Elmas açıkladı: Stanciu, Alioski, van Aanholt, Kurzawa...

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, görevdeki ilk 1 ayını değerlendirdi.

NTV Spor 19.07.2021 - 16:47 | Son Güncelleme: 19.07.2021 - 20:47

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, başkanlık görevindeki ilk 1 aylık dönemini değerlendirdi.

Türk Telekom Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Elmas, 10 gün içinde transferleri bitireceği yönündeki beyanatları üzerine taraftarların yapmış olduğu eleştirileri haklı bulduğunu söyledi.

Kendilerinden beklentinin yüksek olduğunu bildiklerini söyleyen Elmas, "Göreve geldikten sonra tespitler yapmamız gerekiyordu. Bildiğimiz verilerin dışında nakit akışı, kontrat detayları, kulübün yükümlülükleri gibi detaylar vardı. Bu kısa süre zarfında ciddi çalışmalarla bunları öğrenme fırsatımız oldu. Tenkit edildiğimizi gördüğüm iki husus var. Bir tanesi 10 gün içinde transferleri bitirebileceğimize dair vermiş olduğum demeç. Taraftarların eleştirilerini haklı buluyorum. Göreve geldiğimizde bizim ilk önce transfer için borçsuzluk kağıdı almamız gerekiyordu. Bunu almak için 75 milyon TL ödeme yaptık. 80 milyon TL'lik bir ödemenin vadesini yeniden yapılandırarak bu borçsuzluk kağıdını aldık. Bunu almak için devam eden vergi davalarımızın, Oğulcan Çağlayan'ın bonservisi ile ilgili federasyon kurullarının verdiği kararın da mahkemede sonuçlanmamış alacak kapsamına girmesi gerekiyordu. İlk haftada bu süreci geçmeyi başardık." ifadelerini kullandı.

"Mevcut takımın bütçesinin yüzde 48'ini 4 oyuncuya maaş olarak ödüyoruz"

Görevi devraldıktan sonra gördükleri tabloyu anlatan Elmas şunları söyledi:

"Anlaşmaları incelediğimizde bugün TFF, Galatasaray'a vermiş olduğu yüzde 25 sapma oranı dahil harcama limiti 547 milyon TL. Bankalar Birliği anlaşması çerçevesinde imzalanmış sözleşme dahilinde verilmiş olan taahhüt de geçmiş sezon futbol giderlerinin yüzde 20 ufaltılması yani bu da 480 milyon TL. Federasyon limiti bankalara taahhüt ettiğimiz futbol bütçesinin üstünde. Mevcut kontratlarımızın gideri 590 TL. Mevcut takımın bütçesinin yüzde 48'ini 4 oyuncuya maaş olarak ödüyoruz. Yeni transferler haricinde önümüzdeki seneye denk gelen menajerlik ücreti 31 milyon TL. Prensipte anlaştığımız oyuncularla kontratlarını finalize etmek için 15 Temmuz'da oynayacağımız ön eleme için lisansları çıkarmak için görüşmelere başladık. Bir tanesi 15 Haziran'da oyuncuları yetiştirme mecburiyetini bilen kulüplerin bonserviste ciddi bir artışa gittiğini gördük. Galatasaray'ın geleceği için ciddi pazarlıklarda bulunduk. Süreç uzadı ve istediğimiz rakamlara anlaşmış olmamıza rağmen gelemedik. Hocamız ilk günden itibaren takımın başında."

Takım ile ilgili kararları Florya ve kulüp merkezi olarak ortak aldıklarını söyleyen Elmas, "Tüm kararları ortak alıyoruz. Bütçelerimizi de oyuncu isteklerimizi de görüp beraber karar veriyoruz. Bugünü kurtarmak için değil 1996-2000 sürecinde olduğu gibi Galatasaray'ın geleceğini sürdürülebilir başarılarla dolu bir takım kurma hedefindeyiz. Aç ve genç, birkaç tecrübeli oyuncuyla takım yapısı düşünüyoruz." diye konuştu.

Sarı-kırmızılı kulübün geleceğini için bugünü kurtaracak hamleler yapmayacaklarını kaydeden Elmas, "Ciddi bir takım yapılanmasına gidip cesur olacağız. Önümüzde çok önemli PSV maçı var, sırf ona yetiştirmek için hedefimizden vazgeçmeyeceğiz. 10 gün söyleminden dolayı üzüntü yaşattıysam özür diliyorum." dedi.

Galatasaray'ın yapısal problemleriyle de ilgilendiklerini söyleyen Burak Elmas, "Futbol giderlerinin geleceğe dönük yapılanması 30 milyon TL nakdimiz GSGM ile ihtilaflı davalarla bloke halde. Her sene 10 milyonluk nakdimiz blokeli durumda. Bunları çözmek için uğraşıyoruz." yorumunu yaptı.

"Biz buraya popüler olmak için gelmedik. Sosyal medya algılarıyla Galatasaray' yönetmeyeceğiz"

Stat isim hakkı ve forma sponsorluğu ile ilgili olarak da mevcut sponsorlarla anlaşma sürecinin tamamlanması gerektiğini aktaran sarı-kırmızılı kulübün başkanı, Galatasaray tarihinin en önemli sponsorluğunu imzalayacaklarını bildirdi.

Seçime katılan diğer adaylarla bayramdan bir araya gelip projeleri üzerinde görüşeceklerini söyleyen Elmas, "Galatasaraylılardan bir ricam var. Bu dönem birlikte çok şey başaracağız. Galatasaraylıya rağmen değil Galatasaraylıyla beraber yönetme amacındayız. Bize ulaşma kabiliyeti olan üyelerimizin önerilerini bizlere ulaşarak söylemelerini ve sosyal medya aracılığıyla mesaj iletmemelerini rica ediyoruz. Eleştiriyi direkt bize yapsınlar açıktan yapmasınlar. Galatasaray'ın konularının açıktan konuşulmasından rahatsızım. Transfer sürecinde de böyle şeyler yaşıyoruz. Bunun başka sebepleri var. Menajerlerin oyunları, kendi oyuncuları seçilmesin diye başka oyuncuları kötüleme, yalan haberler yapma, taraftarın duygusallığından faydalanarak Galatasaray'ı mecbur bırakmaya çalıştıklarını tespit ettik. Biz buraya popüler olmak için gelmedik. Sosyal medya algılarıyla Galatasaray' yönetmeyeceğiz." diye konuştu.

Şeffaflıktan ödün vermeyeceklerini söyleyen Elmas, camiadan sabır ve destek istedi.

Oğulcan Çağlayan konusunun kasıtlı geciktirildiğini söyleyen Elmas, "Oğulcan formda olduğu bir dönemde takımda yer alamıyor. Kişilerin şahsi menfaatleri Türk futbolunun bekasının önüne geçmiş durumda. Bu sistemle mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Federasyonun ibra edilip edilmemesi ile ilgili sorulan bir soruya Burak Elmas, "Mali genel kurul için evraklar ulaştı, inceliyoruz. Tüzükte değişiklik teklifi var, onu da inceledik. Onu kabul etmeyeceğiz. Tahkim ve disiplin kurulu arasındaki bağımsız olmayan ilişkinin telafisi yemin ettirerek çözdürülmez. Ciddi bir reform arzu ediyoruz. Ara çözüm değil nihai çözüm istiyoruz. Evrakları inceleyerek diğer kulüplerle görüş aldıktan sonra ibraya karar vereceğiz." diye cevap verdi.

Transfer çalışmalarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Elmas "Stanciu için Slavia Prag ile görüştük. Alioski, van Aanholt ve Kurzawa ile de, kulüpleriyle de görüştük. Hiçbiri için 'Bu daha yakın' diyemem. Bizim şartlarımız var. Her bölge için 2-3 oyuncuyla temastayız. Takımdan ayrılacak futbolcular var; onlarla birebir görüştüm. Onlar da teklif bekliyor" ifadelerini kullandı.

Transferleri lige kadar yetiştireceklerinin altını çizen Elmas, "Uygun rakamlarda istediğimiz kriterlerde oyuncu bulursak bitirebiliriz. Galatasaray için çok yüksek maliyetli oyuncularla imzalamayacağız. Barış Alper transferi kafa yapımızla ilgili bir gösterge olmalı. Bu tür transferler yapmayı arzu ediyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...