Fenerbahçe'den 142.7 milyon TL'lik tasfiye

Transfer döneminde hareketli günler geçiren Fenerbahçe, yüksek maaş futbolcularla yollarını ayırarak mali tablo rahatlıyor.

Hürriyet Gazetesi 26.07.2022 - 09:47

Fenerbahçe'de Ozan Tufan ile başlayan operasyon Mesut Özil ile devam ederken son olarak Luiz Gustavo ile yollar ayrıldı. Hürriyet gazetesinin haberine göre, bu isimlere Mbwana Samatta’nın yanı sıra Steven Caulker, Max Meyer ve Mauricio Lemos’un katılmasıyla sarı-lacivertlilerin kasasında rahatlama yaşanacak.

- Yüksek maaşlı futbolculara veda

Yüksek maaşlı, düşük performanslı futbolcular yüzünden son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşayan Fenerbahçe yönetimi bu sezon stratejik hamlelerle bu futbolcularla yollarını ayırarak mali anlamda rahatlıyor.

Sarı lacivertlilerde sezon öncesi maaşları yüksek oyuncularla ilgili operasyonun startı geçtiğimiz yıl Mesut Özil’le aynı gün kadro dışı bırakılan Ozan Tufan ile başladı. Gerek yönetim gerek taraftarlarla arası açılan Ozan’ı Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Hull City’e satan Fenerbahçe bu imzayla 1.3 milyon Euro yükten kurtulmuş oldu.

OZAN TUFAN
🔸Bonservis: 7 milyon Euro
🔸Maaş: 1.3 milyon Euro
🔸Maç: 181
🔸Gol: 21
🔸Asist: 24

- Ozan'ı Mesut-Gustavo izledi

Ardından dünyaca ünlü Mesut ile vedalaşıldı. 1.5 sezonda beklenen performansı veremeyen Mesut Özil’le yollarını ayırarak kasadan yıllık 3 milyon Euro maaş daha çıkmasının önüne geçildi. Yaşadığı sakatlık sonrası eski performansından uzaklaşan ve özel maçlarda Jesus’un gözüne girmeyi başaramayan Luiz Gustavo ile de vedalaşan Fenerbahçe böylece Sambacı’ya ödemek zorunda olduğu 3.5 milyon Euro’dan da kurtulmuş oldu. Sadece bu 3 ismin ayrılığı kulüpte 7.8 milyon Euro’luk (142.7 milyon TL) rahatlama sağladı.

MESUT ÖZİL
🔸Bonservis: Yok
🔸Maaş: 3 milyon Euro
🔸Maç: 35
🔸Gol: 8
🔸Asist: 3

- Fenerbahçe'de ayrılıklar devam edecek

Fenerbahçe'de bir türlü istenilen performansı sahaya yansıtamayan Samatta, yönetimin kurtulma amacıyla masaya oturduğu diğer bir isim. Zorunlu satın alma opsiyonuyla kiralanan Tanzanyalı golcü için Fenerbahçe, Aston Villa’ya 6 milyon Euro bonservis öderken oyuncu ile de 3.2 milyon Euro’luk sözleşme imzalanmıştı.

Yolları ayırıp 2 sene daha Samatta’ya bu rakamı ödemek istemeyen Kanarya’da Caulker (1 milyon 250 bin Euro), Meyer (750 bin Euro) ve Lemos’la (700 bin Euro) da ayrılık görüşmeleri yapılacak.

LUIZ GUSTAVO
🔸Bonservis: 6 milayon Euro
🔸Maaş: 3.5 milyon Euro
🔸Maç: 97
🔸Gol: 5
🔸Asist: 3

MBWANA SAMATTA
🔸Bonservis: 6 milyon Euro
🔸Maaş: 3.2 milyon Euro
🔸Maç: 32
🔸Gol: 6
🔸Asist: Yok

Sayfa Yükleniyor...