"Futbolu biz yaratmadık. Biz, sadece oynamaya çalışıyoruz"

Barcelona Teknik Direktörü Josep Guardiola, Real Madrid karşılaşmasının ardından bir basın toplantısı düzenledi. Guardiola, Alexis Sanchez'in performansından övgüyle bahsederken, "Futbolu biz yaratmadık. Biz, sadece oynamaya çalışıyoruz" dedi.

NTV Spor 11.12.2011 - 03:22

Madrid'de Real Madrid'i 3-1 mağlup eden Barcelona'nın Teknik Direktörü Josep Guardiola, karşılaşmanın ardından bir basın toplantısı düzenledi.

"ÜÇLÜ DEFANSA GEÇTİKTEN SONRA SİSTEMİMİZİ OTURTTUK"
Sonucu normal olarak karşılayan Josep Guardiola, "Süper kupada daha çok zorlanmıştık. Oyuncularımızın kimyası, Madrid'in oyuncuları kadar hazırlıklı değildi. Daha yorgundular. Şans de gerekti. Daha da zorlanacağımızı düşünmüştüm ama bence daha iyiydik. Bugün pozisyonlar bulduk ve daha sora 3'lü defansa geçtik. İlk dakika dolmadan yediğimiz goldeki hataları çözdük. Biraz daha sistemimizi oturttuk ve maçın ilerleyen dakikalarında daha dikkatli davrandık" ifadelerini kullandı.

"İlk 15 dakika için Madrid'i kutlamak gerek" diyen Guardiola, "Herhangi bir rakibe karşı değil Madrid'e karşı oynadık. Bernabeu'da oynayıp da Madrid'in problem yaratmayacağı bir maç söz konusu olamazdı. İlk 10 dakikada gol yemek olası bir şıktı. Biz de gerekli pozisyonları sonradan bulduk" diye konuştu.

"Madrid yenilgiden etkilenmiş midir?" sorusuna Guardiola, "Bundan sonraki maçlarına bakacaklardır. Ligi kazanmak için de ellerinden geleni yapacaklardır. Biz de buraya ligi kazanmak için geliyoruz. Onlar da profesyonel. Ne onlar ligi kaybetmiş durumdalar ne de biz kazanmış durumdayız" diye konuştu.

"ÖNÜMÜZDE 66-67 PUAN VAR"
"Bu galibiyetle ligi kazanmış sayılır mısınız?" sorusuna Guardiola, "Önümüzde 66-67 puan var. Bunu söylemek için henüz erken. Ligdeki sıralamamızı görmeye gelmedik. Bunu Aralık ayında söylemek mümkün değil. Aralık ayında şampiyonluğu garantilemek hangi ekibin ilgisini çeker ki zaten..." dedi.

Madrid'de kazanmanın zor olduğunu belirten Pep, "Örneğin, Valdes'in yediği golden sonra maça nasıl devam ettiği önemli. Cesaret gösterdi ve oyuna devam etti. Dolayısıyla ben, 1 ya da 2 top kaybetmesini tercih ederim; daha sonra konsantre olacaksa..." ifadelerini kullandı.

Üçlü defansın risk oluşturduğunu söyleyen Guardiola, Süper Kupa'da da aynı sorunlarını yaşadığını ifade ederken, "Bütün galibiyetlerin değerli olduğu gibi bu galibiyet de değerli. Diğer maçlar da çok önemli. Bütün ekipler kendi başarıları için ellerinden geleni yapıyorlar. Çok top kaybettik, biraz daha kendi özümüze dönüp topa hakim olmak ve top kaybı yaşamamak gerekiyor. Karşı tarafın da motivasyonunu kutlamak gerekiyor. Bu maç 3-3 de bitebilirdik. Cesur davrandılar, biz de cesur davranmak zorundaydık" dedi.

"SANCHEZ ORTA SAHAYLA İYİ BİR BAĞ KURDU"
Alexis Sanchez'in performansını da değerlendiren Guardiola, "Bence mükemmel, harikaydı. Orta sahayla iyi bir bağ kurdu. Çok koştuğu için de birlikteliği sağlayabildik, problem oyun gerisinde kimin olduğu... Madrid gibi iyi bir ekibin karşısında atak problemi yaşadık. Bunu değerlendireceğiz" diye konuştu.

Guardiola, sözlerini, "Biz futbolu yaratmadık. Biz sadece oynamaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince iyi oyuncularla oynamaya çalışıyoruz. Oyuncularımızın her zaman topu takip etmesini amaçlıyoruz. Her zaman topun etrafında bir kişiyi daha oynasın istiyoruz. Topu alıp pas verme, hızlı pas vermeye çalışıyoruz. Bizim için bu gurur kaynağı" diyerek noktaladı.

Sayfa Yükleniyor...