Fuat Çapa: Herhalde kupada VAR'la ilgili kurallar değişik

Fenerbahçe'ye Ziraat Türkiye Kupası'nda 1-0 yenilerek elenen Kasımpaşa'nın teknik direktörü Fuat Çapa maçın ardından açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 14.01.2021 - 23:14 | Son Güncelleme: 15.01.2021 - 00:40

Kasımpaşa Teknik Direktörü Fuat Çapa elendikleri için üzgün olduğunu ve kupada devam etmeyi istediklerini söyledi.

Fuat Çapa, "İlk devre rakipten daha çok pozisyon bulduk. Takım olarak iyi hareket ettik bugün. Girmiş olduğumuz pozisyonlar 4 tane net pozisyonumuz vardı. İkinci devre maç ortada giderken, biz daha etkiliyken duran toptan gol yedik. Bazı değişiklikler yaptık. Başakşehir'de 70 dakika 10 kişi oynamak bizi zor duruma soktu. Bu sezon kupaya önem vermiştik, bizim için üzücü. Sakat oyuncular verdik, tecrübesiz oyuncularımızla oynadık. Oynadığımız oyun gelecek adına umut veriyor. Yeni gelen arkadaşlarımızın iyi katkı vereceğini bugün gördük. Ligde iyi mücadele vermek için uğraşacağız. Taktiksel anlamda gol kaçırmaya yapabileceşm bir şey yok. Kenardan yorumluyoruz ama saha içinde o kadar kolay olmuyor. Girdiğimiz pozisyonlar bizim için sevindirici. Darbeye bağlı sakatlıklar olduğu için bir şey yapamıyoruz" dedi.

Penaltı yorumu

VAR ve penaltı konularına değinen tecrübeli teknik adam, "İlk devre olduğumuz yerden penaltı gibi gördük. Herhalde kupada VAR'la ilgili kurallar değişik. Avrupa'da da VAR kullanılıyor. VAR'da oturan kişilerin görevi belki budur... Avrupa'daki VAR değerlendirmesiyle bizdeki değişik. Burada temas çok, oyuncuların zamana oynaması çok... Tempo biraz devam etmiş olsa iyi olur. Biraz da teknik adam olarak kendimize bakmamız gerekiyor. Başkalarını eleştirerek bir yere varamayız. Herkes canı yandığı zaman konuşuyor. Tuhaf" ifadelerini kullandı.

Ülker Stadı'nda oynanan karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Çapa, kupanın 100. yıllarında Avrupa'ya gidebilmek için en kestirme yol olduğunu ve bunu başaramadıkları için üzüldüklerini belirtti.

Aytemiz Alanyaspor ile pazartesi günü oynadıkları karşılaşmanın kendilerine fiziksel olarak olumsuz etki ettiğini dile getiren Çapa, "Kadromuzda çok fazla rotasyona gitme şansımız yok. Maçtan önce sezon başında bizle olup bugün oynayamayan oyuncularımızı saydım ve 9 kişi yoktu. Alanya maçıyla aynı oyuncularla çıkmak zorunda kaldık. Pozisyonlara da girdik, ilk devre Fenerbahçe'den daha net pozisyonlar yakaladığımızı söyleyebilirim. Özellikle 60. dakikadan sonra pazartesi günü oynadığımız karşılaşma fiziksel olarak karşımıza çıktı ve girdiğimiz pozisyonları değerlendiremememize sebep oldu." ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe'yi galibiyetinden ötürü tebrik eden ve sonraki maçlarında başarılar dileyen Çapa, sözlerini şöyle tamamladı:

"VAR'la ilgili herkes belirli bir yorum yapıyor ama neyi yorumladığımızı biz de bilmiyoruz. Biz maalesef ülke olarak bunun standardını yakalayamadık. Bizim izlediğimiz yerden penaltıyı görmek zordu ama maç sonrası görüntüyü izlediğimizde VAR çağırabilirdi. Neden çağrılmadı bilmiyorum. Çok fazla bir şey söylemenin bir anlamı olduğunu da düşünmüyorum. Biz kendimizle ilgili özeleştiri yapmamız lazım. İşler iyi gidince kimse VAR'dan bahsetmiyor, mağlup olunca bu konular gündeme getiriliyor. İşimize odaklanıp takımlarımızı nasıl daha iyi geliştirebiliriz onu düşünmeliyiz. Bu hakkımızı aramayacağız demek değil, haklı olduğumuz yerde bunu rahatlıkla söyleyebilecek durumdayız."

Sayfa Yükleniyor...