Gerçekten 'Penaldo' mu?

Dünya Kupası Elemeleri'nde Portekiz, sahasında Lüksemburg'u 5-0 yendi. Cristiano Ronaldo, 2'si penaltıdan olmak üzere 3 gol attı. Ronaldo'nun penaltı golleri, bir tartışmayı yeniden alevlendirdi. Yıldız oyuncunun gollerinin coğu penaltıdan mı?

Oğuz Öztürk 14.10.2021 - 14:25

✏ YAZI | Oğuz Öztürk

'Penaldo...'

Bu takma isim, Cristiano Ronaldo'nun attığı gollerin çoğunluğunun penaltıdan geldiğini düşünenler tarafından yıldız oyuncu için uzun zamandır kullanılıyor.

Peki gerçekten öyle mi?

Ronaldo, Real Madrid forması giydiği dönemde bir Malmö maçında 4 gol atmış ve kendisine gollerinin çoğunun penaltıdan olması konusunda ne düşündüğü sorulmuştu. 

"Real Madrid için kaç gol attım? Bence istatistiklere bakmalısınız..."

Ronaldo ve penaltı tartışmalarında konu hiç şüphesiz dönüp dolaşıp Lionel Messi'ye geliyor. Aslında konunun ana çıkış kısmı, dünyanın en iyisinin Messi mi, yoksa Ronaldo mu olduğu yönünde.

Şimdi, biraz rakamlara da bakalım.

Ronaldo, milli takım formasıyla 182 maçta 16 penaltı golü buldu. Lionel Messi ise milli formayla attığı 155 golün 18'ini penaltılardan attı. Bunun yanında Ronaldo, milli formayla penaltı golleri hariç 99 gol atarken, Messi'de bu rakam 80. Ancak işler tüm kariyere bakınca biraz farklı bir hal alabiliyor.

Messi, kariyeri boyunca 130 kez penaltı noktasına geçerken, bunların 101'ini gole çevirmeyi başardı. Cristiano Ronaldo ise 169 kez beyaz noktanın başına geçti ve bunların 141'ini ağlara yolladı. Buradan hareketle Ronaldo'nun Messi'den daha çok penaltı noktasına geçtiğini fakat her ikisinin de benzer kaçırma oranlarına sahip olduğunu görüyoruz. Ronaldo, kariyeri boyunca 28 kez penaltı kaçırırken, bu rakam Messi'de 29...

36 yaşındaki Ronaldo, milli takım kariyerinde 10. kez sahadan "hat-trick" yaparak ayrıldı. Dünya Kupası elemelerinde 36 gole ulaşan Ronaldo'nun kariyerindeki toplam "hat-trick" sayısı 58 oldu.

Ronaldo, kariyerinde 58 kez hat-trick yaparken, Messi'de bu rakam 55. Messi, penaltı golü olmadan 43 maçta hat-trick yaparken, Ronaldo ise penaltı golü olmadan 30 maçta hat-trick yapmayı başardı. 

Cristiano Ronaldo'nun penaltı gollerini çıkardığımıza attığı gol sayısı 635'ken, Messi'nin penaltı gollerini çıkardığımıza ulaşılan rakam 637. Birbirine çok yakın.

Yine de, futbolu takip eden herkes hem 'Penaldo' hem de 'Pessi' lakaplarını kullanmakta özgür. Ancak tabii ki, bazen istatistiklere bakmak gerekiyor... Hem Ronaldo'nun, hem de Messi'nin penaltılar olmadan kariyer rekorlarını kıramayacağı görüşü, iki yıldız için de büyük haksızlık.

Sayfa Yükleniyor...