Everton'ın sponsoru Usmanov'un varlıkları donduruldu

Everton kulübüyle sponsorluk ilişkileri bulunan Alisher Usmanov'un varlıkları, Avrupa Birliği'nin; Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşa yanıt olarak uyguladığı yaptırımlar çerçevesinde donduruldu.

NTV Spor 02.03.2022 - 17:19 | Son Güncelleme: 02.03.2022 - 17:29

Özbekistan doğumlu milyarder Usmanov'un sahibi olduğu USM Holdings, Everton'ın antrenman sahası sponsoruydu. Sponsorluk anlaşması 2017'de imzalanmıştı ve beş yılı kapsıyordu. Aynı zamanda anlaşmanın içinde 30 milyon Sterlin değerinde şirketin Everton'ın stadyum ismi haklarını alabileceği bir madde de yer alıyordu.

AB konseyi yaptığı açıklamayla, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını baltalayan veya tehdit eden eylemlerle ilgili olarak kısıtlayıcı tedbirlere tabi olan kişi, kurum ve kuruluşlar listesine 26 kişi ve bir kuruluş eklediğini", belirtti.

Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nden yapılan duyuruda bu 26 kişi arasında Everton'ın sahibi Farhad Moshiri'nin uzun zamanlı iş ortaklarından Usmanov da yer alıyor. Açıklamada, kısıtlayıcı önlemler arasında "Malvarlığının dondurulması ve listede yer alan kişi ve kuruluşlara fon sağlanmasının yasaklanması" yer alırken, "listelenen kişilere uygulanan seyahat yasağıyla beraber bu kişilerin AB topraklarına girmesini veya bu topraklardan geçişini engellediğini." belirtti.

Yapılan düzenlemede Usmanov şu şekilde tanımlandı: "Özellikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın bağları olan Kremlin yanlısı oligark”.

Açıklama şu şekilde devam etti, "Vladimir Putin'in favori oligarklarından biri olarak anılıyor. Mali akışlara hizmet etmekle görevlendirilen Rusya'nın işadamlarından-yetkililerinden biri olarak kabul ediliyor, ancak pozisyonu başkanın iradesine bağlı.”

"Onurumu ve itibarımı korumak için tüm yasal yolları kullanacağım"

Usmanov, Avrupa Birliği'nden gelen açıklamaya şu şekilde yanıt verdi, “Böyle bir kararın haksız olduğuna ve yaptırımları haklı çıkarmak için kullanılan nedenlerin onurumu, haysiyetimi ve ticari itibarımı zedeleyen bir dizi yanlış ve karalayıcı iddia olduğuna inanıyorum. Onurumu ve itibarımı korumak için tüm yasal yolları kullanacağım.” Öte yandan Usmanov "Adalet yerini bulana kadar" Uluslararası Eskrim Federasyonu Başkanlığındaki görevinden de istifa ettiğini açıkladı.


Sayfa Yükleniyor...