Katar'da bir işçi hayatını kaybetti, FIFA Başkanı Gianni Infantino protesto edildi

2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar'da bir işçi organizasyon için kullanılan otelde meydana gelen olayda hayatını kaybetti. Öte yandan bir aktivist grup, FIFA Başkanı Gianni Infantino'yu protesto ederken, insan hakları ihlalleri iddiasıyla göçmen işçilere tazminat ödemesini talep etti.

NTV Spor 08.12.2022 - 20:40
Son Güncelleme: 08.12.2022 - 21:10
Katar'da bir işçi hayatını kaybetti, Infantino protesto edildi

2022 'nda heyecan devam ediyor. Organizasyonda son 16 turu maçlarının ardından gözler çeyrek final karşılaşmalarına çevrildi.

Organizsyon devam ederken 'dan kötü bir haber geldi. Alex isimli Filipinli bir göçmen işçi, Suudi Arabistan Milli Takımı tarafından kullanılan The Sealine Beach Resort'ta meydana gelen bir olayda öldü. Futbolun yönetim organı üzücü olayı doğruladı. 

- Ne söylendi?

İşçinin emniyet kemeri olmadan otelin otoparkındaki ışıkları tamir ederken düşerek hayatını kaybettiği belirtildi. Katarlı bir hükümet yetkilisi yaptığı açıklamada, "Soruşturmada güvenlik protokollerine uyulmadığı sonucuna varılırsa, şirket yasal işlem ve ağır mali cezalara tabi olacak. Bir işçinin yaralanması, vefat etmesi veya bir işverenin maaşını ödeyememesi durumunda İşçi Destekleme ve Sigorta Fonu aracılığıyla tazminat ödenir." ifadelerini kullandı.

Katar'ın Dünya Kupası organizasyon komitesi başkanı Nasser Al Khater, işçinin ailesine başsağlığı diledi.

"Şu anda soruşturma devam ediyor. Ne olduğu ve nasıl meydana geldiği araştırılıyor. Bu bizim çok üzüldüğümüz bir şey."

Katar, 200 milyar dolar değerindeki stadyumlar, metro hatları ve diğer altyapı çalışmalarında çalışan göçmen işçilerin koşulları konusunda yoğun bir eleştiriye tabi tutuldu. Organizasyonda üst düzey bir yetkili olan Hassan al-Thawadi, turnuvanın inşaatı sırasında ölen işçi sayısını 400 ile 500 arasında olarak verdi.

Eylem grupları, Katar'ın iş sahaları dışındaki ölümleri saymadığını ve sadece aşırı sıcak gibi koşullarından kaynaklanan ölümleri kayıt ettiğini ifade ederek bu sayıların eksik olduğunu iddia ediyor.

Katar 2022'nin CEO'su Al Khater ise ülkedeki inşaat işçisi ölümlerinin diğer ülkelerdekilerle orantılı olduğunu söyledi.

- Gianni Infatino'ya çağrı

Öte yandan aktivizm grubu, FIFA Başkanı 'yu 725 bin kişi için yaklaşık 440 milyon dolarlık bir tazminat fonu oluşturmaya davet etti. Grup ayrıca İsviçre'de Infantino'yu protesto etti.

Sözcü Andy Legon, Infantino hakkında şunları söyledi:

"Infantino'un ailesi aslında buraya göçmen işçi olarak taşınmıştı. Bu yüzden onun bu Dünya Kupası'nda hayatını kaybeden birçok göçmen işçiye tazminat ödemesi gerektiğini hatırlatmasını umuyoruz."

Eylem Grubu, FIFA'nın göçmen işçiler için fon toplamasını talep ediyor.

TIKLA: Fikstür <<<

Sayfa Yükleniyor...