Fenerbahçe'de Phillip Cocu dönemi resmen başladı

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Phillip Cocu için imza töreni düzenlendi. Hollandalı hücum futbolunun sinyallerini verdi ve "Öne doğru oynayan, hep pozisyon üretmeye çalışan bir takım olacağız." dedi.

NTV Spor

28.06.2018 - 07:15

Fenerbahçe, daha önce 3 yıllık anlaşmaya vardığını duyurduğu 47 yaşındaki Hollandalı teknik adam Phillip Cocu için Ülker Stadı'nda imza töreni düzenledi.

 

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Sportif Direktörü Damien Comolli'nin de yer aldığı imza töreninde konuşan Cocu, sarı-lacivertli takımın başında olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu aktararak, şöyle konuştu:

"Birkaç haftadır görüşme halindeydik. Fenerbahçe'nin geleceğini konuştuk. Fenerbahçe teknik direktörü olmaktan onur duyuyorum. Pozitif davranışlarla önümüze bakmalıyız. Net bir duruşumuz olmalı. Saha dışında da böyle olmalıyız. Başlamak için çok istekliyim. Yarın ilk antrenmanımızı yapacağız ve takımı daha iyi tanımaya başlayacağım. Yola yarın çıkıyoruz. Başarı için hem Comolli hem de başkanla çalışacağız."

PSV ile bir sezon daha sözleşmesi olmasına rağmen neden Fenerbahçe'yi tercih ettiği sorulması üzerine Cocu, "5 yıldan fazladır PSV'deydim. PSV'den sonra Fenerbahçe'nin bana ilgisi oldu. Gelecek için doğru adım atmak önemliydi. Yeni bir kulüp çıktı önüme. Son derece büyük heyecan duydum. Yeni fikirler önüme çıktı. Comolli ve yeni başkanın fikirleri beni heyecanlandırdı. PSV'de çok başarılıydık. Artık değişim zamanın geldiğine inandım." ifadelerini kullandı.

 

Futbola bakış açısının belli olduğunu aktaran Cocu, "Tabii ki farklı olacak PSV'deki ortamdan. Farklı değerli olan bir kulüpteyim. Takımı ve ligi tanımam gerekiyor. Öne doğru oynayan, hep pozisyon üretmeye çalışan bir takım olacağız. Fenerbahçe'nin birçok maçını izledim. Oyuncuları tanımanın yolu birlikte antrenman yapmaktır. Birkaç günlük tanışma sürecimiz olacak. Teknik anlamda neler yapabiliriz, nasıl oynayacağız, bunlarla ilgili görüşmelerimiz var. İlk maça en doğru şekilde hazırlanacağız. Fenerbahçe gibi büyük takımlar kadrolarına katacakları oyunculardan ekstra performans ister" değerlendirmesinde bulundu.

Cocu, "Mehmet Topal ve Josef de Souza ikilisi gibi defansif iki orta sahayla mı oynayacaksınız?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Her iki sistemi de kullanırım. Bu durum oyuncuların kalitesine özelliklerine de bağlı. Bazen iki defansif bazen de tek defansif orta sahayla oynayacağız. Futbol felsefemiz doğrultusunda ilerleyeceğiz. Geriden oyun kurarak pozisyon üreten bir takım olmak istiyoruz. Tek defansif ya da iki defansif orta saha önemli değil benim için. Felsefemizde topa sahip olan ve çok hareketli bir takım var. Birinci günden itibaren bunun üzerinde çalışacağız."

Taraftarın önemine de dikkati çeken Hollandalı teknik adam, şöyle devam etti:

"Stadın dolu olması son derece önemli. Eğer arkanızda çok fazla taraftar varsa çok daha güçlü olursunuz. Ben buraya Barcelona ve PSV ile geldim. Atmosferi iyi biliyorum. Buraya gelen rakip takımlar için etkileyici bir ortam var. Bu formayı giyip sahaya çıkmaktan onur duyduğumuzu göstermeliyiz."

Oyun felsefesi hakkında da konuşan 47 yaşındaki teknik adam, "PSV dışında ilk teknik direktörlük deneyimim olacak. Rakiplerimize çok saygı duyuyoruz. Hiçbir şey kolay elde edilmiyor. Bir şeyi çok istiyorsanız her gün çok çalışmanız lazım. Birlikte, herkesin yardımıyla başaracağız. Sahaya çıktığımızda takımımızın maksimum performansını verdiğini görüp gurur duymamız lazım. Herhangi bir şeye söz veremem. Rakiplerimizin tecrübesine saygı duyuyoruz. Hiçbir şey imkansız değildir; inanmalıyız. Birlikte bu kaliteye sahibiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de çalışan diğer Hollandalı teknik adamlardan farklı bir yapıda olduğunu dile getiren Cocu, "Şampiyonlar Ligi harika bir tecrübe. Orada olmak bu kulübün hırsları arasında yer alıyor. En hızlı şekilde oraya dönmeliyiz. Temel hedef burada birlikte güçlü bir takım olmak. Bu bir iki haftada olmaz. Gitmek istediğimiz yöne doğru yarın başlayacağız. Hedeflerimiz belli. En hızlı şekilde Şampiyonlar Ligi'ne dönmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...