"Kadromuz çok kısıtlı"

Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, NTV Spor ekranlarında yayınlanan %100 Futbol programında Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen'in sorularını yanıtladı. Aybaba, kadrolarının çok kısıtlı olduğunu, kulübeden yeterli desteği alamadıklarını söyledi.

NTV Spor

27.09.2012 - 23:29Beşiktaş Teknik Direktörü Samet Aybaba, NTV Spor ekranlarında yayınlanan %100 Futbol programında Güntekin Onay ve Rıdvan Dilmen'in sorularını yanıtladı.

Söze ilk olarak Beşiktaş geliş macerası ile başlayan Aybaba, "Beşiktaş benim takımım. Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'ne girince kafa kaldırıyorum düşünüyorum. Bakıyorum kapı siyah-beyaz bayrak, Kartal resmi bir diğer tarafta başkanlarımızın resmi. O an herşeyi dışarıda bırakıyorum. Samet diyorum takımın tam yüreğine girdin harşeyi yapman lazım diyorum. Bu bize verilen bir görevdir. Biz bir şeyleri doğru yapalım ki arkadan gelen arkadaşlar devam ettirsin. Çok mutluyum içeriye girince ama dışarda her takımda olduğu gibi bizim de sıkıntılarımız var. Biz biraz zorlandık başta. Çünkü birşeyler yapmak istiyorduk. 580 trilyon borcu olan bir kulübün kapısından içeri girdik. Biz değil başka birisi girse 200 trilyonda ben borç yapayım der. İsimler önemli değil ama bazıları borç yapmış gitmiş" dedi.

Aybaba, "Yönetimden tek isteğim uzun vadeli çalışmak oldu. Onlarda bizde böyle düşünüyoruz hocam dediler. Yönetim ile oturduk kısa, orta, uzun vadeli planlar yaptık. Bunları nasıl geliştiririz diye düşündük. Transferleride bu plan doğrultusunda yaptık. Oyuncularımızla diyaloglarımız geliştirdik. Takımda arkadaşlık seviyesi çok iyi durumda. Biz Süper Lig'in en az sorunlu takımlarından biriyiz. Saha içinde çok iyi durumdayız. Saha dışında olan bazı problemlerde çözülüyor. Geçen sene futbolcuların çoguna 8 ay ödeme yapılmamış. Şimdi oyunlarımız bu ödemelerin tamamına yakınını aldılar. Bu anlamda çok büyük bir problemimiz yok" diye konuştu.

Oyuncuların ödemelerinde yapılan düzenlemelere de değinen tecrübeli teknik adam, "Bu düzenleme benim talebimle yapıldı. Çok düşük ücret alanda var çok fazla alanda oyuncularımız var bizim. Bunu bir dengeye koymak istedik. Buna bağlı olarak performansı arttırmayı hedefledik" dedi.

"ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYIYIZ"
Aybaba, "İlk olarak şampiyonluğa oynayan bir takım yaratalım dedik kısıtlı imkanlarımıza rağmen. Avrupa kupalarında da yokuz dedik. Oyuncularımız hep gidelim, kazanalım, gelelim diye konuştuk. Herşeyi maç maç düşündük buna bağlı olarak gençlerimizin gelişimini sağlamayı hedefledik. Biz şampiyonluğun en büyük adayıyız diye başladık düşüncemizde hala böyle. Yukarıdaki takımlarla aynı hedefteyiz. Biz onlara göre lige daha iyi başladık. Kadromuz çok kısıtlı, kulübeden gerekli desteği alamıyoruz" diye konuştu.

"BEŞİKTAŞ ASLA OLMAYACAK DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜM"
"Celal Kolot ile anlaşmıştık" diyen Aybaba, " Ertuğrul Sağlam geldi sonra. 'Beşiktaş asla olmayacak' demiştim. Kızımla Beşiktaş Kulübü'nün önünde geçerken konuşmuştuk. Sonra 20 gün sonra anlaştık. Beşiktaş'tan beklentisi olmadan bir şeyler yapması gereken insanların başında ben geliyorum" dedi.

"YENİLGİYE TAHAMÜL EDEMİYORUZ"
Aybaba, "Biz sahada çok iddialı bir takımız yenilgiye tahamül edemiyoruz. En çok konuşulan konulardan biri Gaziantepspor maçı. Oyuncularım hala o maçın şokunda. En çok hoşuma giden şey. Oyuncularım geliyorlar gidiyorlar hocam biz nasıl yenildik diyorlar. Bende bir daha yenilmeyin diyorum onlara. Bizim ligimizde insanları çok kandırıyorlar. Yere yatıp kalkmayan oyuncular, hakeme gidip itiraz eden teknik direktörler, tribünü ateşleyen insanlar. Futbolun dışında herşeyi yapan takım bizde öne çıkıyor. Bizim çocuklar böyle birşeyler yapmıyor. Sadece futbolu düşünüyor. Aslında kazanmak için bazı yapılması gereken hareketler var onların zaman zaman yapılması gerek" şeklinde konuştu.

"BİR DEĞİŞİM YAŞIYORUZ"
"Bir değişim yaşıyoruz. Son 2 senede bireysel katkıyla Beşiktaş bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Artık takım olarak oynayıp, rakibi zorluyoruz. Son 2 senede ben, rakibini zorlayan bir Beşiktaş görmedim. Ama yavaş yavaş yapmaya başlıyoruz. Fizik gücümüz iyi. Oyuncularımız çok istekli. Rakibe top geçtiğinde de çok koşuyorlar. Bu çok önemli bir olay. Savunmada eksiklerimiz var. Mesela yabancı bir kalecimiz geldi. Savunmada zaman zaman hatalar oluyor. Savunma oyuncularını hazırlamak çok zor. Savunmadaki en önemli şey istikrar. Artık daha iyi savunma yapmalıyız. Bu kadar kolay gol yememeliyiz."

"ERNST 2 MİLYONA KOŞUYOR, HASAN TÜRK 2 BİN LİRAYA"
"Ben gelmeden Rüştü ayrılmıştı. Başkanımız kendisiyle görüşmüş. Başkanımızın, Rüştü ile görüştüğünü biliyoruz. Ben geldiğimde Rüştü olsaydı; düşünmek gerekirdi. Şimdi ne söylesek boş. Kulübün bir takım sorunları vardı, biliyorduk. Kadroda böyle ayrılıklar olacaktır. Ernst diye iyi bir oyuncumuz vardı. Bu maaliyetle devam edemezik. Kendisinden indirim yapılması istendi ama yapmadı. Holosko indirim teklifini kabul etti. Necip mesela 300 lira alırken; diğer oyuncunun daha fazla alması takımı bozar. 'Ben neden oynıyım' der. Ernst 2 milyona koşuyor, Hasan Türk 2 bin liraya. O zaman Hasan Türk koşacak" dedi.

"ALT YAPIYA ÖZEL TESİS"
Samet Aybaba, "Bizim alt yapımız iyi. 9 tane alt yapıdan oyuncumuz var. Orada da eksikler var. Yıllardır alt yapıya yatırım yok. Fulya'da sunu çimle, soyunma odası olmayan bir yerde çalışıyorlar. Geniş planlarımızda şu an ki yeri altyapıya verereK, arka tarafta bir alan yeni bir tesis yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"BU TARAFTAR İLE HER TAKIMI MAHVEDERİM DİYORDUM"
Ben Beşiktaş taraftarıyla ile diğer takımları mahvederim diyordum diyen tecrübeli teknik adam, "Bu sözlerimi hala söylüyorum. Çalışmalarımız da bu yönde devam ediyor. Büyük takım 2 santraforla oynar. ben de bunu düşünüyorum. Mustafa Pektemek'in sakatlığı planlarımızı bozdu. Almeida'nın gitmek istemesi tavırları da sorun oldu. Ben Barcelona'yı hayranlıkla izlerim. Barcelona'da şunlar, bunlar var diyeceksiniz. Onlar gibi olmak zor. Kendi kapasitenizde oynayacaksınız. Basit ayağa toplarla oynayacaksınız. Top rakipteyken baskı yapıyoruz. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Devre arasında takımla ilgili bir ki hamle yapabiliriz. İsmail devre arasına yetişir" şeklinde konuştu.

"QUARESMA PARAMI VERİN OYNAMASAM DA OLUR DİYOR"
En çok konuşulan konu olan Quaresma krizine de değinen Aybaba, Quaresma ile hiç konuşmadım. Yöneticiler menajeriyle konuştu. Ondan hiçbir yaklaşım olmayınca bizden de bir hamle gelmedi. İstediğiniz kadar dünya yıldızı olun takımın başında bir patron varsa onunla iletişime geçmelisiniz. 3 kritere bakıyorum ben. Saha içi katkısı, tavırları, maliyeti. İlk iki parametrede hiçbir etkisi yok. Geliştirmek için de çaba yok. Diğer tarafta 25 oyuncu var. Öbür oyunculardan tepki alırım kabul etsem. Takımımı kaybetmek istemem.

Yıldız oyuncu eğer kulübün isteklerini karşılamayacaksa başka bir takıma giderdi. O da maaşımı alayım oynamasam da olur diyor. Problemi varsa gelip benimle konuşacaktı. Quaresma'nın hatası iletişimi sıfır olması. Kendisini takımın üstünde görmesi. 2 ay ülkesine gitti doktor raporu bile yollamadı geçen sene. Bu koşullarda bizimle olması imkansız. Transfer fiyaskolamız fazla Türkiye'de. Antrenmana bile çıkmadan 3.5 milyon euro alan isimler oldu. Son iki senede 11 sarı ve 2 kırmızı kart görmüş. Beşiktaş liderin çok arkasında kalmış. Verilen paranın karşılığını alamadık. Kamp öncesi Quaresma'ya kulüp bulması için haber yollamıştık. Ama onu değerlendirmediler" diye konuştu.

"MARKA BEŞİKTAŞ'TIR, QUARESMA KİM?"
Aybaba, "Maaliyeti yüzünden kadro dışı değil, tavır ve davranışlarından dolayı takımda değil. Belki 100 bin ya da 50 bin euro indirim yapsa bu bir yaklaşım olarak algılanıp takıma kazandırılacaktı. 'Marka Beşiktaş'tır, Quaresma kim?' Tanımadığım insanla kişile bir problemim nasıl olabilir? Biz önümüze bakalım, bir şeye takılmayalım. Ülkemizde malesef küçük şeylere takılıp kalıyoruz. Bizim derdimiz Beşiktaş'ı başarılı kılmak. Stat gelierini arttırmayı düşünüyoruz. Yeni statta belki doğru transferlerle 5 senede borcumuzu kapatırız. 3-4 tane alt yapı oyuncusunu bu takımın içine atarsak, hem maliyeti düşüreceğiz, hem de takımın iskeletini oluşturacağız. Koray var, Mertcan var, Hasan Türk var. Bir sürü yetenekli genç isim var. Alt yapı kalecilerimizi takıma kazandırmak istiyoruz. En ince detaya kadar çalışıyoruz" dedi.

"8. VE 10. HAFTADAN SONRA DAHA İYİ OLACAĞIZ"
"6-7 hafta geçince takımların nereye oynayacağı oluşur. Takım olma olgusunu çok kısa sürede yakaladık. Ben bile bu kadar kısa sürede başaracağımızı sanmıyordum. Bizim için her hafta final daha doğru bir şey. 8. ve 10. haftadan sonra Beşiktaş'ın daha iyi bir takım olacağını düşünüyorum."

AYBABA'DAN EGEMEN AÇIKLAMASI
Samet Aybaba, "Egemen'in ayrılmasını düşünmüyorduk. Egemen bir takım şeyler düşünmüş, ayrıldı. Sorun tamamen maliyet değildi. Giden oyuncunun ardından Beşiktaş ağlamaz. Beşiktaş her zaman oyuncu alır. Hele ki 'Ben oynamam' diyen oyuncunun önünde asla durmayacaksınız. Escude'yi ben alın dedim. Sivok problemi çözüğlmemişti. Sonra Sivok problemi çözüldü. Kampta iyi çalıştı, Türkiye'yi iyi biliyor ve Toraman'la oynadılar. Sivok ile Toraman'ın formu yüksek olunca Escude yedek kaldı. Ersan da iyi durumda. O da bizim öne geçecek oyuncularımızdan bir tanesi. Sadece değil, ben hafta arası sürekli maç alıyorum. Alt yapı oyuncularımız için bu maçlar özellikle çok önemli. A Takım'dan kimse alt yapıya dönmeyecek. Oradan gelecekler olacak ama A Takım'dan kimse alt yapıda oynamayacak" diye konuştu.

"BATUHAN'DAN MEMNUN DEĞİLİM"
Batuhan transferine de açıklık getiren Aybaba, "Transfer döneminde pek çok çalışma yaptık ama sonuçlanmadı. Almeida gitmek istedi ama bulamadı. Mustafa Pektemek de sakatlanınca forvetsiz kaldık. Batuhan o sürede kadro dışı kaldı. Her şey transfer için gerçekleşti. Henüz 21 yaşında. Çok yetenekli ama kritik biz çizgide. Ya düşecek 2-3 seneye futbolu bırakacak ya da milli takıma kadar yükselecek tekrardan. Her gün konuşuyorum kendisiyle ama bize bir cevap vermedi. Kendisine verilen şansı iyi anlaması lazım. Virajı alamzsa uçurum. Antrenmanda hiçbir oyuncunun yapamayacağı vuruşları yapıyor. Fiziksel olarak hazır değil. Bunu da değiştirmek için çaba göstermiyor. Takım dışında ayrı da çalıştırıyoruz. Her türlü fedakarlığı yaptık. Bugüne kadar kendisinden memnun değilim. Yüzüne de söyledim. Karabük maçında attığı ara pası pek çok orta sahanın yapamacağı bir şey. Yetenekleri üst seviyede bir oyuncu" dedi.

"FERNANDES'IN SÖZLEŞMESİNİ UZATACAĞIZ"
Aybaba, "Fernandes de geldiğinde sorunluydu. Ancak kendisinde büyük bir değişim oldu. Artık müthiş keyifli; takıma layık bir oyuncu. Birkaç hafta sonra sözleşmesini uzatmak istiyoruz. 2 senelik daha sözleşmesi var, 2 sene daha uzatmak istiyoruz. Fernanes'in çok değişik bir yapısı var. O kadar istekli ki size anlatamam. her gün kuvvet çalışıyor. Bence hayatı futbol. Özel hayatı bizi ilgilendirmez. Kötü görüntüler orataya çıkarsa bizi üzer ama performansına bakıyoruz. Sakat olduğu halde gelip çalışıyor. İçine kapanık biri ama inanılmaz futbolu ve çalışmayı seviyor. Şimdi bu oyuncu para mı istiyor? Keşke hepimiz çıkarıp, cebimizdekileri ona versek" dedi.

Sayfa Yükleniyor...