"Düzinelerce para kaybedeceğiz"

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Covid-19 pandemisi sonrası oluşan futbol gündemi ve gelişmelere dair The Guardian'a bir röportaj verdi.

NTV Spor 20.05.2020 - 10:44 | Son Güncelleme: 20.05.2020 - 20:11

Gelecekte futbolu ve futbol kulüplerini nelerin beklediği konusunda açıklamalar yapan UEFA Başkanı Ceferin, "Maç takvimi ile ilgili çok sorun var. Düzinelerce milyon dolar kaybedeceğiz. Ancak yine de UEFA için durum endişe verici değil" dedi.

"Bu virüsün sonsuza kadar süreceğini düşünmüyorum" diyen Ceferin, "Bence birçok insanın düşündüğünden daha çabuk değişecek. Daha büyük dalgaların geleceğini söyleyen kıyamet senaryolarını sevmiyorum. Hazırız ve yetkililerin tavsiyelerini takip edeceğiz. Bence, taraftarların olduğu eski futbol çok yakında geri gelecek.  Futbol, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'ndan sonra değişmedi ve bir virüs yüzünden değişmeyecek" ifadelerini kullandı.

FFP'nin geleceği konusunda da konuşan Ceferin, "FFP’yi geliştirmeyi düşünüyoruz. Modernize etmek ve rekabet dengesi hakkında daha fazla şey yapmayı istiyoruz. Aslında gelecekteki işler için düşünmeyi bıraktık. Şimdi gemiyi doğru yere yönlendirmeli ve  İşler sakinleştiğinde eski görevlerimize geri dönmeliyiz" diye konuştu.

Son olarak futbolcuların maaşları ve indirim yapıp yapmamaları konusuna da değinen Ceferin, "Futbolcular aç gözlü değiller. Fiyatlara piyasa karar verir. 20 Milyon Dolar'a bir anlaşma yapıp 'Hayır ben aç gözlü değilim bana 200 Bin Dolar verin' der misiniz? Futbol ve futbolcular büyük vergiler ödüyor. Çok fazla gelir de geitiriyorlar" dedi. 

Ceferin 'EURO 2020'nin 2021'de oynanacağına dair 1 Milyon Dolar'a bahse girer misiniz?' sorusuna 'Evet, girerdim. Çok yakında normale döneceğiz' cevabını verdi. 

UEFA Başkanı Alexander Ceferin, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle ara verilen Avrupa kupalarını ağustos ayı sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Ceferin; UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nin geleceği hakkında Portekiz'in Record gazetesine açıklamalarda bulundu.

Sezonu tamamlamak istediklerini belirten Ceferin, "Planımız ağustos ayı sonuna kadar bitirmek. Bunun işe yarayacağını düşünüyorum. Ne olacağını bilemezsiniz ama işler (corona virüs salgını) sakinleşiyor gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.  

Avrupa'da liglerin yüzde 80'inin yeniden başlayacağını dile getiren UEFA Başkanı, "Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nin neden oynanmaması gerektiğini anlamıyorum." yorumunu yaptı.

Sayfa Yükleniyor...