Göksel Gümüşdağ: Normalleşmeye geçmemiz gerekiyor

Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, NTV yayınına bağlandı ve TFF'nin açıkladığı lige başlama tarihine paralel olarak kontrollü bir şekilde normalleşmeye geçmeleri gerektiğini söyledi.

NTV Spor 08.05.2020 - 17:06 | Son Güncelleme: 08.05.2020 - 17:08

Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, NTV yayınında TFF'nin ligi 12 Haziran'da başlatma kararını yorufmladı. 

Oyuna geri dönüş sürecini değerlendiren Gümüşdağ, "Süreç sadece futbol federasyonunun sorumluğunda değil 18 takımın sorumluluğunda. Bize de düşen görevler var. Daha önce kulüplerle yaptığımız video konferansta da kulüplerin büyük çoğunluğu Haziran'ın ilk haftasında başlayabileceği kanaatindeydik. TFF 12-13-14 Haziran'ı uygun gördü. Biz de olumlu kanaatimizi belirttik. Almanya 16 Mayıs'ta derbiyle başlıyor. Sırbistan, Hırvatistan, Çek Cumhüriyeti ligleri başlıyor. İspanya ve İtalya'da Avrupa'nın en büyük ölümleri oldu. İspanya başladı, İtalya 18 Mayıs'ta başlıyor. TFF 35 maddelik bir protokol hazırlamış. Kulüplerin ne şekilde davranmaları gerektiğin çok iyi anlatmışlar. 35 maddeyi uyguladığımızda inanıyorum ki 12-13-14'te maçlarımıza başlıyoruz" dedi.  

Nihat Özdemir'in "Topu sağlık bakanlığı ve Bilim Kuruluna attık" dediği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Gümüşdağ, "Öyle bir açıklaması olmadığını söyledi. Düzeltmeyi resmi siteden yapacağını açıkladı. TFF'nin kendi sağlık kurulu var. Onların da düşüncesini alarak maçlar başlayacak. Nihat Özdemir, Federasyon bu sorumlulağu alıyor biz de ortağız. Hep birlikte futbolun ayağa kalkması için gerekeni yapacağız. Ülkemiz her alanda dikkatli, kontrollü ve mesafeli her sektör çalışmaya başladı. Bizim de kendi protokollerimize uyarak çalışmalara antrenmanlara başladık. En son müsabakayla ilgili bekliyoruz, onun dışında bireysel ve grup antrenmanları, covid testleriyle ilgili maddeler hepsi oldukça dikkatli maddeler. Bunlara uyarsak kazasız belasız ligi tamamlarız" diye konuştu. 

"En kötü senaryoyu düşünürsek zararı ve bunun altından kalkacak bir durum var mı?" sorusuna ise Gümüşdağ, "Bu dönemin dünyada her sektöre büyük bir zararı oldu. Zaten TFF'nin tavsiye kararı var. Farklı farklı, her kulübün yapısına göre zararları var. Kimisinin daha fazla kimisinin daha az. Ama zararı olmayan kulüp yok. Bu dönemde bir şekilde hem dikkatli üzerimize düşen sorumlulukları yaparak, insan hayatı her şeyin üstünde. Ekonomiden de büyük, her şeyden büyük. 

1. Lig ve 2. Lig bunun altından kalkabilir mi, emin değilim. Yaz olacağı için statların çoğunda aydınlatma sıkıntısı var. Süper Lig bunun altından kalkabilecek durumda. Avrupa'da ölümlerin en fazla olduğu İtalya ve İspanya'da takımlar antrenmanlara başladı. Bizim de bir şekilde normalleşmeye geçmemiz gerekiyor. TFF'nin açıkladığı protokole Süper Lig kulüpleri uyabilir. Alt liglerdeki kulüpler zorlanabilir, onlarla ilgili bir şey diyemem ama Süper Lig bu işi yapabilir. Bizim de kontrollü bir şekilde normalleşmeye geçmemiz gerekiyor. Ben de TFF gibi düşünüyorum" yanıtını verdi. 

Sayfa Yükleniyor...