Güneş: En önemli aday Bursaspor

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, şampiyonluk yarışında Bursaspor'un önde olduğunu söyledi.

NTV Spor 22.09.2010 - 16:09

Trabzonspor'da Teknik Direktör Şenol Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında çok önemli açıklamalarda bulundu. Güneş, ligde düşündükleri puanın altında kaldıklarını belirterek, "Bu bir maraton diye hep söyledik. Ne kadar çok kazanırsak o kadar yukarıda olacağız. Sadece biz kazanıp kaybetmeyeceğiz. Bütün takımlar kazanıp kaybedecek. Manisa maçında yeterli değildik ancak kötü de değildik. Basit hatalar yaptık. Üç gol yemek bizim eksiğimiz. Duran toplardan yediğimiz iki gol skoru etkiledi. İlk yarıda iki gol yememize rağmen hücum gücümüz rakipten iyiydi. Manisaspor maçını bir kayıp olarak görüyoruz. Ne olursa olsun kazanacak yapıda olmamız gerekirdi. Bu kayıpla her şey bitti, yarışta geri düştük demek doğru değil. Sonuçta ikinciyiz" diye konuştu.

"BURSASPOR ŞAMPİYONLUĞUN EN ÖNEMLİ ADAYI"
Güneş, bu sezona en iyi başlayan takımın son şampiyon Bursaspor olduğunu belirterek, "Altımızda olan takımlara baktığımızda Beşiktaş ve Kayserispor iyi başladılar. Ancak bu sezona en iyi başlayan takım geçen sezonun şampiyonu Bursaspor. Galatasaray'ın ve eleştiriler olmasına rağmen Fenerbahçe'nin iddiası var. Yarışta hatayı az yapanın önde olacağı bir sezon geçiriyoruz. En az hatayı yapan takım olan Bursaspor'un kaybı yok. Bursaspor sadece saha sonuçlarıyla zirvede. Biz hatalarımızla gerideyiz. Hatayı aza indirgeyenler öne geçebilir. Bursaspor bana göre de şampiyonluğun en önemli adayı" dedi.

"DEDİKODUNUN OLDUĞU YERDE BEN OLMAM"
Tecrübeli teknik adam geldiği günkü düşüncesiyle şu anki arasında bir sapma bulunmadığını da belirterek, "Geldiğimizdeki düşüncemizden sapma olmadı. Planlı programlı çalışarak fark yaratan farklı olan, kısır döngülerin olmadığı bir camia olmak istiyoruz. Bunu hayata geçirmek için olağan üstü gayretli olduğumuz görülebilir. Bu gayrette herkesin yeri var. Takım ayağa birlikte çalışarak kaldırılabilir. Bu kadar insanın beklentilerine cevap vermemenin doğru olmadığını söylemiştik. Benim ne görev aldığım önemli değil. Kulüp için neler yapmaya çalıştığımız önemli olan. Bu anlamda yetki, görev ve sorumluluklar çok konuşuluyor. Yetkili görev olmasa da sorumluluk almalıyız. Sorumluluk önemlidir daha önemlisi güven ve iyi niyettir. Bu olmazsa diğerleri bin anlam ifade etmez. Dedikodunun olduğu yerde ben olmam" diye konuştu.

"NE DÜMEN ÇEVİRECEĞİMİ DÜŞÜNECEK ADAM DEĞİLİM"
Trabzonspor'a kimseyi korkutmak veya kırmak için gelmediğini de söyleyen Güneş, "Kendi gerçeklerimizle yüzleşip camiayı ayağa kaldırmaya çalışmak için geldik. Amacımız daha iyi bir Trabzonspor yaratmak. Şikayetçi olmayacağımızı söylemiştik. Demogoji yapmadan söylemeye çalışıyorum. Belki zor anlaşılıyorum. Akşamdan yatıp sabah burada ne düşen çevireceğimi düşünecek bir adam değilim. Böyle bir tarzım yok. Bilgimi sunmak için buradayım. Demogoji yaşamam, yaşatmam. Kayserispor maçına hazırlanıyoruz. Onlar da kayıplar yaşadı. En iyi oynayan takımlardan biri Kayserispor. Kimin kimi nerede nasıl yeneceği hiç belli olmuyor. Ciddi ya da zayıf takım olmak önemli değil. Kayserispor maçı iki takımın da iyi oynayacağı bir müsabaka olacak. Umarım beklediğimiz üç puanı orada alırız" şeklinde konuştu.

"GELDİĞİM İÇİN PİŞMANLIK DUYMADIM"
Trabzonspor'a geldiği için hiç pişman olmadığını da ifade eden Güneş, "Her işe başlarken ki duygu ile zaman içindeki yıpranmalar aynı olmayabilir. Bu olumlu ya da olumsuz olabilir. Pişmanlığım hiç olmaz. Ama geldiğimde 30 yıl önceki anlayışı gördüğümde üzülüyorum. Bu bizi geri iter. Biz burada herkesi kucaklamaya çalışırken kendi içimizde kavga ediyorsak inandırıcı olamayız. Tabi ki ayrılıklar olabilir. Kulüp ilkeleri ve prensipleriyle geleceğe örnek olacaktır. Benim zorluklarım olacaktır. Bunu aşacak gücüm de vardır. Ama tek başıma yapmamalıyım. Hiyerarşik düzeni bozmadan camia olursak düzen gelir. İyi bir sonuçta büyük, kötü bir sonuçta küçük değiliz. Kötü oynadığımızda mükemmeliz demem. İyi bir takımız. Yönetim kurulumuzun da iyi niyetli olduğunu düşünüyorum.Ben de yönetim de futbolcu da hata yapabilir. Ama bunu söylerken kavga etmeyi düşünmüyoruz. Bu konuları aşmak için bin enerjim var. Ama her gün hava Güneş'li olmuyor. Bozuk olacaktır. O zaman da şemsiyemizi kullanacağız" dedi.

"HİÇBİR ZAMAN İSTİFA ETMEDİM VEYA DÜŞÜNMEDİM"
Hiçbir zaman istifayı düşünmediğini de ifade eden Güneş, "Bugüne kadar istifa etsem ilk siz duyardınız. Ben istifa etmedim. Kaynağı olmayan dedikoduya ortak olmak istemem. Ama Hayrettin beyin ayrılmasına insan olarak üzüldüm. Spesifik kavgalar benim üzerimden yapılırsa kızarım. Herkes bu konuda dikkatli olsun. Önce iş sonra aile dedim hep. Savaş veriyoruz burada. Ama dostluğun ve ilişkilerin hep önde tutulması gerektiğini söylüyoruz. Yönetim gider, yeni yönetim gelir. Benim katkı yapabileceğim durumlarda kalırım, katkım olmayacağı durumda bugün bile giderim. Hacısalihoğlu gitti diye üzüntüm olabilir ancak bunlar Trabzonspor'a zarar vermez. Şenol Güneş buradan gittiği zaman da zarar vermeyecek, kaldığı zaman da. Ben Trabzonspor'un adamıyım. Buraya gelmemde bir çok neden var. Ancak oraya kadar yanıma gelen iki kişi vardı. Biri burada biri şuan yok. Herkes bana değil herkes kulübe sahip çıksın" ifadelerini kullandı.

"YÖNETİM GİT DERSE GİDERİM"
Güneş, kulüpte yönetici olmadığını da ifade ederek, "Şahısları karalamak için başka olayları işin içine katmayalım. Ben yönetici değilim. Kimseyi korkutmuyorum veya kandırmıyorum, sadece bilgi veriyorum. Parayı bulan da, harcayan da ben değilim. Öyle olsa hiyerarşik düzen bozulur. Bugün yönetim git derse giderim. Hiçbir söz hakkına sahip değilim. Aksi bir durum zaten saygısızlıktır. Başkan, yönetim ve hoca, bu düzendir. Bu düzeni karıştırmayalım. Karar yönetimden çıkar. Biz bilgilerimizi aktarırız. Sorun varsa sindirerek çözümlemeye çalışırız. Önümüzde bir kongre var. Konuşulacak ama ben orada yokum. Çünkü ben teknik adamım. Enerjimi asıl harcamam gerektiği yer takımdır. Eğer takımla ilgili bir sorun varsa ben bunu çözecek kişiyim" dedi.

"KEŞKE İSTİFALAR OLMASAYDI"
Yönetimin kongreye kadar istifalar olmadan devam etmesi gerektiğini de söyleyen Güneş, "Gündemimizi değiştirmemiz gerek. Keşke yönetim içerisinde bir takım bırakmalar olmasaydı. Kongre var. Yeni adaylar çıkabilir. Bana bu tür gelen sorular, beni bir tarafa çekmek içindir. Ben bir tarafta olmak istemem. Ama yönetimin kongreye kadar istifalar olmadan devam etmesini isterdim. Ben teknik adamım. Dediğim gibi enerjimi takıma vermeliyim. Her konuda mesafe almalıyız. Bunu konuşalım ama kavga ya da dedikodu unsuru yapmayalım. Bu yol çıkmaz yoldur. Trabzonspor için her durumda hayat devam eder. Takım iyi olduğunda bir fotoğraf çektirip, sonra birbirini tanımamak olmak. Tamam Hayrettin Bey'in gidişi beni üzmüştür ama hesap sorma hakkım yoktur. Bu kulübün rahmetli Turan, Kenan İskender ve Hayrettin Hacısalihoğlu'na teşekkür borcu var. Beni bir tarafa çekmelerine izin vermem. Onu da yapmak isteyenler var. Asla ben oyuncak olmadım, olmam da. Şenol Güneş'in adamı olmaz ben Trabzonspor'un adamıyım" şeklinde konuştu

"ELİMDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK"
Var olan yanlışları sıralayarak şu olursa doğru olur demek istemiyorum diyen Güneş, "Kelle istemek çözüm değil. Elimizdekilere sahip çıkmak gerek. Ramazan da sadece iki kez eşimle yemek yedim. Hayrettin Bey'le birlikte bütünleşmeyi sağlayalım dedik. Sonra yanımızdakine sahip çıkamadık. Hayrettin Bey hatalıdır, kulüp batsın demek de doğru değildir. Hesap görmek yerine ders çıkaralım. Elimde sihirli değnek yok. Yolumuzda doğru ilerlediğimizi düşünüyoruz. Geldiğimden beri mutlu olmadım ama huzurluydum. İş yapıyorsunuz ve karşılığında seyirci sahip çıkıyor, yönetim çalışıyor, medya eleştiriyor ama mesaj almaya çalışıyor. Bunu yıkıp kavgaya dönüştürürsek altında hepimiz kalırız. Bilinen şeyi saklamayalım. Yeni bir yola nasıl gideriz bunu hesaplayalım. Biz gidelim ya da başkaları gitsin. Önemli olan doğru yolda yürümektir" diye konuştu.

"İÇ TRANSFERDE GEÇ KALINDI"
İç transferde geç kalındığını da ifade eden Güneş, "Hem pazarlık yapıyorsunuz, hem de futbol oynuyorsunuz. Selçuk'la ilgili görüşmeler var. Bunun lige yansıması sorun. İmzalamadıysa iki yol vardır. Ya oynatmayacaksın, ya da oynatıp faydalanacaksın. Biz ikinci yolu tercih ediyoruz. Bunun dışında oyuncuların performanslarında dalgalanmalar olabilir. Onur, Sivas maçında önemli pozisyonlar kurtardı. Bir iki hata yaptı diye gözden çıkaramayız. Herkes takımın parçası olduğunu bilecek" dedi.

"KULÜPTE HER ŞEYİ BEN YAPACAKSAM BAŞKAN OLMAM GEREK"
Gaziantepspor - Bursaspor maçında yaşanan olayları da izlediğini vurgulayan Güneş, "Antep - Bursaspor maçında olanlar ilk kez olmuyor. İstenirse düzeltilir. Devlet, federasyon, kulüpler birliği ve seyirciler var. İsterseniz yaparsınız. Herkes değişsin ben değişmeyeyim dersen hiçbir şey değişmez. Kulüp içinde her şeyi ben yapacaksam o zaman aday olup başkan olmam gerek. Yani yapılan farklı değerlendirmeler saygısızlık olur. Benim görevim teknik direktörlüktür ve bunu yapıyorum. Demogoji yapmaya gerek yok. Hep anlatmaya çalıştığım da bu. Yetki ve sorumluluk alsanız da güven ve iyi niyet olmadıktan sonra hiçbir şey başaramazsınız. Ben bu ligde kulüplerin işlerine de karşıyım. Bunları değişmem için de Federasyon başkanı olmam gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"BEŞİKTAŞ DAHA İYİ"
Güneş, siyasete hiçbir zaman atılmayı düşünmediğini de ifade ederek, "Beni bir yere koymayın. Ülkenin benim gibi bireylere ihtiyacı var. Siyaseti başkaları yapsın. Kadromuz zengin. Tercih konuşunda kafa karışıyor. Zengin olmasa çaresizlik oluyor. Şimdi bütün oyuncularımızı kullanmak istiyoruz" dedi. Güneş, Fenerbahçe - Beşiktaş derbisini izlediğini de ifade ederek, "Beşiktaş'ın Fenerbahçe ve Galatasaray'dan daha iyi olduğunu düşünüyorum" dedi.

"AYRILMANIN ZARAR VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"
Göreve getirildiğini, kendisinin gelmediğini de ifade eden Güneş, "Ben hiçbir dönem buraya gelmedim. Hep getirildim. Git denirse giderim. Burada olduğum dönemde işimi yaparım. Gelirken iki kişiyle konuştum. Şimdi de bir olumsuzluk yok. İşimi yapıyorum. Mukavelemde hiçbir şart yok. Bugün ayrıl deseler ayrılırım. Zarar vereceksem ayrılmam. Çok basit. Bugün ayrılmamın zarar vereceğini düşünüyorum. O yüzden ayrılmayı düşünmüyorum. Her şey çok açık. Bana şu anki yönetimde hiçbir olumsuzluk yapmıyor" diye konuştu.

"ABİTOĞLU'NUN HAKEMLİK KARTINI YIRTARIM"
Manisaspor maçının hakemi Mustafa Kamil Abitoğlu'na da ateş püsküren Güneş, şöyle konuştu: "Manisaspor maçında Jaja'ya saha içinde çok tekme atıldı. Bugüne kadar kaybettiğimiz maçın ardından hiç hakemi eleştirmedim. Selçuk, Colman ve Jaja'ya tekme atan Mehmet Güven'e sarı kart bile gösterilmedi. Ferhat'a ise kart gösterdi. Bu hafta ise haftanın hakemi seçildi. Ben olsam onun hakemlik kartını yırtarım. Maçın içerisinde ilk dakikalarda itirazdan dolayı kart göstermeyince ipin ucunu kaçırdı. Kaybımızın hakemle bir ilgisi yok ama hakemin bu olaylara göz yumması eksiği olduğunu gösterir" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...