FIFA'dan Dünya Kupası için geri adım

Dünya Kupası'nı 2 yılda bir düzenlemek isteyen FIFA, perşembe günü Doha'da gerçekleştirilecek kongre öncesinde teklifini geri çekme kararı aldı.

NTV Spor 30.03.2022 - 14:25 | Son Güncelleme: 30.03.2022 - 14:29

2022 Dünya Kupası'na katılacak takımların büyük bir çoğunluğu belli olurken, cuma günü gerçekleştirilecek kura çekimi öncesinde FIFA'dan geri adım geldi.

RMC Sport'ta yer alan haberde, FIFA'nın Dünya Kupası'nı 4 yıl yerine 2 yılda bir düzenleme fikrini perşembe günü Doha'da gerçekleştirilecek kongreye sunmayacağı belirtildi.

Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA ve Güney Amerika futbol federasyonlarının çatı organizasyonu CONMEBOL, Dünya Kupası'nın düzenlenme sıklığının değişmesi halinde turnuvaya katılmayacaklarını ve boykot edeceklerini açıklamıştı.

Projeden vazgeçilmedi

Haberde, FIFA'nın Dünya Kupası'nı 2 yılda bir düzenleme fikrinden vazgeçmediği ancak şu an için teklifi sunmak istemediği belirtildi.

FIFA'nın yaptığı fizibilite çalışmasında Dünya Kupası'nın iki yılda bir yapılması halinde ilk dört yıllık dönemden itibaren 4.4 milyar dolar ek gelir elde edileceği açıklanmıştı.

"Tamamen karşı çıkıyoruz"

Paris Saint Germain ve Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Nasser Al-Khelaifi ise Avrupa Kulüpler Birliği'nin Viyana'da gerçekleştirilen toplantısının ardından yaptığı açıklamada şunları söylemişti, "Avrupa Kulüpler Birliği iki yılda bir Dünya Kupası düzenlenmesine karşı. Bu kulüpler için yararlı bir fikir değil ve tamamen karşı çıkıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...