bizzat yönetimin kendisi tanzim etti. Hukukta buna ne deniyor. Yönetim yargısını erkini kaybetmiş yönetim kendini alacaklı yaparsa hukukta bunun adı ne? Yetmedi, icra yolladı." 

Dursun Özbek'in 4 adet üst üste senet aldığını kaydeden Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, "Hem rehin, hem emlak konuta teminat. Bunların harcırahını da kulübe ödetiyor; 900 bin Tl. Galatasaray'ı icraya verdiniz. Yetmedi haciz yolladı. Siz, toplantı yaptık, ortağım diyorsunuz. O ortağınız aynı zamanda avukatınız. Borcumuz borç. Ama arkadaşlar buradan 30 kez ilan ettim. Bir kez daha ilan ediyorum. Kendisinden belgelerini istedik. Otel faturaları yasal süreleri içinde kesilmemiş. Aylık kesilmiş. Hiçbir hukukçu kabul etmedi. 

'Ayıp dedi. Mail yolladım, neden yanıt vermediniz' dedi. Yapmayın, biz size yazılı, noterden onaylı gönderdik. 'Faiz faturalarını kabul etmiyoruz' diye resmi yanıt verdik. Onun üstüne bize bağış makbuzu yolladınız. Faiz'i kabul etmeyen bir kurumun bağışı kabul etmesi mümkün değil. Haliyle bağışı da reddettik. Fatih Hoca'nın cenazesinde de söyledim. Dursun Özbek'in 12 milyon euro ve 7 milyon Dolar alacağı var. 5 milyon'u kabul etmiyoruz. Bize aynı şekilde futbolcu taahhüdünden dolayı bir borcu da var. Fiziken alacağı bir para değil. 40 milyon TL'ye yakın. Ama maalesef, borcu veren kulüp başkanı. Senedi veren de kulüp başkanı. Bunun için Dursun bey size samimiyetle söylüyorum. İnsan olarak elimden gelenin fazlasını ayaptım. Bu borcunuzu ödeyeceğiz. Ama bunu doğru anlatalım. 'Ama haciz koymadım, mecburen kasa kolaylığı koydum. Ortağım beni zorladı' demeyin. Galatasaray'dan alacağınız var, buna haciz koyuyorsunuz. Sonra da Divan'a neden 'Sessiz kalıyorsunuz? 'diyorsunuz. Ben de soruyorum, "Neden sessiz kalıyorsunuz?" diyerek açıklamalarını nihayetlendirdi. 

Sayfa Yükleniyor...