Gol kaçırtan, uğursuz 'Kiricocho' efsanesi

2010 Dünya Kupası finalinde Hollanda'nın kupaya uzanmasını engelleyen o pozisyonun arkasında 'Kiricocho' efsanesi mi var?

Oğuz Öztürk 26.02.2021 - 19:12

2010 Dünya Kupası finalinde Hollanda'nın kupaya uzanmasını engelleyen o pozisyon... Robben, Casillas ile karşı karşıya kalmasına rağmen golü yapamamıştı.

Robben, verdiği röportajlarda yıllardır etkisinden çıkamadığını söyledi. Hollanda, hep içinde ukde olacak bir finali daha Casillas'ın kurtarışı ile kaybetmişti.

İspanya’nın şampiyonluğu iyi bir jenerasyon ürünüydü ancak Joan Capdevilla’ya göre ‘Kiricocho’ efsanesi, kupaya uzanmalarında etkili oldu. “O an içimden sadece Kiricocho diye bağırmak geçti ve işe yaradı...”

Peki neydi bu efsane?

80’lerde ‘Kiricocho’ adındaki bir Estudiantes taraftarının izlediği her idman sonunda bir oyuncu sakatlanırmış. Carlos Bilardo, bunu rakipler aleyhine kullanmaya karar vermiş. Kiricocho, rakibi karşılayan ekibe dahil olmuş ve Estudiantes, bu uğursuzluğu avantaja çevirmek istemiş.

Carlos Bilardo, 92’de Sevilla’yı çalıştırdığı dönemde Kiricocho efsanesini de İspanya’ya taşımış. Bir süre sonra bu kelimenin uğursuzlık getirdiğine inananlar, kullanılan her penaltıdan önce ‘Kiricocho’ diye bağırmaya başlamışlar.

Halen daha Güney Amerika ve İspanya’daki maçlarda Kiricocho’nun uğursuzluğuna inanan futbolcular ve taraftarlar, bu ismi kullanmaya ve haykırmaya devam ediyor.

Sayfa Yükleniyor...