Facianın yaşandığı stadyum yıkılıyor

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Persebaya Surabaya-Arema Malang maçının ardından çıkan izdihamda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği stadyumun yıkılacağını ve FIFA standartlarına göre yeniden inşa edileceğini açıkladı.

NTV Spor 18.10.2022 - 18:48
Sosyal Medya

Joko Widodo, FIFA Başkanı Gianni Infantino ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Endonezya'da oynanan bir futbol karşılaşmasında çıkan izdihamın ardından 131 kişinin hayatını kaybettiği stadyumun yıkılacağını belirten Widodo, aynı bölgeye FIFA standartlarında yeni bir stadyum inşa edileceğini söyledi.

Widodo daha önce yaptığı açıklamada, FIFA'nın Endonezya'ya yaptırım uygulamayacağını gelecek yıl düzenlenecek FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya devam edeceklerini ifade etmişti.

Olaya ilişkin hazırlanan raporda maça, stadyum kapasitesinin üzerinde seyirci alındığı ve çıkış kapılarının kilitlenmesinin yanı sıra, ülkedeki yayıncı kuruluşun daha çok reyting elde edebilmek için karşılaşmanın gece oynanması yönünde ısrar ettiği kaydedildi.

Ne olmuştu?

Persebaya Surabaya takımının Arema Malang'ı 3-2 yendiği lig maçı sonrası iki takımın taraftarları arasında kavga çıkmış, yüzlerce taraftar, arbedeye müdahale eden polisin kullandığı biber gazından korunmak için çıkış kapısına koşmuştu.

Yaşanan kaosta nefessiz kalarak boğulanlar ve ezilenler olmuştu. Stadyumda çıkan olaylarda onlarca taraftar hayatını kaybetmişti.

Doğu Java Polis Şefi Nico Afinta, yaptığı açıklamada, gece geç saatlerde maçın sona ermesinden hemen sonra taraftar grupları arasında çıkan kavgaların çevik kuvvet polisinin göz yaşartıcı gaz kullanmasına neden olduğunu ve sıkılan gazın taraftarları paniğe sevk ettiğini söylemişti.

Afinta, 300'den fazla kişinin bölgedeki hastanelere götürüldüğünü ancak birçoğunun yolda veya hastanede yaşamını yitirdiğini kaydetmişti.

Sayfa Yükleniyor...