"İşte Fenerbahçe'yi sarsan istifanın perde arkası"

Fenerbahçe'de başkan vekili Semih Özsoy, geçtiğimiz günlerde istifa etti.

NTV Spor 14.08.2020 - 08:00

Semih Özsoy'un istifası, futbol kamuoyunda çok konuşuldu.

Milliyet Gazetesi'nden Tayfun Bayındır, Özsoy'un istifasının perde arkasını yazdı.

İŞTE O YAZI:

"Tarih 31 Mayıs 2018, yer: 1907 Derneği... Ali Koç, Aziz Yıldırım’a karşı büyük farkla kazandığı seçim öncesi delegelere son konuşmalarından birini yapıyor. Koç, gecenin sonuna geldiğinde ailesini kürsüye davet ediyor 'Aile her şeyden önemli. En çok onlar çekecek, biraz daha az görüşeceğiz eğer seçilirsek' diyor. Ardından da 'Aileden sonra olur mu?' sorusunu soruyor. Çocukları 'Olur' yanıtı verince de, Semih Özsoy’un adını anons ediyor. 'Dimdik ayakta durdu. Yanımda durdu, onun tecrübesi, aklı, zekası, hep doğru yolu gösterdi. Beni rayıma oturttu. Bir başarı olacaksa katkısı büyük. Semih Özsoy’a bir alkış lütfen' deyip, konuşmasını alkışlar altında tamamlıyor"

"Bu kez Fenerbahçe’nin Ali Koç başkanlığındaki ilk yönetim kurulu toplantısındayız. Tüm çiçeği burnunda üyeler toplantıda. Tarihi başarının sarhoşluğunu henüz üzerlerinden atamamışlar. Ali Koç uzun bir açılış konuşması yapıyor, sona geldiğinde ise eliyle yanı başındaki Semih Özsoy’u göstererek 'Eğer ben yoksam, yerime o var. Başkanvekilimiz en az benim kadar yetkilidir' diyor. Birkaç gün sonra Ali Koç, yönetim kurulundaki arkadaşlarına evinde kutlama yemeği veriyor, o yemekte de Semih Özsoy’a duyduğu güveni dile getiriyor. 'Arkadaşlar, ben neysem Semih de odur. Onun dediği, benim dediğimdir. Benim yokluğumda koltuğa oturacak kişi de Semih Özsoy’dur' diyor. Sadece bu üç örnek değil, Ali Koç ile Semih Özsoy arasında 'kanka' noktasına kadar gelen, yakın dostluğa, dava arkadaşlığına örnek verebileceğim onlarca yaşanmışlık var. Birçoğu kameralar önünde, yönetim kurulu üyelerinin ve eşlerinin şahitliğindedir. Peki ne oldu da bu ortaklık bozuldu, Özsoy niye istifa etti?"

"Aslında Semih Özsoy daha görevdeki 6. ayları dolmadan transfer konularında sportif direktör Damien Comolli ve Ali Koç ile ters düşmüştü bile. Resmi olarak açıklanmasa da Özsoy’a bağlı olan futbol takımı berbat durumdaydı ve Özsoy ağır eleştiriler alıyordu. O tarihlerde geniş katılımla yapılan ve gergin geçen yönetim kurulu toplantılarının en az üç tanesinde Özsoy ısrarla (Bu Comolli, Türk futbolunun yapısını bilmiyor, yanlış yapıyor. Transferdeki hataları bize pahalıya mal olacak. Yol yakınken gönderelim' diyor. Ne var ki Semih Özsoy’un tüm ısrarlarına ve bazı yönetim kurulu üyelerinin de desteklerine karşın Ali Koç, Comolli’nin arkasında durmaya devam ediyor. Ve Ali Koç yönetimi 6. ayına girerken iki dava arkadaşı arasındaki görüş ayrılığı büyük bir çatlağa dönüşüyor. İş istifaya kadar gidiyor."

"Semih Özsoy, ligde arka arkaya gelen yenilgiler, Comolli konusunda Ali Koç tarafından rencide edilmesi ve sosyal medyada bazı Fenerbahçeli hesaplar tarafından ağır biçimde eleştirilip suçlu gösterilmesi üzerine istifa kararı alır. Ardından istifasını yazılı olarak hazırlayıp, tarih ve numarasıyla birlikte karar defterine işletip yönetim kuruluna gönderir. Özsoy’un bu beklenmedik kararı, Ali Koç’u bir hayli üzer. Koç, Özsoy’un istifasının gündeme geldiği toplantıda üzüntüsünü dile getirir. Semih Özsoy’un istifası kabul edilmez. İstifa dilekçesi bir mektup ile kendisine iade edilir. Sorunlar çözülmeden rafa kalkar, Comolli yerini sağlamlaştırır, Özsoy ise kerhen görevine geri döner. Ve bu önemli istifa haberinin duyulmaması için profesyoneller büyük çaba sarf ederler. Açıkçası başarılı da olurlar."

"Semih Özsoy’un gönülsüz biçimde çalıştığı bu dönemde, ekibin güçlü isimlerinden Metin Şen de ‘Ekip çalışması yok’ diyerek istifa ediyor, Fenerbahçe futbol takımı ise küme düşme korkuları yaşayarak ligi tamamlıyor. Ali Koç’un ilk yılı tam bir fiyaskodur. Yeni sezon hazırlıklarına başlamadan önce fiyasko sezon yönetim kurulunda masaya yatırılır. Uzun bir aradan sonra Burhan Karaçam, Şaban Erdikler, Erol Bilecik, Tankut Turnaoğlu gibi ağır topların da katıldığı özeleştiri toplantısında Semih Özsoy söz alıp 'Erken seçime gidelim' önerisinde bulunuyor."

"Özsoy 'Sonuçlar çok net ortada, daha ilk sezonumuzda büyük bir başarısızlıkla karşı karşıyayız. Erken seçime gidip güvenoyu alalım. Ben ve bazı arkadaşlarımız ayrılalım. Ali Bey yeni ve daha güçlü yönetimle çalışsın' diyor. Yönetim kurulu üyelerinin bazıları bu öneriyi desteklemelerine karşın Ali Koç 'Seçime de gerek yok senin ayrılmana da...' diyerek öneriyi reddediyor. Aynı toplantıda Damien Comolli’nin gönderilmesi görüşü de yine Koç’un barajına takılıyor."

"Fenerbahçe’de Ali Koç başkanlığındaki ikinci sezona küçük pansumanlar ama yönetimdeki büyük çatlaklarla girilir. Burhan Karaçam, Şaban Erdikler, Tankut Turnaoğlu gibi önemli isimler yönetim kurulu toplantılarına mazeret bildirmeye başlarlar. Bu ekibe sonralarda Erol Bilecik de dahil olur. Özellikle Karaçam’ın kırgın ve küskün olduğu medyaya yansır. Tüm bunlar olurken futbol takımındaki başarısız sonuçların yanına bir de Semih Özsoy’un kontrolündeki basketbol şubesinin kötü sonuçları eklenir. Sosyal medya yine Özsoy’a yüklenmektedir. Bu arada Fenerbahçe Beko Başantrenörü Zeljko Obradoviç’in sözleşme yenileme zamanı gelmiş ve taraftar da bu konuda büyük baskı kurmuştur. Obradoviç ile mutlaka sözleşme imzalanmasından yana olan Özsoy bir kaç kez dünyaca ünlü antrenörle masaya oturur. Bu toplantıların sonuçlarını Ali Koç’a her aktardığında ise 'Sezon bitsin' yanıtını alır. Bunun üzerine Obradoviç arka arkaya iki kez istifa eder. Obradoviç’i istifadan döndürmek için Semih Özsoy devreye girer. İlk istifada yüz yüze görüşen ve Obra’yı sakinleştiren Özsoy, ikinci istifa sonrasında ise 'Yeni bir hikaye yazacağız ve yine komutan sen olacaksın' mesajı atarak Obradoviç’in gönlünü alır. Tüm bunlar olurken Semih Özsoy’un basketbol şubesindeki görevinden alındığı, yerine ise Tankut Turnaoğlu’nun getirildiği haberleri çıkar. İlk yönetim kurulu toplantısında Turnaoğlu söz alır ve 'Böyle bir durum yok. Haberi yalanlayalım' der. Semih Özsoy yalanlamaya gerek olmadığını söyler, araya Erol Bilecik girer 'Bu bizim büyük hatamız, yanlış oldu düzeltmemiz gerek' değerlendirmesinde bulunur. Ali Koç ise çok fazla yorum yapmaz. Konu orada kapanır. Pandemi günlerinin hemen başında sorun daha da büyür. Ligler iptal edilmiştir ama Obra’ya başta Barcelona olmak üzere Avrupa’dan teklif üzerine teklif yağmaktadır. Sırp hoca özel uçakla İstanbul’a gelir ve ayağının tozuyla Semih Özsoy ile yemeğe gider. Yemekte, sözleşmesinde indirime giderek Fenerbahçe’de kalacağını, kulübün bütçe kısıtlamasına gitmesini anlayışla karşıladığını ve yeni bütçeye göre bir takım oluşturacağını Özsoy’a söyler. Obra kendi maaşıyla ilgili hiçbir talepte bulunmaz. Obradoviç ve Fenerbahçe basketbol takımının geleceği bu yemekte masaya yatırılmışken, Ali Koç aynı saatlerde Fenerbahçe TV’de ‘İcraatın İçinden’ programında Can Gebetaş’ın sorularını yanıtlamaktadır. Obradoviç sorusu geldiğinde ise “Arkadaşlar şu an yemekte birlikteler, sorun yok. Obradoviç, Fenerbahçe’de dilediği kadar kalabilir” açıklamasını yapar. Ali Koç aslında başından beri Obradoviç’e açık çek vermesine ve koşulsuz kalmasını istemesine rağmen Sırp hocadan hiçbir zaman net yanıt alamamıştır."

"Ertesi gün Obradoviç, İstanbul’dan ayrılır. Obra’yı havalimanına kadar Ali Koç getirip uğurlar. Koç’un içi rahattır. Büyük bir sorun çözülmüştür, Obradoviç kalmış gibi açıklamalar yapılır ama kısa bir süre sonra Fenerbahçelileri şoka uğratan açıklama gelir. Obra 'Yokum' demiştir." (Fenerbahçe içindeki önemli kaynaklar Ali Koç’un bu süreçte Obradoviç’e çok sıcak yaklaşmasına karşın Obra’nın 500 bin dolarlık fark yüzünden görevi bıraktığını iddia ediyorlar)"

"Ve gelelim Semih Özsoy’un, Başkan Ali Koç tarafından kabul edilen son istifasına. İki dava arkadaşının arasını büyük fikir ayrılıklarının açtığı çok net. 'Görüş ayrılıkları büyürse masadan kalkmayı bilmek lazım. Aksi durumda dostluklar zedelenebilir.' Bu ifade (mealen) son yönetim kurulu toplantısında söylenmiş. Ardından Kalamış’ta baş başa yenilen yemek sonrasında yollar kesin olarak ayrılmış. Fenerbahçe içinden konuştuğum birçok dostum, kulüp içi sorunların aslında çok büyük olduğunu dile getiriyorlar. Aynı kişiler kulüpteki bazı profesyonellerin ve yakında önemli görevlere gelmesi muhtemel isimlerin de ciddi rahatsızlıkları bulunduğunu hatırlatıyorlar."

Sayfa Yükleniyor...