ABD Futbol Federasyonu'nda Kadın Milli Takımı'na yanıt!

ABD Futbol Federasyonu'nu erkek oyuncuların kendilerinden daha fazla maaş aldığı gerekçesiyle suçlayan ABD Kadın Milli Futbol Takımı'na federasyondan yanıt geldi.

NTV Spor

30.07.2019 - 13:17

Futbolda ücret eşitsizliği tartışmaları devam ediyor.

BBC'de yer alan habere göre ABD Futbol Federasyonu (USSF), Mart ayında ABD Futbol Federasyonu'na (USSF) ücret eşitliği konusunda yasal işlem başlatan ABD Kadın Milli Futbol Takımı'na (USWNT), yönelik açık bir mektup yayınladı.  

Yayınladıkları açık mektupta, son on yılda kadınlara erkeklerden daha fazla ödeme yapıldığını belirten federasyon, basında konuşulan rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

"USSF, defalarca kadınlara eşit olarak ödeme yapılmadığına inanmadığını belirtti." şeklinde ifadelerin yer aldığı mektupta öne çıkan noktalar şu şekilde;

- Kadın Milli Takımı sözleşmeli oyuncular, 100.000 ABD doları tutarında bir garantili maaş tutarına sahipken, erkekler için maaş garantisi yok ve sadece eğitim kampları, maç, bonus ödemesi alyorlar. 

- ABD Futbolu, Ulusal Kadınlar Futbol Ligi'nde 67.500 $ - 72.500 $'lık ana maaş tutarında Kadın Milli Takımı sözleşmeli oyunculara ödeme yaparken, MLS'de oynayan erkekler ABD futbolundan ücret almıyor.

- Kadın Milli Takımı sözleşmeli oyuncular, sağlık, diş ve göz sigortası, emeklilik planı, doğum izni, yaralanmaya karşı koruma, çocuk bakımı yardımı gibi garantili avantajlar elde ediyor.

Mektuba, erkeklerin ve kadınların takımlarının "farklı ücret yapılarına" sahip olduklarını ekleyerek devam eden federasyon, ABD futbolu içerisindeki her takımın farklı bir ücret paketini tercih ettiğini belirtti. 

ABD Kadın Milli Futbol Takımı, federasyonun ödemeler ve tazminat gelirleri dağıtımda eşit olmayan politikalar güttüğünü ifade ediyor. 

Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2019 Kadınlar Dünya Kupası'nda şampiyon olan Birleşik Devletler Kadın Milli Takımı, Erkek Milli Takımı oyuncularının çıktıkları her maç kadınlardan daha yüksek bir maaş ödemesine sahip olduklarını dile getiriyor.

Sayfa Yükleniyor...