Katar'dan Dünya Kupası için zorunlu askerlik kararı

Katar, denizaşırı ülkelerde görev yapan diplomatlarla birlikte çok sayıda vatandaşını 2022 Dünya Kupası için zorunlu askerliğe çağırdı.

NTV Spor 28.09.2022 - 23:22 | Son Güncelleme: 28.09.2022 - 23:49
Anadolu Ajansı

Futbolun milli takımlar düzeyindeki en büyük organizasyonu Dünya Kupası'na sayılı günler kala Katar, çok sayıda diplomatı ve sivili zorunlu askerlik görevine çağırdı.

Reuters'a açıklamalarda bulunan ve ismi açıklanmayan bir kaynağın verdiği bilgilerde, çağırılan kişilerin Dünya Kupası boyunca stadyum çevresinde oluşacak kuyruklarda ve taraftarların stadyumlara girişlerindeki arama noktalarında görevlendirileceği ve bu konularda eğitim aldıkları belirtildi. Haberde, gönüllü olarak da eğitime katılanların olduğu aktarıldı. 

⚽ FUTBOL HABERLERİ

Haberde ek olarak, ismi açıklamayan bir hükümet yetkilisinin şu açıklamalarına yer verildi, "Her yıl ülke genelindeki kutlamalarda ve halka açık büyük etkinliklerde olduğu gibi çağrılan kişiler turnuva boyunca ek destek sağlayacak." 

Göreve çağrılan kişilerin haftanın 5 günü boyunca eğitime katıldıkları ve güvenlik başta olmak üzere belirli konularda eğitim aldıkları ifade edildi. Deniz aşırı ülkelerde çalışan diplomatların, dört aylık ücretli izinde olduğu ve turnuvanın tamamlanmasının ardından görevli oldukları ülkelere dönecekleri kaydedildi.

2022 Dünya Kupası finalinin oynanacağı 80 bin kişilik Lusail Stadyumu'nun açılışının geçtiğimiz haftalarda yapıldığı hatırlatılırken, Al-Hilal ve Ez-Zemalik takımları arasında oynanan Süper Kupa maçının ardından stadyum çevresinde uzun kuyrukların ve kalabalıkların oluştuğuna dikkat çekildi.

2022 Dünya Kupası ne zaman başlıyor?

Katar'ın ev sahipliğindeki 22. Dünya Kupası, 20 Kasım'daki açılış maçıyla başlayacak ve 18 Aralık'taki final karşılaşmasıyla sona erecek. Turnuvaya 5 şehirdeki 8 stadyumda oynanacak

Turnuvanın açılış maçında A Grubu'nda yer alan Katar ve Ekvador karşı karşıya gelecek.

Sayfa Yükleniyor...