Fatih Terim, Morutan transferini doğruladı

SON DAKİKA HABERİ: Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Morutan'ın transferi için konuştu ve "Devam ediyor. Galatasaraylılar merak etmesin. Başkanımız, yönetimimiz, biz devam ediyoruz. Hiç beklemeden kendilerine ilk ağızdan haberi veririz" dedi.

NTV Spor 24.08.2021 - 00:13 | Son Güncelleme: 24.08.2021 - 01:51

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, 2-1'lik Atakaş Hatayspor galibiyetini beIN Sports'a değerlendirdi ve "Açıkçası 1-0 mağlup başladık. Son zamanlarda böyle başlıyoruz. Geriye dönüşümüz iyi oldu. Özellikle ilk yarı çok gol kaçırdık. Esasında oyunu şöyle özetleyebiliriz. 75 dakika hangi planımız varsa onu oynamaya çalıştık ve de iyi oynadık. İkinci santforu alıp Ömer'i de alınca biraz daha değişik oynadık. Normal a planında 7-8-10 pozisyona girdik. Beraberliğkği yakalayıp galibiyeti buluruz derken, Luyindama'nın golü geldi. Bugün galip gelmesi gereken takım Galtasaray'dı. Üç puan önemliydi. İnanın bana bazılarımız jet lag oldu. Buradon İskoçya'ya, oradan Giresun'a ve Danimarka'ya gideceksiniz... Bazılarının arasında 20-30 derece fark olacak. Üç günde bir oynuyoruz. Bizimle birlikte diğer takımlar da oynuyor ama buna rağmen bu takım 75 dakika bu oyunu oynuyorsa galibiyet onun hakkıdır" dedi. 

"DAHA İYİ OYNAYACAĞIZ"

Taraftara umutlu mesajlar veren Terim, "Oyuncularımı kutluyorum. Daha iyi oynayacağız. Bundan herkes emin olabilir. Bugünün üç puanı değerli. Bazen duran tophlarlan bazen serbet vuruşlardan... Önemli olan galip bitirmekti. Bir çok şut attık. Ortalar, dışında topu bayağı 18'e getirdik: İlk yarı pas yüzdemiz bayağı yüksekti. Olimpiyat Stadı psikolojik olarak da etkili. Rüzgar bir öyle bir böyle esiyor. Ona rağmen çok şükür kazandık: Bizim için önemliydi" ifadelerini kullandı. 

"MORUTAN GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR"

Morutan'ın transferi konusunda ise Terim; "Şöyle bir durum var. Devam ediyor. Galatasaraylılar merak etmesin. Başkanımız da yönetimimiz de takip ediyor, biz de takip ediyoruz. Saatin 12'si, bugün de 3'lük 4'lük olduk. O ve diğerleri için inşallah Galatasaray'ın doğal felsefesinde yapılanmasında ileriye dönük planlarında yetenekli ve genç oyuncular var. Bu sayı devam edecek. Morutan'ı beğendiğimi daha önce ifade etmiştim. Steau Bükreş başkanı gerektiği şekilde açıklamalar yapıyor. Biz Galatasaray taraftarını mutlu etmek için birçok ismi de açıklayacağız inşallah" açıklamalarını yaptı. 

FATİH TERİM'İN BASIN TOPLANTISINDAKİ AÇIKLAMALARI

Herhangi bir takımın oyun planı ve düzenine doğal olarak bir şey ydiyemem. Bunun çaresini bulacak kişi hakemlerdir. Burada yıllardır da bunu söylüyorum. "Vakit geçirmesi bir şey değiştirmez nasılsa maç sonuna eklerim" demek doğru birn yaklaşım değildir. Oyunun bir momentumu vardır. Hakemin görevi oyunun devamını sağlamaktır. Oyunu güzelleştirmektir. Hak etmediği bsürece bir kuruma söylediğim bir şey yoktur. İlk yarıda dört kez doktur girdi. Sadece bunlar 5 dakika 58 saniye. 4 dakika verdi. Rakip istediği gibi oynar. İster yatar, ister kalkar, ister başka birine topu verir. O onun düşüncesi. Ama buna müsaade etmeyecek kişi hakemlerimiz.

Penaltı pozisyonu konusu
Nelsson konusunu anlatmaya gerek yok. İkinci yarı enteresan bir pozisyon var. Diagne kaleciye faul yapmadı. Düdüğü erken çaldığınızda, gol olursa sıkıntıya girmeyeyim diyor. İlk yarıdaki pozisyon için şunu söyleyebilirim. VAR hakemlerinin aktif hakemlerden olmasından yana değilim. Bir hafta sonra maç idare edecek.

Geçen hafta Babel'in ayağına basılan pozisyon penaltı ve kırmızı var. Oradaki VAR hakememiz Alanya'da sarı kart gösterdi. VAR ikaz etti, gitti kırmızı kart gösterdi. Çelişkiler yumağı. Bunlara gerek yok. Orta hakem bence buna konsantre olmalı, VAR hakemi de sadece kendi işine odaklanmalı.

-Oğulcan Çağlayan'ın durumu-
Açıkçası ben çok açık yüreklilikle bu konuları kendi aramızda halledebileceğimiz söylemiştim. Halletme noktasında iki tarafın profesyonelleri bizim tesislerde müthiş bir çalışma yaptı. Sonunda da üç aşağı bir yukarı anlaşıldı. Ben de Avrupa'daki maçdan önce tüm samimiyetimle açıkladım. Ancak ondan sonra bazı konular gelişti. Ben bu konulardan uzak kalmak istiyorum. Ancak sayın başkan rahatsız oldukları konuları anlattılar. O konu bir şekilde Galatasaray ile Rizespor arasında halledilir, halledilmeli. Ama burad çeşitli milli takımlara hizmet etmiş bir Oğulcan var. Belki daha da edecek. Bizim faydalanmamadığımız bir Oğulcan var: Onun da sıkıntılı olduğu bir ortam var. İşin başka boyutları var. Ben o taraflarda olmak istemiyorum. Gönlüm Oğulcan'ın oynaması. Onun oynamamasından üzüntü duyuyorum.

-Marcao'ya verilen 8 maç men cezası-
Orada benim bildiğim taban 5. Yükseği de 10 diyorlar ama ona uygun 8 verdikleri için tahmin etmek zor değil. Marcao'nun hareketi yanlış olabilir. Ama mümkün olan en yüksek cezayı verdiler. Doğal olarak Galatasaray olarak itiraz edecek değiliz. Ama oyuncu bizim oyuncumuz. Kızmak, gereğini yapmak ne kadar görevimizse ona sahip çıkmak da görevimiz. O da pişman olduğunu söyledi. Oradan daha az ceza beklemiyorduk. Ben gittiğim zaman birileri çıkıp kaç maç ceza alacağın ısöylüyor. Bizim kurullarla ilgili benim de yıllardır söylediğim bir şeyler var. Marcao'nun 2-3 olmasına imkan yok. Mümkün olsa daha da çıkarırlar.

-Morutan transferi -
Galatasaray bu konuda kararlıdır. Genç, izlediğimiz, yetenekli oyuncuları transfer ediyoruz. Bu planımızdan vaz geçmiş değiliz. Transfer 8 Eylül'e kadar devam ediyor. 10 Eylül'de TFF'ye liste vereceğiz. 2 Eylül'de de UEFA listemizi vereceğiz. Bu iki tarih arasında bazı oyuncularla görüşüyoruz, bazı oyuncularımıza talep var. İnşallah bunları sonlandıracağız. Yüksek görülebilir bu bonservisler ama gerek başkanımız kendisi arıyor, ilgileniyor. Biz bu planı uygulamaya devam ediyoruz. Morutan'ın beğendiğim bir oyuncu olduğunu söylemiştik. Sağ olsun serüvene nasıl başlağedımızı da biliyorsunuz. 15'lerden, 10'a, 8'e geliyoruz. Biraz bekleyin. Galatasaraylılar da biraz beklesin. Ufak tefek şeyler kaldı. O ve kafamızdaki diğer bazı planlar da var. Bunlar tam olduğunda sizlerle paylaşmaktan imtina etmeyiz; ama bitti demeden de bitti dememeli. Yine öyle yapalım. Bir genci daha katmak istiyoruz. Çok da kısa, küçük bir nüans var.

Sayfa Yükleniyor...