"FIFA yapmazsa biz yaparız"

UEFA Başkanı Michel Platini, finansal kurumların futbolcuların transfer haklarına sahip olmalarına sert tepki gösterirken finansal fair play'de doğru yolda yürüdüklerine vurgu yaptı.

NTV Spor

09.06.2014 - 18:52

UEFA'nın internet sitesinde UEFA Başkanı Michel Platini'nin sezonu değerlendirdiği bir röportaj yayınlandı.

Platini, "Finansal fair play süreci tamamen bağımsız yürüdü. Ben de hiç karışmadım. Sadece komitenin işlerini izledim. Sonuçtan da memnunum. 237 kulüp incelendi. 9'unda FFP kurallarına aykırılık belirlendi. Hepsi de alınan önlemleri kabul etti, uzlaşmalar imzalandı. Bu kararlara tek bir itiraz bile çıkmadı. Hedefimiz hiçbir zaman kulüpleri men etmek olmadı. Amaç, kulüpleri en üst düzeyde sürekli, sürdürlübilir rekabet içinde tutabilmek" dedi.

"DURUM KONTROLDEN ÇIKMAK ÜZEREYDİ..."
"FFP'nin çıkışında birçok kulüpten gelen harcanan inanılmaz miktardaki paranın kontrol altınba alınması talebi var" diyen Platini, "Durum kontroldan çıkmak üzereydi. FFP, kulüpleri izleme, Avrupa futbolunun finansal tablosunun düzelmesi için getirildi. FFP başladığından beri kulüplerin vadesigeçmiş borçlarında müthiş bir düşüş var. Haziran 2011'de 57 milyon Euro'dan, Eylül 2013'te 1.8 milyona... En üst lig kulüplerinin toplam zararı da 2011'de 1.7 milyar Euro iken, bir yılda 1.1 milyara geriledi. Doğru yoldayız" diye konuştu.

"MÜSABAKALARI TEHDİT EDİYOR"
Başkan, "Bugün birçok futbolcu vergi cennetlerinde kurulu şirketlerin sahipliğinde; bu şirketler de bilinmeyen menajerlerin, yatırım fonlarının kontrolünde. Bazı futbolcular kendi kariyerlerini kontrol edemiyor. Her sene bilinmeyen kişilere para kazandırmak için transfer ediliyorlar. Bu modele tamamen karşıyım. Müsabakaların bütünlüğünü tehdit ettiğini düşünüyorum. FIFA da bu konu hakkında çalışıyor. Ama onlar bir karar alamazsa da biz alırız. Finansal kurumların futbolculara sahip olmalarını kabul edemeyiz. UEFA, İcra Kurulu'nun emriyle üçüncü taraf sahipliğini yasaklayacak" dedi.

"HİÇ TAVİZ VERMEYECEĞİZ"
"Maç sonucunu etkileme eylemleri ne yazık ki var" ifadelerini kullanan Platini, "Bunların müsabakalarımızı etkilememesi için uyanık olmalıyız. Bu nedenle üyemiz olan 54 federasyon Mart'ta 11 maddelik bir paketi kabul etti. Futbolu yönetenler olarak bu eylemlerle tek başımıza mücadele edmemeyeceğimiizin farkındayız. Bu nedenle Europol'ün desteği çok önemli. Oyuncuları ve teknik adamları, yasa dışı bahis kartellerinin yaklaşımları hakkında eğitmeli ve hepsinden önemlisi sıfır toleranstan hiç taviz vermeden maç sonucunu etkileme eylemine bulaşmış herkesi cezalandırmalıyız. Oyunumuzu korumalı, bütünlüğünü muhafaza etmesini sağlamalıyız. Futbol şeffaf olmalı; hiçbir zaman tahmin edilemez oluşunun sihrini korumalıdır" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...