"Galatasaray Başkanı'nı, Aziz Yıldırım'a benzeten bir insan bunu söyleyebilir"

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, eski ikinci başkan Hamdi Yasaman'ın eleştirilerine yanıt verdi ve "-Bilançoda değişiklik yaparak kar açıkladılar- diyor. Bir hukukçu bunu söyleyemez. Galatasaray Başkanı'nı Aziz Yıldırım'a benzeten bir insan bunu söyleyebilir" dedi.

NTV Spor 10.04.2019 - 18:34 | Son Güncelleme: 10.04.2019 - 23:31

Galatasaray Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, yıllık olağan mali genel kurulda idari yönden ibra edilmemelerini yargıya taşımaları konusunda, "Hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz bir karar dolayısıyla hakkımızı arıyoruz." dedi.

Sarı-kırmızılı kulübün Türk Telekom Stadı Özhan Canaydın Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen nisan ayı olağan divan kurulu toplantısında Günay, eski ikinci başkan Hamdi Yasaman'ın eleştirileri üzerine söz aldı.

Galatasaray'da daha önce Adnan Polat yönetiminin de ibra edilmediğini hatırlatan Günay, şunları kaydetti:

"O sürecin sonunda Yargıtay, 'Spor kulüplerinin her türlü işlem ve faaliyetlerinde önemli olan paranın hesabının verilmesi olup, mali yönden kusurlu bulunmayan yönetim kuruluna idari yönden de kusur izafe edilmesi hukuken mümkün bulunmamaktadır.' şeklinde bir karar verdi. Yani asıl olan ibra mali ibradır, idari ibra hukuki bir müessese değildir. Şimdi hukukçu Hamdi Yasaman Beyefendi 'Bu karar yanlış.' diyor. Anayasaya göre bu karar herkesi bağlar. Geçen divanda Sayın Başkanımız, 'İdari ibra Yargıtay'a göre hukuki bir yöntem değildir, eğer yönetime güvenmiyorsanız mali yönden ibra etmeyin.' demiştir. Burada bir tehdit yok."

Yusuf Günay, Galatasaray Sportif AŞ'nin halka açık bir şirket olduğunu ve bu konuda spekülasyonlara neden olabilecek açıklamalar yapılmaması gerektiğini anlatarak, "Bir hukukçu (Yasaman), 'Bilançoda değişiklik yaparak kar açıkladılar.' diyor. Yarın suç duyurusunda bulunacağım. Böyle bir şey olamaz. Bir hukukçu bunu söyleyemez. Galatasaray yönetiminde daha önce görev almış bir insan, bunu nasıl söyleyebilir? Galatasaray Kulübü Başkanı'nı, Aziz Yıldırım'a benzeten bir insan bunu söyleyebilir. Basındaki açıklamalarına bakın, orada 'Aziz Yıldırım gibi hareket ediyor.' demedi mi?" değerlendirmesinde bulundu.

Günay, mali genel kurulda idari olarak ibra edilmemelerine mahkeme tarafından tedbir konulmasıyla ilgili, "Biz hukuka aykırı olduğunu düşündüğümüz bir karar dolayısıyla hakkımızı arıyoruz. Bu da çok normal bir şey." şeklinde görüş belirtti.

MUSTAFA CENGİZ KONUŞMADI
Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hazır bulunduğu toplantıda konuşma yapmadı.

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda 16 üye söz alarak görüşlerini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...