FIFA'ya aba altından sopa

Güney Afrika, Dünya Kupası elemelerinde Senegal'i 2-1 yendikleri maçın "Hakem maçı manipule etti" gerekçesiyle tekrarına karşı çıkmayacaklarını ama hakemi atayan FIFA'ya karşı tazminat haklarını saklı tuttuklarını açıkladı

NTV Spor 12.09.2017 - 13:10

FIFA, Dünya Kupası Afrika elemelerinde Güney Afrika'nın Senegal'i 2-1 yendiği maçın tekrarına geçen hafta resmen karar vermiş ve 12 Kasım 2016'da oynanan maçın Kasım 2017'de tekrar edileceğini duyurmuştu. Güney Afrika bu karara itiraz etmeyeceğini FIFA'ya aba altından sopa göstererek açıkladı.

Güney Afrika Futbol Federasyonu SAFA'nın açıklamasında "Senegal'i 2-1 yendiğimiz maçın iptal edilmesine itiraz edilmeyecek. Ama maddi zararlarımız için tazminat talep hakkımız saklıdır" denildi.

SAFA yetkilileri Ganalı hakem Joseph Lamtey'nin FIFA Hakem Komitesi tarafından atandığına dikkat çekerek "2010'da Afrika Şampiyonlar Ligi yarı finalinde elle oynamayla atılan golü sayan ve Afrika Futbol Konfederasyonu'ndan ceza alan bir hakemin bu maçta görev alması FIFA'nın sorumluluğudur" görüşünü savunuyorlar.

FIFA'nın maçın tekrarıyla ilgili kararında da iki takımın da manipulasyonda etkili/sorumlu olmadığı vurgulanırken hakemin muhtemelen yasadışı bahisçilerle işbirliği içinde maçı manipule ettiğine vurgu yapılıyor.

Karşılaşmanın gruplarda maçlar tamamlandıktan sonra tekrar edilmesi planlanıyor. Bu da, grupta üçüncü sırada bulunan Senegal'e Dünya Kupası finallerine katılma şansı doğurdu. Güney Afrika'nın ise iddiası bulunmuyor.

Sayfa Yükleniyor...