"Kendi hocasına verilen tazminatla ilgili söyleyeceklerimiz henüz bitmedi"

Ali Koç, UEFA'nın Fenerbahçe'ye Avrupa kupalarından men cezası vermemesi kararının çok büyük bir başarı olduğunu söyledi.

NTV Spor 27.07.2019 - 16:40

Başkan Koç, sarı-lacivertli kulübün Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirdiği temmuz ayı olağan yüksek divan kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu.

UEFA'nın sarı-lacivertli kulüp hakkındaki kararını değerlendiren Ali Koç, "UEFA, finansal fair play ile ilgili karar verdi. Çok şükür ki Avrupa'dan men kararı çıkmadı. Bu, çok büyük bir başarıdır, prestij konusudur. 2 milyon avro ceza yedik. 23 oyuncu kısıtlaması ve pozitif transfer dengesi var. Bunları bekliyorduk. Kulübümüz bu konuda büyük bir başarı elde etmiştir. Bu, çok olumlu bir sonuçtur." ifadelerini kullandı.

UEFA'nın karar verirken sarı-lacivertli kulübün iyi niyetli ve samimi çalışmalarını göz önünde bulundurduğunu aktaran Koç, "Durumu değiştirmek için iyi niyetle ve var gücümüzle çalıştık. UEFA burada sermaye artırımı, ticari gelirlerdeki artışlar ve 'Fener Ol' kampanyasına önem vermiştir. Pozitif ilişkiler ve şeffaf olmamız olumlu etki yapmıştır. Bununla beraber Bankalar Birliği anlaşması ve Türkiye Futbol Federasyonunun yeni talimatnamesi olumlu etkide bulunmuştur. Taraftarlarımıza bu süreçteki sonsuz desteği için binlerce kez teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER"
Koç, kulübün borçlarının yapılandırılması amacıyla Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile 10 gün içinde anlaşma imzalayacaklarını kaydetti.

TBB ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden başkan Koç, "İnşallah 1 hafta, 10 gün içinde Türkiye Bankalar Birliği ile imzalayacağız. Böyle bir anlaşmaya muhtaç olmamayı gönül isterdi. İnşallah bizler mali bağımsızlığımızı, bu devraldığımız borç batağı durumdan omuz omuza çıktığımızda çok daha sağlıklı finansal kararlar verebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Ali Koç, Fener Ol kampanyası ile ilgili daha önce görüşlerini dile getiren Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz'e isim vermeden eleştiride bulundu.

Koç, konu hakkında şunları kaydetti:

"Rakiplerimizden birinin başkanının kampanyamıza dil uzatması, kendi takımının hocasını göstererek kinayeli ve yakışıksız konuşmasını üzülerek izledik. O seviyeye düşmeyeceğiz. Biz tenhada da kalabalıkta da aynı konuşan insanlarız. Kendi hocasına verilen tazminatla ilgili söyleyeceklerimiz henüz bitmedi. Sistemin ne kadar kokuşmuş olduğunu, insanların kayrıldığında kaynakların nasıl heba edildiğini daha iyi anlayacaksınız. Bu durumun mahkemeye bile gitmemesi söz konusuydu. Detaylarını yönetim kurulu üyemiz Alper Bey yakın zamanda basına aktaracak. İnşallah rakiplerimiz de bir gün bizler gibi bir kampanya etrafında kenetlenebilir."

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, 2010-2011 sezonunun ardından yaşanan 3 Temmuz süreci hakkında şu ifadeleri kullandı:

"3 Temmuz artık çok uzadı. Sabırsızlanıyoruz. 13'üncü duruşma eylül ayında başlıyor. İlk defa 3 hafta arka arkaya olacak. Sene sonuna kadar karar çıkacağına inanıyoruz. Fenerbahçe'nin müşteki olmaması mantığa aykırı. Biz ancak dışarıdan takip ediyoruz. Şov yapmadan ve tribünlere oynamadan hukuk çerçevesinde duruşmaları takip ederek konuyu takip ediyoruz."

Fenerbahçe Futbol Takımı'nı taşıyan otobüse 4 Nisan 2015'te silahlı saldırıda bulunulduğunu hatırlatan Koç, "Bu arada Fener Ol'un başlangıç gününü de özellikle 4 Nisan olarak seçmiştik. Konuya dikkat çekebilmek için. Yöneticilerimiz Trabzon'a giderek Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştü. Yakın zamanda orada da enteresan gelişmeler olacağına inanıyoruz." diye konuştu.

"150 MİLYON LİRA TOPLANDI"
Ali Koç, 4 Nisan'da başlattıkları Fener Ol kampanyasından şu ana kadar 150 milyon lira topladıklarını kaydetti.

Kampanyadan beklentilerini bu sene 200 milyon lira olarak belirlediklerini kaydeden Koç, "İnşallah bu rakamı yakalarız. Kampanya, 4 Haziran'a kadar devam ediyor. Ağustostan sonra gaza basacağız. Geçen sene 41 bin kombine sattığımızda sağladığımız gelir 105 milyon liraydı. Fener Ol, şimdiden bunun üstüne çıktı. Çok büyük başarı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Daha çok yolumuz var. Fenerbahçe'yi sağlıklı bir hale getirmek zorundayız. 'Fener Ol'maya devam etmeliyiz." şeklinde görüş belirtti.

Başkan Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kısa mesaj deyip geçmeyin. Bugüne kadar sadece Acun Ilıcalı'nın yaptığı kampanyada 1,1 milyon, toplamda ise 1,6 milyon kısa mesaj atıldı. Toplanan rakam herhangi bir kampanyanın çok üstünde. Katılım sayısına baktığınızda eşi benzeri yok. Ancak bu camianın potansiyelinin çok daha gerisindedir. Daha fazla meblağ toplayabiliriz. Fenerbahçeliler her zaman 'Fener Ol'ur. Katkısı geçenlere teşekkür ediyorum."

"UMARIM TFF HER KULÜBE EŞİT MESAFEDE DURUR"
Ali Koç, Nihat Özdemir başkanlığındaki Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulunun her kulübe eşit mesafede olması gerektiğini belirtti.

Seçim sürecinde TFF'ye isim önermediklerinin altını çizen Koç, "Felsefe ve anlayış olarak bu yaklaşımın tamamen karşısındayız. Atamalar liyakat bazında yapılmalı. Spora katma değer katacak ve sporun marka değerini artıracak insanların göreve gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Formalarını çıkartamayıp orada takımlarını temsil etmeye giden insanlardan oluşan yönetim kurulu olmaması gerektiğine inandığımız için hiçbir önerimiz olmadı. Tek olan önerimiz, eski sistemin devam etmemesi üzerineydi. Arzulanan bir noktaya yaklaştığımızı görüyorum. Umarım TFF, Türk futboluna yakışan bir şekilde her takıma eşit mesafede durabilir." şeklinde konuştu.

Sarı-lacivertli kulüpte altyapı faaliyetlerine önem vermeyi sürdüreceklerini dile getiren Ali Koç, şunları kaydetti:

"Altyapıda önceliğimiz ve ciddiyetimiz değişmemiştir. Futbol altyapı teknik sorumlusu David Badia, çok ısrar etmemize rağmen kendi arzusuyla görevinden ayrıldı. Bir sene içinde bir sistem geliştirdi. İki sene evvel Fenerbahçe 21 Yaş Altı Takımı, Türkiye şampiyonu oldu. O takımdan ne hikmetse hiç kimse A takıma geçemedi. O takımdan Merih Demiral, Juventus'ta. İstanbulspor'da oynayan Duhan Aksu'nun Lille'e transfer olacağı söyleniyor. Recep Niyaz, Yasir Subaşı ve Melih Okutan çıktı. Bunların hiçbiri Fenerbahçe'ye yar olmadı. Bizim dönemimizde giden Yasir için ise geri alma maddesi koydurduk. 1 milyon liraya geri aldık ve Kayserispor'a bonservisiyle verdik."

Altyapıda oynayan oyuncuların A takıma yükselememesini antrenörlere sorduğunu kaydeden Koç, şöyle konuştu:

"A takım beğenmedi, dediler. Hasan Çetinkaya'nın ise 'Bize bu futbolcular iletilmedi' gibi bir demeci var. Alt üste, üst de alt tarafa parmak gösteriyor. Bir sıkıntı vardı. Bu kadar futbolcuyu insan elinden kaçırınca acaba demeyi hissediyor. Tüm genç oyuncularımızı geri alma maddeleri ve gelecek satışlarından yüzde alma şartıyla yolluyoruz. David Badia bize binlerce sayfalık raporlar bıraktı. 9 yaş altından 21 yaş altına kadar futbolcular için tüm dokümanlar şu an kulübün kurumsal hafızasında. David Badia keşke görevi bırakmasaydı. Badia'nın 'Burada bir yabancı barınamaz.' ifadesi var. Bakalım getireceğimiz kişi ne kadar barınacak."

Sayfa Yükleniyor...