Hangisi gerçek Ronaldo?

İnsanlara izlediği en iyi futbolcularını sorduğunuzda bir çırpıda isimleri sıralarlar. Maradona, Messi, Pele, Cruyff, Zidane, Raul, Ronaldo... Ronaldo? Peki hangisi? ‘Gerçek’ Ronaldo mu?

Oğuz Öztürk 20.04.2020 - 11:29 | Son Güncelleme: 20.04.2020 - 12:11
  • YAZI | Oğuz Öztürk

Genel olarak insanlar, ‘gerçek’ Ronaldo dediklerinde Ronaldo Nazario de Lima’yı kastediyorlar. PSV, Barcelona, Inter, Real Madrid, Milan gibi takımlarda oynayan Ronaldo, 1998 ve 2002 Dünya Kupaları’nın da ikonik isimlerinden bir tanesiydi. Buraya kadar sıkıntı yoktu. Fakat Cristiano Ronaldo futbol sahnesine çıkmaya başladığında, insanlar için Ronaldo algısı da yavaş yavaş değişmeye başladı. Kimileri ‘Fenomeno’nun gerçeği olduğunu söylemeye devam etti, kimileri de artık boynuzun kulağı geçtiğini haykırmaya başladı.

'33 YAŞ' DETAYI

Aslında, fenomen Ronaldo’nun kariyeri düşmeye başladığı sıralarda, Cristiano Ronaldo yükselişe geçti ve istatistikler ile sürekliliğine bakınca, yeni nesil için ‘gerçek’ olan, Cristiano olmaya başladı. Gözden kaçmayan gerçeklerden bir tanesi de, iki kariyeri inceleyince ortaya çıkıyor. Ronaldo’nun verimli oynadığı yıl [elbette sakatlığı etkili oldu fakat bu da futbolun bir parçası] azken, Cristiano Ronaldo, neredeyse 15 yıldır yükselerek devam ediyor. İşin aslı, Fenomen Ronaldo 33'ünde kariyerinin son virajına girmiş, ülkesine dönmüştü. Cristiano, hala en üst düzeyde ve değişmez bir oyuncu olarak sahada kalmaya devam ediyor ve 33 yaşındayken, Juventus kendisi için tam 100 milyon euro ödedi.

Fenomen Ronaldo’yu Cristiano Ronaldo’dan ayıran en önemli farklardan biri ise, hiç şüphe yok ki kazandığı iki Dünya Kupası.1994 ve 2002’de Dünya Kupası şampiyonluğu yaşayan Fenomen Ronaldo, 1998’de ise finalde Fransa karşısında kaybetmese üçleme yapacaktı. Cristiano Ronaldo ise, Portekiz ile 2016 Avrupa Şampiyonası’nda kupayı kaldırmayı başardı. Milli Takımlar düzeyi, ‘ikonik’ anlar konusunda Brezilyalı Ronaldo'nun bir adım önde olduğu gerçek. Fenomen Ronaldo’nun 4 yılda bir yapılan iki turnuvada akıllarda kalan, yaptığı harika işler daha fazla. Fakat kariyerin bütünü, aynı cevabı vermiyor.

MANTIK MI, DUYGUSALLIK MI?

Cristiano Ronaldo, sadece kulüp kariyerinde Sporting, Man Utd, Real Madrid ve Juventus formaları ile tam 27 kupa kazandı. Fenomen Ronaldo ise 13 kupa kazandı ve bunların 9’unu Avrupa kıtasında başardı. Ayrıca, bu kariyerin en büyük uktelerinden biri de hiç şüphe yok ki Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu. Fenomen Ronaldo’nun içinde bu kupa hasret kalırken, Cristiano Ronaldo 5 kez havaya kaldırmayı başardı.

Aslında, ‘gerçek’ Ronaldo’nun fenomen Ronaldo olduğuna inananlar, işin romantik ve ikonik anlarını ve eski günlere duydukları özlemi ön plana çıkartırlarken, cevabı ‘Cristiano’ olanlar ise rakamlara, oynanan istikrarlı yıllara ve sahadaki verime bakıyorlar. Bu iki duruma özelinde, cevabı ‘Cristiano’ olanların sıraladığı nedenler, söz konusu sadece futbol ise, daha fazla kabul görebilir. Zira fenomen Ronaldo cevapları, daha çok nostaljik ve duygusal olarak veriliyor. Günün birinde Cristiano Ronaldo futbolu bıraktığıda ve büyüyen bir neslin kahramanı olduğunda insanların elinde hem duygusallık, hem de inanılmaz rakamlar olacak, bu bir gerçek. 

Peki hangi Ronaldo ‘gerçek’ Ronaldo? Ronaldo dendiğinde sizin aklınıza hangisi geliyorsa, gerçek odur. Öyle ki; bir Beşiktaş taraftarı için bu sorunun cevabı Ronaldo Guiaro’dur. Kim bilir? Ancak işin kariyer ve istatistik kısmına bakarsak, mantık sizi gerçekler ile yüzleştirecektir...

Sayfa Yükleniyor...