Güreli: İhalenin yarısı TL bazında

Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin "TFF yayın bedelini dolar değil, TL olarak alsın" çağrısına yanıt veren TFF Başkanvekili Güreli, "2010'dan beri ihalenin yarısı dolar, yarısı TL bazındadır" açıklamasını yaptı.

NTV Spor 29.11.2016 - 17:49
Güreli: İhalenin yarısı TL bazında
21 Kasım'da yapılan halede Süper Lig ve 1.Lig medya hakları yıllık 500 milyon dolar+KDV'lik teklifiyle 5 seneliğine Digiturk'un olmuştu.AA

Türkiye Federasyonu () Başkan Vekili Hüsnü Güreli, yeni yapılan naklen yayın ihalesi hakkında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin "TFF, yayın ihalesindeki bedeli yayıncı kuruluştan dolar olarak değil, TL olarak alsın" çağrısına yanıt vererek "2010 yılından beri ihalenin yarısı TL bazında yapılıyor" dedi.

Güreli, Zeybekci'nin değerlendirmesine katıldığını belirterek şunları söyledi: "Türkiye'de tüm sözleşmelerin Türk Lirası ile yapılması milli bir görev olarak sağlanmalı. Belki bunun için bir kampanya bile yapılabilir. Ancak bizim ihalede, daha önce hukuken teknik şartname yazılıp yayınlandığı ve buna uygun olarak ihale sonuçlandığı için şu anda bir değişiklik yapma imkanımız bulunmamakta. Zaten doğru bulduğumuz bu taleplerin yarısını karşılamış durumdayız. 2010 yılından itibaren ihalenin yarısı Türk lirası bazındadır. Kulüplerimizin tüm transferleri ve futbolcu ödemeleri maalesef sözleşme serbestisi gereği dolar ve Euro ile yapılmış. Burada kulüplerin de bir şekilde ayakta kalabilmeleri ve korunabilmeleri açısından bir kısmı dolar olması düşünülmüş. 6 sene önce bu şekilde dizayn edilmiş. Bizim TFF olarak bir dahlimiz ve tahsilatımız yok. Gönül ister ki futbolcuların sözleşmelerini, onları ikna ederek Türk Lirası ile yapalım. Belki bir sonraki ihalenin tamamını TL'ye çevirmek çok rahatlıkla mümkün olabilir."

"AVRUPA'DA YAYINLANACAK"

Anadolu Ajansı'na röportaj veren Güreli,  Süper Lig maçlarının yayın ihalesini kazanan kuruluşun, Avrupa'da 40'tan fazla ülkede yayın yaptığını vurgulayarak, "Süper Lig maçları Avrupa'da yayınlanacak. Bu şekilde bir uygulama olacağından eminim" görüşünü dile getirdi. Yeni dönemde kulüplerin yayın gelirlerinde yüzde 35-40 oranında bir artış olacağını söyleyen TFF Başkanvekili, "Kulüplerin kasalarına girecek bu parayı çok dikkatli harcaması gerekiyor. İyi bir ihale oldu. TFF ile Kulüpler Birliği Vakfının müştereken oluşturduğu bir komisyon, başarılı bir ihale sonuçlandırdı. Havuz sisteminin başladığı 1996 yılından itibaren 17-18 kat artış sağlanmış oldu" diye konuştu.

"SÜPER LİG'DE ZARAR 500 MİLYON TL"

Hüsnü Güreli, Süper Lig kulüplerinin borçlarında son yıllarda büyük bir artış olduğuna dikkati çekerek, "Kulüplerin 10 yıl önce 1 milyar, 5 yıl önce 2,5 milyar, bugün de 5 milyar lira civarında borçları var. Bu rakam çok tehlikeli bir boyuta gelmiş durumda. Zira Süper Lig kulüplerimiz 500 milyon lira civarında bir zarar üretiyorlar. Yani karlı bir operasyon değil. Dolayısıyla bu zarar, borcun her sene artmasına neden oluyor. Bu borç da katlanarak büyüyor. Bu borç miktarına bir yerde 'dur' demek lazım. Bunun da tek yolu TFF olarak yürürlüğe koyduğumuz lisans talimatı. UEFA sistemi ile benzer olan bu sistemde denk bütçe prensibi var. Kulüpler bu prensibe uygun olarak hareket edip, her yıl gelirlerinin yüzde 10-20'si kadar borç kapatmaya doğru giderlerse bu iş çözüme kavuşur" dedi.

Güreli, lisans talimatı çerçevesinde TFF 1. Lig'den 6 kulübün puanının silindiğini hatırlatarak, "Lisans talimatında iki temel kural var. Birisi borçlu olmamak, diğeri de denk hesap. Burada tanınan hoşgörü limiti, giderlerin, gelirlerin yüzde 20'sini aşmamasıdır. Hiç affedilmeyen limit yüzde 35'in aşılmasıdır. Yani 100 lira geliri olan bir kulübün 135 lira üzerinde bir giderinin olması hiç bir şekilde kabul edilemiyor" ifadelerini kullandı.

"MİLLİ TAKIM'DA İLETİŞİM HATALARI OLDU"

Hüsnü Güreli, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile milli futbolcu Arda Turan arasında yaşanan sorunun iletişim hatalarından kaynaklandığını anlatarak, "Hepimizin gururu milli takımdır. Bu tartışmalar milli takım ile yan yana dahi getirilemez. Bana göre iletişim hataları oldu. İşin özünde bir tartışma falan da yok. Fatih hocamız futbol direktörüdür ve bu işin patronudur. Arda çok sevdiğimiz, Barcelona'da oynayan bir evladımızdır. Dolayısıyla bu işlerde baba-oğul, ağabey-kardeş, usta-çırağın arasına girilmez. Zaten her şey tatlıya bağlandı. Her şey istediğimiz gibi gidiyor. İnşallah Dünya Kupası elemelerinde de gruptan çıkarız." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...