Şenol Güneş: "Kazanmış olarak burada olmak istiyorum"

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Leipzig maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında UEFA'nın kararını eleştirdi, grubu kazanarak tamamalamak istediklerini söyledi.

NTV Spor 05.12.2017 - 22:42

"Grupta denk takımlarla yarışa başladık. İyi başlayıp iyi bitirmek istiyorduk." diyerek sözlerine başlayan Şenol Güneş, "Kazanarak grubu tamamlamak bizi mutlu eder. Rakibin iyi teknik heyeti ve iyi oyuncuları var. Tecrübeleri eksik bir takım. Yetenekli oyuncuları var. Bu yıl onlar için bir tecrübe yılıydı. Biz oynadığımız oyunla iz bırakmak istiyorduk." dedi.

"Oynadığımız 5 maçta iyi şeyler yapacağımızı gördük." diyen Güneş, "Bütün oyuncuların çok iyi oynamasını bekliyorum. Leipzig, ligde biraz sıkıntı yaşıyor ama iyi oyuncuları var. İyi bir takım bizim de iyi oyuncularımız var. Güzel bir maç olmasını bekliyorum." ifadelerini kullandı.

"UEFA'NIN KARARI YANLIŞTIR"
Bir gazetecinin "Seyircinizin yanınızda olmaması sizin için handikap olabilir mi?" sorusu üzerine UEFA'ya göndermede bulunan tecrübeli teknik adam şu ifadeleri kullandı;

"Futbol sahada 11'e 11 oynanan bir oyun ama olayı etkileyen taraftardır. Taraftarın olmadığı maçta keyif olacağını zannetmiyorum. Bu bir eksikliktir. Burada böyle bir karar alındı. Bize sorulmadı. Bana göre haksız bir karar. Deplasmanda, Lyon'da olan olayların sorumlusu biz değiliz. Ticari amaçla, düşünceyle üst kesime alınan taraftarla ve Fransız seyirciler arasındaki olayda kulübümüz zarar görmüştür. Şiddetin, sahaya yansıyan her olumsuzluğun karşısındayız.

Futbolun birleştirici bir unsur olduğunu düşünüyorum. Almanya-Türkiye dostluğunun her alanda olduğunu biliyoruz; ticari, ekonomik, sportif... Antrenörlüğe başladığım ilk yıllarda, 80'li yıllarda Köln akademisine eğitime gelmiştim. Almanya'nın eğitim konusunda Türkiye'ye katkıları var. Türkiye'nin de ilişkilerde çok katkıları var. Buraya geldiğimizde yabancılık çekmediğimiz bir ülkede, futbol sayesinde birlikte olabilirdik.

Dünyadaki krizi siz de görüyorsunuz. Herkesi birbirine sokmaya, kavga ettirmeye çalışan bir anlayışı yaşıyoruz. Oysa futbol bunları ortadan kaldırmak için olmalıdır. Siyaseten, ekonomik olarak yakınlaşması gereken ülkeleriz. Futbolun da buna katkı yapması gerekir. Güzel bir futbol oynayarak, Alman izleyicilere de umarım kendimizi de beğendiririz.

UEFA'nın kararı yanlıştır. Demoklesin kılıcı gibi başımıza koyup, her müsabakayı biz kontrol etmek durumunda değiliz. Dünya ülkeleri birbirini kontrol edemiyor. Kavgaların diz boyu olduğu dünyada devletlerde, başkanlarda akıl tutulması var. Oysa burada hepimiz kardeşce oturabiliriz. Üç beş kişinin şiddetine maruz kalıp, da yöneticilerin de buna yardımcı olmasını doğru bulmuyorum. Beşiktaş kulübü de başka çözüm yolu bulamadığı için böyle bir karar almıştır."

"6 OYUNCUMUZ YOK"
Leipzig maçını kazanmak istediklerini vurgulayan Şenol Güneş, "En azından kendi futbolumuzu oynamak istiyoruz. Her oyuncunun kendisini göstermesini istiyoruz. Kalan oyunculardan Ricardo, Pepe, Tolgay biraz daha önemli. Gökhan'ın sertliği var. Oynayabilirdi ama risk etmek istemedik. Bu maçta oynarsa hafta sonu sıkıntı yaşabilirdik. Atiba da Babel de yorgundu.

Bir eksik olduğunu düşünmüyorum. Bizim ilk maçta zaten Medel sağ bek oynamıştı. Pepe, Tosic ve Caner vardı. Çok büyük değişiklik yok. Belki takımın yarısı değişecek ama değişen oyuncularımız da iyi oyuncular. Kazanmak istiyoruz." diye konuştu.

"KAZANMIŞ OLARAK BURADA OLMAK İSTİYORUM"
Çalışmanın karşılığında hedefe ulaşabilirsiniz, ulaşmalısınız. Onun için mutluyuz. Başlangıçtan bu güne kadar mesafe aldığımızı düşünüyoruz. Yetenek, çalışmak, karakter, ekip olmak çok önemli. Ama bu maç da önemli. Sahaya çıkan her oyuncu işini yapmalı. Bir huzurumuz var. Ama futbolda dün yoktur, bugün ve yarın vardır. Maçtan sonra da kazanmış olarak burada olmak istiyorum.

"SİZİN DESTEKLERİNİZ... BAZEN KÖSTEKLERİNİZ"
"Hayat her gün kendini yenileme işidir." diyen Şenol Güneş, "Ama bunun karşılığında hiçbir şeyin de garantisi yoktur. Şampiyonlar Ligi'nde Trabzonspor'da son maçta 1 puan alarak kaybettim. UEFA'da son maçta yenildik, elendik. Geçen sene yine namağlupken son maçta yenilerek elendik. 'Yeter artık' dedik. Yönetim, başkan, taraftarla doğru işler yapmak.... Sizin destekleriniz, bazen köstekleriniz... Bize çok katkı yaptı... Bugünü bozmak istemiyorum. Sizin üzülmenize üzüldüm... Hem de bizi üzenlere kızdığımızı bir kez daha söylemek istiyorum. Ben bu değilim, biz bu değiliz. Kurumlar, kişiler önemlidir; ancak saygı ve sevgi her şeyin başında gelir..." uyarılarında bulundu.

Şenol Güneş son olarak gruptan çıkmayı hakeden 2. takımın hangisi olduğu sorusunu da yanıtlarken, "Şu anda Porto avantajlı. Monaco'nun iddiası yok. Leipzig'i beğeniyorum. Bu gruptan, Monaco da Porto da Leipzig de lider çıkabilirdi. Leipzig, tecrübe eksikliği vardı. Son maça kaldı. Porto'nun maçına ve bizim maçın sonucuna göre her şey olabilir" yanıtını vermekle yetindi.

Sayfa Yükleniyor...