2006 Dünya Kupası'nda dolandırıcılık iddiaları gündeme geliyor

İsviçre Başsavcılığı, 2006 FIFA Dünya Kupası ile ilgili olarak Almanya’nın üst düzey eski futbol sorumluları hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla dava açtı.

NTV Spor 06.08.2019 - 16:31

İsviçre Başsavcılığı, Almanya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2006 FIFA Dünya Kupası’nın organizatörleri hakkında dava açtı.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre başsavcılık yaptığı açıklamada, şampiyonanın Almanya’ya verilmesi süreciyle ilgili olarak Alman Futbol Federasyonu’nun (DFB) eski başkanları Wolfgang Niersbach ve Theo Zwanziger, eski genel sekreteri Horst R. Schmidt ile FIFA’nın İsviçreli eski Genel Sekreteri Urs Linsi hakkında, "DFB Teftiş Kurulu'nu, 6,7 milyon Euro tutarındaki ödemenin gerçek nedeni konusunda hileli yollarla yanıltmak" suçlamasıyla dava açtı.

Başsavcılık açıklamasında, Zwanziger, Schmidt ve Linsi’nin dolandırıcılık, Nierbach’ın ise suç ortaklığı ile suçlandığı belirtiliyor.

Kasım 2015'te, Almanya'nın 2006 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapabilmesi için Almanya Futbol Federasyonu yetkilileri tarafından rüşvet ödendiği iddiaları gündeme gelmiş, İsviçre Başsavcılığı konu kapsamında soruşturma başlatmıştı.

Almanya'nın önde gelen spor adamı Franz Beckenbauer’in, dönemin FIFA Başkanı Sepp Blatter ile 2002 yılında bir araya gelerek, 2006 Dünya Kupası'na Almanya'nın ev sahipliği yapılması için 6,7 milyon Euro rüşvet karşılığında anlaştığı öne sürülmüştü. 

İsviçre Başsavcılığı, 2006 FIFA Dünya Kupası organizasyon komitesinin başkanlığını yürütmüş olan Beckenbauer hakkındaki rüşvet soruşturmasının, Alman spor adamının "sağlık durumunun duruşmaya katılmasına mani olduğu gerekçesiyle" ayrı sürdürüleceğini açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...