FIFA, Kadınlar Dünya Kupası'nın formatını değiştiriyor

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Kadınlar Dünya Kupası'nın formatında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

NTV Spor 06.07.2019 - 11:02 | Son Güncelleme: 06.07.2019 - 11:04

FIFA, Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2019 Kadınlar Dünya Kupası'nın sportif ve mali anlamdaki başarısına dayanarak, turnuvanın formatında değişikliğe gidiyor. 

FIFA, 2023 yılında düzenlenecek turnuvaya yönelik katılımcı ülke sayısını 32'ye çıkarmayı ve ülkelere ödenen parayı ikine katına yükseltmeyi planlıyor.

Pazar günü ABD ile Hollanda arasındaki oynanacak Kadınlar Dünya Kupası Finali öncesi açıklamalarda bulunan FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2023 yılındaki turnuvaya 32 ülkenin katılımı öngörülüyorsa daha hızlı davranılması gerektiğini söyledi.

"Bunu acil bir mesele olarak tartışacağız ve 2023 Kadınlar Dünya Kupası'nda 32 takımın mümkün olup olmadığına bakacağız." diyen Infantino şu şekilde devam etti;

"Hiçbir şey imkansız değildir. Bu yıl ki Dünya Kupası'nın başarısına dayanarak elbette daha büyük bir organizasyona inanmak ve muhtemelen daha önce yapmamız gerekeni şimdi yapmak zorundayız.”

"Kadın futboluna dair inancımız var"

Kadın futbolunun bu değişikliği hak ettiğini ifade eden Infantino şöyle noktaladı; "Mümkün olan en kısa sürede Kadınlar için bir Kulüp Dünya Kupası önermek istiyorum. Ulusal futbolu, ancak kulüp futbolunu da geliştirirsek geliştirebiliriz. Bu sayede kulüpler dünya sahnesinde parlamak için kadın futboluna daha fazla yatırım yapacaklardır.”

Kadınlar Dünya Kupası ilk olarak 1991 yılında 12 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. 1999 yılında 16'ya çıkan takım sayısı 2015 yılında bugünkü 24 takımlı halini aldı.

2019 Kadınlar Dünya Kupası Finali ABD ile Hollanda arasında yarın TSİ 18.00'da oynanacak. Maç TRT Spor ekranlarından naklen yayınlanacak.

Sayfa Yükleniyor...